Image
9.3.2015 0 Comments

Do vývoja česko-slovenskej inteligencie pôjdu stovky miliónov korún

ITN_milionu eur.jpg V susednej Českej republike pracujú na umelej inteligencii podobnej DeepMind od Googlu. Spočiatku sa má takisto učiť na hrách, no napokon sa zmení na univerzálny digitálny mozog.

Jej autor Marek Rosa, ktorý prevádzkuje spoločnosť Keen Software House (jej produktom je populárna videohra Space Engineers), chce do projektu vložiť stovky miliónov korún z vlastného vrecka.

Umelá inteligencie (zatiaľ bez mena) v súčasnosti vzniká ako súčasť spoločnosti Keen Software House, no Rosa sa ju chystá vyčleniť do samostatnej firmy, pričom počíta aj s teoretickým vstupom väčšieho investora. Projekt chce platiť z peňazí, ktoré mu zarobia videohry (zo Space Engineers sa predalo už asi 1,2 milióna kópií).

Na česko-slovenskej umelej inteligencii teraz pracuje 15 ľudí, časť z nich tvoria študenti ČVUT a Matfyzu, ktorí pracujú na čiastočný úväzok. Okrem matematikov a programátorov je však v tíme aj psychológ zameraný na behaviorálne záležitosti (motivácia, sledovanie cieľov a pod.). V budúcnosti by sa tím mal rozšíriť na 30 ľudí.

Rosova skupina pri svojej práci vychádza čiastočne zo skúseností z videohier. Umelá inteligencia sa zatiaľ naučila hrať jednoduchú hru Pong bez toho, aby dopredu vedela pravidlá a princípy. Neanalyzuje pri tom zdrojový kód hry, ale jednotlivé pixely, teda obraz. To v podstate umožňuje, aby umelá inteligencia „videla" podobne ako človek. Tieto základy by sa potom mali rozvinúť na ďalšej, už zložitejšej hre.

Rosovým zámerom je vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá sa bude dať využiť v mnohých scenároch - v inteligentných autách, robotoch, pri výrobe atď. Projekt zatiaľ nemá za cieľ zarábať peniaze. Prvá verzia by mala byť vypustená zadarmo, aby sa na ňu vrhli ďalší záujemcovia a vedci. Budúci obchodný model by mohol byť jednoduchý - predávať umelú inteligenciu na implementáciu do rôznych výrobkov a scenárov využitia.

Zdroj: connect.zive.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá