Image
3.2.2016 0 Comments

Do vesmíru za 5 dní? S geostacionárnym výťahom to bude možné už v roku 2030

Dopraviť jeden kilogram užitočnej váhy raketoplánom na geostacionárnu obežnú dráhu (GEO) nie je lacná záležitosť. Vychádza to zhruba na 22-tisíc USD. Inžinierom z International Space Elevator Consortium sa podarilo prísť na alternatívny spôsob vesmírnej prepravy, ktorý by bol nielen cenovo dostupnejší, no predovšetkým efektívnejší a rýchlejší. Zatiaľ však ide len o koncept.

Spomínanú alternatívu predstavuje geostacionárny výťah, ktorý by sa rýchlosťou až 300 km/h dostal na GEO približne za päť dní. Pohybovať by sa mal po lane dlhom až 100-tisíc km, ktoré by bolo schopné uniesť aj ťažký náklad. Tu však narážame na komplikáciu, keďže materiál, z ktorého by malo byť lano vyrobené, ešte neexistuje.

vytah_do_vesmiru2.jpg

Podľa štúdie inžinierov by mohol byť takýto odolný materiál dostupný najneskôr do roku 2030. I keď je vízia vesmírneho výťahu nateraz vzdialená, revolučnej myšlienke verí aj NASA. Sama si totiž v roku 2003 nechala vypracovať projekt uskutočniteľnosti geostacionárneho výťahu.

Zdroj: futurism.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2.66667

Knocki urobí akýkoľvek povrch interaktívnym. Môžete ním ovládať svetlá, TV či termostat

23.05.2016 00:31

Nový projekt na portáli Kickstarter ukazuje možnú budúcnosť technológie diaľkového ovládania. Zariadenie Knocki vie urobiť ľubovoľný povrch, napr. dosku stolíka či stenu, interaktívnym, spárovať ho s  ...

Technológie 3.25

Bývalí zamestnanci Googlu vyvíjajú autonómne jazdiaci kamión. Šoféri si budú môcť zdriemnuť za volantom

23.05.2016 00:34

Na vývoji autonómnych vozidiel pracuje Google, ale aj Tesla, Apple, BMW či Uber. Napospol však ide o osobné autá.  No teraz je tu startup Otto, ktorý založili bývalí inžinieri Googlu Anthony Levandows ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

dni-facility-managementu

Najnovšie videá