Image
9.3.2015 0 Comments

Do vývoja česko-slovenskej inteligencie pôjdu stovky miliónov korún

ITN_milionu eur.jpg V susednej Českej republike pracujú na umelej inteligencii podobnej DeepMind od Googlu. Spočiatku sa má takisto učiť na hrách, no napokon sa zmení na univerzálny digitálny mozog.

Jej autor Marek Rosa, ktorý prevádzkuje spoločnosť Keen Software House (jej produktom je populárna videohra Space Engineers), chce do projektu vložiť stovky miliónov korún z vlastného vrecka.

Umelá inteligencie (zatiaľ bez mena) v súčasnosti vzniká ako súčasť spoločnosti Keen Software House, no Rosa sa ju chystá vyčleniť do samostatnej firmy, pričom počíta aj s teoretickým vstupom väčšieho investora. Projekt chce platiť z peňazí, ktoré mu zarobia videohry (zo Space Engineers sa predalo už asi 1,2 milióna kópií).

Na česko-slovenskej umelej inteligencii teraz pracuje 15 ľudí, časť z nich tvoria študenti ČVUT a Matfyzu, ktorí pracujú na čiastočný úväzok. Okrem matematikov a programátorov je však v tíme aj psychológ zameraný na behaviorálne záležitosti (motivácia, sledovanie cieľov a pod.). V budúcnosti by sa tím mal rozšíriť na 30 ľudí.

Rosova skupina pri svojej práci vychádza čiastočne zo skúseností z videohier. Umelá inteligencia sa zatiaľ naučila hrať jednoduchú hru Pong bez toho, aby dopredu vedela pravidlá a princípy. Neanalyzuje pri tom zdrojový kód hry, ale jednotlivé pixely, teda obraz. To v podstate umožňuje, aby umelá inteligencia „videla" podobne ako človek. Tieto základy by sa potom mali rozvinúť na ďalšej, už zložitejšej hre.

Rosovým zámerom je vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá sa bude dať využiť v mnohých scenároch - v inteligentných autách, robotoch, pri výrobe atď. Projekt zatiaľ nemá za cieľ zarábať peniaze. Prvá verzia by mala byť vypustená zadarmo, aby sa na ňu vrhli ďalší záujemcovia a vedci. Budúci obchodný model by mohol byť jednoduchý - predávať umelú inteligenciu na implementáciu do rôznych výrobkov a scenárov využitia.

Zdroj: connect.zive.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá