Image
31.3.2015 0 Comments

Dobrý nápad. V Holandsku dostanú domácnosti zadarmo server na vykurovanie

eneco_server.jpg Holandská distribučná spoločnosť Eneco spúšťa zaujímavý pilotný projekt. V spolupráci so startupom Nerdalize chce do piatich rodín inštalovať veľké servery v podobe radiátorov. Pomocou nich bude Nerdalize poskytovať cloud computing svojim klientom. Zároveň sa stratové teplo generované nimi využije na vykurovanie domácností. Domácnosti, ktoré budú využívať takýto ohrievač, budú môcť ušetriť 400 eur pri ročnom vyúčtovaní za vykurovanie.

Nerdalize síce bude platiť za elektrinu pre svoje servery, ale nemusí sa starať o náklady na priestor a chladenie, a tak oproti tradičným cloudovým dátovým centrám bude môcť ponúkať svoje služby o 30 až 55 percent lacnejšie.

Vzhľadom na to, že riešenie spoločností Eneco a Nerdalize využíva rovnakú energiu na kúrenie i poskytovanie výpočtového výkonu, je prínosné aj pre životné prostredie. Keby bol radiátorový server vyťažený na plnú kapacitu, spotreboval by ročne 8000 kWh elektrickej energie, Eneco však očakáva, že skutočná spotreba bude nižšia. Voda využívaná na chladenie servera sa ohreje na 45 až 55 °C. Používateľ bude môcť regulovať teplo požadované na vykurovanie vnútorných priestorov. Nadbytočné teplo sa bude odvádzať do výmenníka umiestneného vonku.


V čase, keď bude nižší dopyt po výpočtovom výkone, no bude sa požadovať teplo na vykurovanie, Nerdalize venuje výkon svojich serverov na výskum amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS).

Skúšobná prevádzka takýchto serverov bude trvať najmenej do konca roka, potom sa má Eneco rozhodnúť, či dá tento systém k dispozícii pre viac domácností.

Holandský projekt nie ej v Európe ojedinelý. Aj francúzsky startup ViFib chce ušetriť na nákladoch na priestory v dátovom centre tým, že svoje servery rozmiestni v domácnostiach a kanceláriách, podobné služby ponúka aj nemecká spoločnosť Cloud & Heat. Univerzita v Leedse vo Veľkej Británii takisto používa svoje servery na ohrievanie radiátorov vo svojich laboratóriách.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá