Image
18.4.2016 0 Comments

Do kín prichádza nový slovenských film – road movie STANKO.

Príbeh zo súčasnosti v žánri roadmovie inšpirovaný životom reálnych ľudí. Tvorcovia rozprávajú v prvom rade o priateľstve, o univerzálnom pute človeka s človekom. Film je nakrúcaný v prekrásnych prostrediach krajiny, vo veteráne BMW 520d (E12) a má veľmi silnú vizuálnu atmosféru. Je určený pre náročného diváka.

Príbeh zo súčasnosti v žánri roadmovie inšpirovaný životom reálnych ľudí.  Tvorcovia rozprávajú v prvom rade o priateľstve, o univerzálnom pute človeka s človekom. Film je nakrúcaný v prekrásnych prostrediach krajiny, vo veteráne BMW 520d (E12) a má veľmi silnú vizuálnu atmosféru . Je určený pre náročného diváka.

Stanko roky prežíva v Taliansku. Život ho dohnal do situácie, keď mu už nikto nechce požičať peniaze. Od bývalého chlebodarcu Paola dostane poslednú šancu. Previezť dievča zo Slovenska do Talianska. Stanko netuší ako dievča dopadne. Musí splniť úlohu. Je pevne rozhodnutý aspoň raz v živote spraviť niečo poriadne. Cesta sa mu však nečakane skomplikuje. S dievčaťom, ktoré mu malo len poslúžiť ako prostriedok ku šťastiu, sa spriatelí…

“Film Stanko je road movie o ľuďoch, ktorí nemali v živote šťastie na to, aby spoznali úprimné medziľudské vzťahy. Je o hľadaní skutočných hodnôt v živote a o tom, že človek sa musí dostať až na úplné dno, aby ich v sebe objavil a začal ich okolo seba vnímať. Film je nakrúcaný v prekrásnych prostrediach a má veľmi silnú vizuálnu atmosféru,” povedala o najnovšom celovečernom filme producentka Barbara Harumová Hessová, ktorá produkovala, okrem iného aj úspešné dokumenty Tak ďaleko, tak blízko (réžia: Jaro Vojtek) a Comeback (réžia: Miro Remo).

Príbeh zo súčasnosti v žánri tragikomickej roadmovie je inšpirovaný životom reálnych ľudí. Hlavnou témou je priateľstvo, univerzálne puto medzi dvoma ľuďmi z okraja spoločnosti. “Dôvod, prečo som chcel pracovať s témou priateľstva vychádza z reality , ktorá ma obklopuje. Úprimné vzťahy sú podľa mňa v súčasnosti výnimočné ,“ povedal k téme scenárista a režisér Boroš, ktorý sa zaoberá práve vzťahmi, ľahostajnosťou a zištnosťou ako aj ich dopadom na spoločnosť.

Slovenská kinematografia má nový film – tragikomickú road movie STANKO. Žánrová snímka scenáristu a debutujúceho režiséra Rasťa Boroša vznikala tri a pol roka a nakrúcala sa prevažne v pôsobivých talianskych mestečkách. Okrem Petra Kočana hrajú vo filme samí neherci, Slováci aj Taliani. STANKO je svojou témou univerzálny, je príbehom dvoch ľudí z okraja spoločnosti, ktorých spojí náhoda a cesta za šťastím. Do kín vstupuje 14. apríla  2016.

Samotné nakrúcanie filmu bolo akousi road movie aj pre tvorcov filmu. Ako spomína producentka Harumová Hessová, počas cesty sa prihodilo takmer všetko, čo sa prihodiť mohlo . Po obhliadkach a nakrútení slovenskej časti vycestovali do Talianska, kde nakrúcali tridsať dní. Prešli regióny severného a stredného Talianska - Friuli Venezzia Giulia a Abruzzo. Okrem účinkujúcich mal štáb len deväť členov. „ Nízkonákladovosť projektu a minimálne zloženie štábu nám síce zdanlivo umožnili tvorivú flexibilitu a slobodu počas presunov pri nakrúcaní roadmovie, no paradoxne spôsobili i ťažší priebeh samotnej výroby, čo sa premietlo aj do dlhšej a komplikovanejšej práci v strižni a vo zvukovej postprodukcii, s prestávkami nasledujúce tri roky,“ vysvetlila producentka.

Tvorcovia museli uveriť príbehu a nadšeniu, ktoré medzi nimi vládlo, aby dotiahli film do konca, cez všetky prekážky, ktoré sa im postavili do cesty. Na ich zdolávanie ich motivovala práve pozitívna energia a chuť spraviť niečo výnimočné, čo v slovenskej kinematografii ešte nebolo. „Film je aj o hľadaní priateľstva a aj my sme nakrúcali ako priateľský štáb tiahnúci zo dňa na deň viac a viac na juh,“ uzavrela producentka.

Veterán BMW 520d (E12) hrá vo filme jednu z hlavných rolí. Automobil bol prvým v päťkovom rade. Vyrábal sa  do roku 1984. Od začiatku výroby BMW radu 5 v roku 1972 sa predalo už viac ako 7,5 milióna vozidiel všetkých šiestich generácií BMW radu 5. Aj preto patrí tento rad medzi významné faktory v úspechu značky BMW. Navyše, súčasná generácia BMW radu 5 je už šesť rokov trhovým lídrom prémiovej vyššej strednej triedy.

Stanko bol podporený Audiovizuálnym fondom v programe MINIMAL a ako jediný z takto podporených projektov bol realizovaný v zahraničí.

Tvorivý tím filmu spolu s producentkou a scenáristom, režisérom, ďalej tvoria: kameraman: Ivo Miko, strih: Peter Harum, hudba : David Kollar, zvuk : Lukáš Kasprzyk.

Film mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii 31. ročníka Medzinárodného filmového festivalu vo Varšave (Warsaw Film Festival 2015) a českú premiéru mal v polovici marca v Prahe na Febiofeste. Najbližšie ho 16. apríla 2016 uvedú v rámci programu festivalu Finále Plzeň. Na Slovensku snímku distribuuje Continental film.

Viac informácií o filme:

www.filmstanko.sk a na  www.facebook.com/filmstanko

Autor: TS BMW GROUP

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá