Image
31.3.2015 0 Comments

Dobrý nápad. V Holandsku dostanú domácnosti zadarmo server na vykurovanie

eneco_server.jpg Holandská distribučná spoločnosť Eneco spúšťa zaujímavý pilotný projekt. V spolupráci so startupom Nerdalize chce do piatich rodín inštalovať veľké servery v podobe radiátorov. Pomocou nich bude Nerdalize poskytovať cloud computing svojim klientom. Zároveň sa stratové teplo generované nimi využije na vykurovanie domácností. Domácnosti, ktoré budú využívať takýto ohrievač, budú môcť ušetriť 400 eur pri ročnom vyúčtovaní za vykurovanie.

Nerdalize síce bude platiť za elektrinu pre svoje servery, ale nemusí sa starať o náklady na priestor a chladenie, a tak oproti tradičným cloudovým dátovým centrám bude môcť ponúkať svoje služby o 30 až 55 percent lacnejšie.

Vzhľadom na to, že riešenie spoločností Eneco a Nerdalize využíva rovnakú energiu na kúrenie i poskytovanie výpočtového výkonu, je prínosné aj pre životné prostredie. Keby bol radiátorový server vyťažený na plnú kapacitu, spotreboval by ročne 8000 kWh elektrickej energie, Eneco však očakáva, že skutočná spotreba bude nižšia. Voda využívaná na chladenie servera sa ohreje na 45 až 55 °C. Používateľ bude môcť regulovať teplo požadované na vykurovanie vnútorných priestorov. Nadbytočné teplo sa bude odvádzať do výmenníka umiestneného vonku.


V čase, keď bude nižší dopyt po výpočtovom výkone, no bude sa požadovať teplo na vykurovanie, Nerdalize venuje výkon svojich serverov na výskum amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS).

Skúšobná prevádzka takýchto serverov bude trvať najmenej do konca roka, potom sa má Eneco rozhodnúť, či dá tento systém k dispozícii pre viac domácností.

Holandský projekt nie ej v Európe ojedinelý. Aj francúzsky startup ViFib chce ušetriť na nákladoch na priestory v dátovom centre tým, že svoje servery rozmiestni v domácnostiach a kanceláriách, podobné služby ponúka aj nemecká spoločnosť Cloud & Heat. Univerzita v Leedse vo Veľkej Británii takisto používa svoje servery na ohrievanie radiátorov vo svojich laboratóriách.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá