Image
31.3.2015 0 Comments

Dobrý nápad. V Holandsku dostanú domácnosti zadarmo server na vykurovanie

eneco_server.jpg Holandská distribučná spoločnosť Eneco spúšťa zaujímavý pilotný projekt. V spolupráci so startupom Nerdalize chce do piatich rodín inštalovať veľké servery v podobe radiátorov. Pomocou nich bude Nerdalize poskytovať cloud computing svojim klientom. Zároveň sa stratové teplo generované nimi využije na vykurovanie domácností. Domácnosti, ktoré budú využívať takýto ohrievač, budú môcť ušetriť 400 eur pri ročnom vyúčtovaní za vykurovanie.

Nerdalize síce bude platiť za elektrinu pre svoje servery, ale nemusí sa starať o náklady na priestor a chladenie, a tak oproti tradičným cloudovým dátovým centrám bude môcť ponúkať svoje služby o 30 až 55 percent lacnejšie.

Vzhľadom na to, že riešenie spoločností Eneco a Nerdalize využíva rovnakú energiu na kúrenie i poskytovanie výpočtového výkonu, je prínosné aj pre životné prostredie. Keby bol radiátorový server vyťažený na plnú kapacitu, spotreboval by ročne 8000 kWh elektrickej energie, Eneco však očakáva, že skutočná spotreba bude nižšia. Voda využívaná na chladenie servera sa ohreje na 45 až 55 °C. Používateľ bude môcť regulovať teplo požadované na vykurovanie vnútorných priestorov. Nadbytočné teplo sa bude odvádzať do výmenníka umiestneného vonku.


V čase, keď bude nižší dopyt po výpočtovom výkone, no bude sa požadovať teplo na vykurovanie, Nerdalize venuje výkon svojich serverov na výskum amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS).

Skúšobná prevádzka takýchto serverov bude trvať najmenej do konca roka, potom sa má Eneco rozhodnúť, či dá tento systém k dispozícii pre viac domácností.

Holandský projekt nie ej v Európe ojedinelý. Aj francúzsky startup ViFib chce ušetriť na nákladoch na priestory v dátovom centre tým, že svoje servery rozmiestni v domácnostiach a kanceláriách, podobné služby ponúka aj nemecká spoločnosť Cloud & Heat. Univerzita v Leedse vo Veľkej Británii takisto používa svoje servery na ohrievanie radiátorov vo svojich laboratóriách.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá