Image
24.1.2013 0 Comments

Displeje OLED, rozlíšenie 4K a všetko mobilne

CES-2.jpg Výstava CES má vždy zaujímavú príchuť, keďže sa koná tesne po Novom roku. Firmy na nej odhaľujú produkty, ktoré sa u nás na trhu často ocitnú až na jeseň. Je to teda dobrá príležitosť pozrieť sa trochu dopredu v čase. My sme sa na výstave zúčastnili a prinášame autentickú reportáž, na ktorú nadväzuje aj video a fotogaléria. Tento rok bola výstava CES rekordná, bolo tu 3000 vystavovateľov, 150 000 návštevníkov a 1800 m2 výstavnej plochy. Aj my sme tieto rekordy pocítili na vlastnej koži, prebojovať sa na dôležité tlačovky medzi 5000 novinármi nebolo vôbec jednoduché.

Celá výstava sa začína akciou, ktorá sa označuje CES Unveiled. Na nej predvedú vystavovatelia ochutnávku toho, čo uvidíme počas výstavy, už dva dni pred jej začiatkom. Z celej tejto akcie u nás najväčšiu pozornosť vzbudila spoločnosť Lenovo, ktorá predstavila netradičné produkty. Prvý z nich je Lenovo ThinkCentre Horizon Tablet PC. Je to v podstate počítač all-in-one s Windows 8 a dotykovým 27-palcovým displejom, ktorý sa dá využiť ako zábavný systém. V tomto prípade je počítač položený vodorovne a prostredie Lenovo Aura poskytuje zábavu hneď pre viacerých ľudí. Systém je optimalizovaný pre hry od firiem, ako je Electronic Arts alebo Ubisoft, súčasťou dodávky sú aj mechanické prvky na hru. Hrať sa tak dá prstami, ale aj týmito prvkami, medzi ktorými je aj kocka s konektivitou Wi-Fi. Horizon je ideálny na hry, ako je futbal, hokej, monopoly či biliard. Rovnako sa na ňom dajú prezerať fotografie alebo spúšťať videá. Hardvérovým základom je Intel Core i7, grafika NVIDIA GeForce a výkonný zvukový systém. Súčasťou dodávky môže byť aj špeciálny stolík umožňujúci otáčanie o 90°. Cena počítača Horizon sa začína na 1699 USD – vždy v tejto reportáži hovoríme o cenách na americkom trhu, čo treba brať orientačne pri cenách v Európe.

HORIZON.jpg
Hneď prvý deň zaujal pozornosť počítač Lenovo IdeaCentre Horizon – umožňuje zmeniť sa položením do vodorovnej polohy na dokonalý herný systém

HorizonPrislusenstvo.jpg
Toto je príslušenstvo k počítaču Horizon, ktorým si napr. zahráte hokej alebo Človeče, nehnevaj sa!

Druhý produkt, ktorý nás okamžite zaujal, je Lenovo ThinkPad Helix s unikátnym dizajnom oddeliteľnej časti s displejom a časti s klávesnicou (dizajn Rip and Flip – vyber a otoč). Helix je v skutočnosti niečo medzi ultrabookom a tabletom, pričom funguje ako každé z týchto zariadení. Dá sa na ňom konzumovať, ale aj vytvárať multimediálny obsah a na batériu vydrží viac ako 10 hodín (kombinácia s klávesnicou). Jednoducho ideálne zariadenie pre mobilného novinára J. Jeho hmotnosť je 1,67 kg, pričom v tomto prípade ide o kombináciu s mechanickou klávesnicou. Displej má uhlopriečku 11,6 palca, je dotykový na 10 prstov a zariadenie podporuje aj vstup informácií perom. Ide o panel IPS so svietivosťou až 400 nitov a rozlíšením full HD. Súčasťou výbavy môže byť procesor od Intel Core i7, až 8 GB RAM a 256 GB SSD, rovnako aj snímač NFC. Výhodné je, že na tablete je množstvo užitočných portov, ako je mini DisplayPort, HDMI, USB, čítačka pamäťových kariet a pod. Tablet sám má hmotnosť 835 gramov a vydrží na 5 hodín prevádzky. Unikátom dizajnu Rip and Flip je to, že displej sa dá umiestniť do základne oboma polohami – displejom hore aj dole, čo umožňuje systém používať vo všetkých štyroch polohách. Cena na US trhu sa začína na 1499 USD. Lenovo zlepšilo aj ponuku podobného zariadenia IdeaPad Yoga 11S s 11,6-palcovým displejom, otáčateľným až o 360°. Dodáva sa s plnohodnotným operačným systémom Windows 8, a to v čiernej, ružovej a striebornej farbe. Cena sa začína na 799 USD.

helixOdopnuty.jpg
Lenovo ThinkPad Helix je unikátny svojím dizajnom Rio and Flip – časť s displejom sa dá vybrať, samostatne použiť, prípadne otočiť o 180°a znova pripojiť k časti s klávesnicou

helixBok .jpg
Na tabletovej časti je vynikajúce to, že obsahuje množstvo portov, neostáva tak len pri tradičnom USB

A Lenovo do tretice, tentoraz dotykové displeje. ThinkVision LT1423p je mobilný monitor, ktorý poskytuje viac zobrazovacieho priestoru aj v teréne. Ľahko sa dá využiť hlavne s operačným systémom Windows 8, keďže ide o dotykový displej. Existuje vyhotovenie s drôtovým i bezdrôtovým prepojením, uhlopriečka je 13,3 palca a rozlíšenie je 1600 × 900 bodov. Súčasťou je aj dotykové pero, cena je od 449 USD.

Lenovo_Mobile Monitor.jpg
Lenovo ThinkVision LT1423p umožňuje využiť dotykovú vlastnosť pre Windows 8 aj tam, kde pôvodne bol bezdotykový displej, a dokáže pracovať vo viacerých režimoch

Večer bola ešte tlačová konferencia spoločnosti NVIDIA, konaná tak trochu mimo programu CES. Charizmatický šéf tejto firmy Jen-Hsun Huang predstavil najprv platformu NVIDIA Grid. Ide o serverovú technológiu, o ktorú už prejavili záujem napr. americké a čínske spoločnosti. Tie budú používateľom poskytovať najlepšie hry, tí ich potom môžu hrať napr. na televízore alebo mobilnom zariadení, a to nezávisle od miesta a času. Už netreba vymieňať disky s hrami, inštalovať alebo sťahovať objemné súbory, všetko pri pripravené po prvom pripojení. V podstate tak ide špeciálny cloudový servis pre hráčov.


Ďalšie predstavenie patrilo novému mobilnému procesoru NVIDIA Tegra 4. Ten obsahuje 72 jadier GPU, štvorjadrový procesor Cortex-A15 a modem pre sieť 4G/LTE. Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti ide o najrýchlejší mobilný procesor, ktorý umožňuje rýchle prezeranie webu, kvalitnú grafiku na hry a nové možnosti pri spracovaní zachyteného obrazu. Nájdeme ho v smartfónoch, tabletoch a herných zariadeniach. Šéf spoločnosti venoval značnú časť prednášky tomu, na čo poslúži takýto vysoký výkon aj okrem hier. Ide o pokročilé spracovanie fotografií, ale i možnosť spracovania HDR videa. Údajne sa takéto spracovanie obrazu môže priblížiť kvalitou záberov tomu, čo poznáme z objemných a ťažkých zrkadloviek. Prezentované boli hlavne scény s vysokým odstupom medzi svetlými a tmavými časťami, s ktorými si HDR ľahko poradilo. Tegra 4 ďalej spotrebuje o 45 % menej energie ako Tegra 3, realitou tak bude 14 hodín HD videa na batériu v mobilnom telefóne. Tegra 4 bola pritom prezentovaná pomocou 4K/Ultra HD televízora od firmy LG, keďže tento procesor podporuje takéto vysoké rozlíšenie.

NVIDIA.jpg
CEO NVIDIA Jen-Hsun Huang práve predstavuje nový mobilný procesor Tegra 4

A NVIDIA do tretice – firma uvádza vlastnú hernú mobilnú konzolu Project SHIELD. Je postavená na novom procesore Tegra 4 a dajú sa na nej spúšťať PC hry, ale aj stále lepšie hry pre Android. Je to zariadenie založené na Androide, a preto sa dajú nakupovať hry z Google Play a NVIDIA TegraZone. A ako bezdrôtový prijímač a ovládač potom umožňuje spúšťať hry z PC osadeného grafickou kartou GeForce GTX 650 alebo vyššou. Tento počítač možno pritom umiestniť kdekoľvek v dome. Na 5-palcovej obrazovke s rozlíšením 1280 × 720 sa rovnako dajú dobre prehrávať filmy, vo výbave je aj kvalitný audiosystém s podporou hlbokých tónov. Displej je dotykový a odolný. Vrchná časť konzoly je osadená ovládacími tlačidlami, v prednej časti sú štandardné konektory, ako je HDMI, Shield podporuje Wi-Fi. 

NVIDIAShield.jpg
Najväčším prekvapením tlačovky NVIDIA bol Project Shield – ide o vlastnú androidovú hernú konzolu, ktorú však možno použiť aj na hry pre Windows

Na druhý deň štartoval maratón tlačoviek, tento rok to bol boj o každé miesto. Začínali sme o ôsmej ráno, končili o 20. hodine so zmesou informácií v mysliach. Ráno si už roky vyhradzuje na svoju tlačovku spoločnosť LG. Najprv firma ohlásila, že konečne začne prijímať objednávky na svoj 55-palcový televízor OLED (55EM9700). Objednávať budú môcť zatiaľ iba zákazníci v Južnej Kórei, v marci bude nasledovať USA a potom ďalšie trhy. Cena pre americký trh sa odhaduje na 12 000 USD. Tento televízor OLED je hrubý iba 4 milimetre, jeho hmotnosť je menej ako 10 kilogramov a ponúka živý a realistický obraz. Predstavený model televízora OLED EA9800 má zakrivený ergonomický dizajn.

LGOLED.jpg
Prezident LG Electronics Dr. Scott Ahn práve prezentuje cenu 12 000 USD za 55-palcový televízor OLED, platnú pre americký trh

Nasledovali televízory určené pre vysoké rozlíšenie 4K. Existujúci 84-palcový ultra HD televízor má doplnenie v uhlopriečkach 55 a 65 palcov. Všetky tri modely majú pokročilý systém Triple XD Engine, ktorý vytvára obraz s 8 miliónmi bodov na jednu snímku a s rozlíšením štyrikrát vyšším ako pri full HD (teda 3840 × 2160). Vďaka funkcii Resolution Upscaler Plus dokáže obsah v menšej kvalite prepočítať do vysokých detailov. Ide pritom o 3D televízor a je tu funkcia Dual Play. Hráči môžu sedieť vedľa seba, sledovať rovnakú obrazovku a vďaka okuliarom vidia iný obraz. Najnovší ovládač Magic Remote umožňuje intuitívne prechádzať používateľské rozhranie. Pre Smart TV je v súčasnosti celosvetovo k dispozícii vyše 1400 aplikácií. Zvuk zaisťuje systém 2.2, skladajúci sa z dvoch 10 W stredových reproduktorov a dvoch 15 W basových reproduktorov. Hlasové ovládanie funguje tak, že hovoríte do diaľkového ovládača, nie ste tak rušení okolím.

LG predstavilo aj funkciu SmartControl, ktorá umožňuje používateľovi ovládať pripojené spotrebiče či elektroniku (značky LG). Môžete tak zapnúť pranie, skontrolovať, čo je v chladničke, alebo povysávať podlahu bez toho, aby ste vôbec boli doma. Môžete ovládať rúru alebo umývačku z kresla v obývačke pomocou Smart TV a ovládača Magic Remote.

Ďalšou v rade bola spoločnosť Sharp. V minulosti sa tak trochu hľadala, no teraz investovala prostriedky správnym smerom. Medzi novinkami nechýbajú nové televízory z radu AQUOS či monitor s ultra HD rozlíšením. Už pred rokom Sharp uviedol technológiu zobrazovania s označením 8K. Tá ponúka rozlíšenie až 7680 × 4320 bodov a teraz ju Sharp naživo demonštroval na 85-palcovom TV. Pre 8K však aktuálne neexistuje žiadny komerčne dostupný film.

Nás najviac zaujala technológia IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide). Tá nahrádza štandardný amorfný silikónový materiál, používaný v aktívnej vrstve tranzistorov TFT. IGZO je základom pre dotykové displeje. Medzi hlavné výhody IGZO patrí vysoké rozlíšenie a jas, nižšia spotreba energie, ale aj presná reakcia na dotyk prsta. Táto technológia je už teraz implementovaná do displejov vybraných smartfónov a monitorov spoločnosti Sharp. Na CES Sharp prezentoval IGZO aj na prototype dotykového monitora s ultra HD rozlíšením a s hrúbkou len 35 mm.

SharpIGZO.jpg
Prezentácia smartfónov od firmy Sharp, ktorá používajú v displejoch technológiu IGZO – sú tak tenšie a dlhšie vydržia na batériu

A prichádzame k firme Panasonic. Kazuhiro Tsuga je nový prezident spoločnosti Panasonic, ktorý mal na výstave CES jednu z kľúčových prednášok. Zdá sa, že prináša nový vietor, zameraný hlavne na novinky. Na tlačovke spoločnosť predstavila celý rad nových televízorov. Vlajkovou loďou na americkom trhu je plazmový televízor Panasonic Viera ZT60 s dvoma veľkosťami uhlopriečok – 65 a 60 palcov. Ide o 3D televízor s rýchlou konverziou obrazu 2D na 3D, kvalitným zvukom a zabudovaným Wi-Fi. K inteligentnej výbave patrí VIERA Connect s internetovým prehliadačom, multitasking a vstavaná výsuvná webová kamera na telefonovanie cez Skype a rozpoznanie používateľa. Podľa rozpoznania používateľa sa potom práve pre neho zobrazí upravená domáca obrazovka. Súčasne sa mu môže zobrazovať vysielanie obľúbeného TV kanála spolu s predpoveďou počasia, poznámkami a schôdzkami synchronizovanými s Google kalendárom alebo s ikonami na rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám (napr. Facebook).

Novinkou vo výbave je dotykové pero, ktorým možno „maľovať“ priamo na obrazovku TV, dotvárať tak obrázky a upravené ich posielať svojim priateľom cez sociálne siete, mailom alebo priamo do smartfónu. Túto funkciu ocenia napr. športoví komentátori, ktorí si pomocou elektronického pera zobrazia rôzne situácie, a určite sa bude páčiť aj deťom. Televízor sa dá ovládať hlasom, vďaka čomu môžete jednoducho vyhľadávať na internete, prepínať kanály alebo zvyšovať a znižovať hlasitosť.


Z oblasti LED televízorov Panasonic ponúkne sedem modelových radov, z ktorých 4 vyššie podporujú pasívne zobrazenie 3D. Najvyšší modelový rad je Panasonic VIERA WT60. V ponuke budú veľkosti uhlopriečok od 47 do 55 palcov. Aj tu je vysúvateľná kamera, nechýba Swipe & Share 2.0 na výmenu obrazových dát medzi televízorom a mobilom či tabletom. Druhá verzia tejto služby umožňuje prehrávať na TV obrázky a videá z používateľovho smartfónu či tabletu (podporované iOS i Android) jednoduchým pretiahnutím z displeja telefónu smerom k televízoru. Rovnako možno poslať obraz aj späť z televízora do mobilného zariadenia. Cez televízor môžete zdieľať fotografie či videá z jedného telefónu na druhý.

PanasonicPero.jpg
Panasonic prezentuje technológiu Swipe & Share 2.0, umožňujúcu prenesenú fotografiu editovať napr. dotykovým perom a vymieňať medzi televízorom a smartfónmi

Pre vývojárov tretích strán je dobrá správa, že okrem doteraz zaužívaných jazykov ako Ajax-CE a API založeného na JavaScripte teraz VIERA Connect SDK podporuje aj HTML5. Kazuhiro Tsuga počas svojej kľúčovej prednášky na ďalší deň predstavil aj 56-palcový OLED 4K televízor. Podľa neho OLED kombinuje výhody plaziem a LCD panelov, ako sú ultratenký profil (v najtenšom mieste len 8,9 mm), nízka hmotnosť (12,4 kg) alebo nízka spotreba energie. OLED je aj cesta pre ohybné alebo skladacie panely.

Panasonic56OLED.jpg
Nový prezident Panasonic Kazuhiro Tsuga spolu s americkým riaditeľom práve predstavujú 56-palcový OLED, samozrejme, s podporou 4K

Rovnako sme videli aj prototyp až 20-palcového tabletu s rozlíšením 4K, na ktorom beží operačný systém Windows 8. Tablet je určený na profesionálne použitie, napr. pre architektov či fotografov, a je odolný proti poškodeniu. Jeho základom je procesor Intel Core i5, 128 GB SSD, ďalej grafická karta NVIDIA GeForce, fotoaparát s HD rozlíšením a zabudovaná batéria postačí na 2 hodiny prevádzky. Displej je dotykový na 10 prstov a vo výbave je aj digitálne pero. Jeho hmotnosť je 2,4 kg.

PanasonicTablet.jpg
Zatiaľ nevídané – 20-palcový tablet s rozlíšením displeja 4K od firmy Panasonic

Namiesto obeda sme sa vybrali na tlačovku Fujifilm. Tá predstavila tri novinky – FinePix XP60, úplne nový potápačsko-horolezecký odolný kompakt, FinePix HX50, robustný ultrazoom s rozsahom 24 až 1000 milimetrov, teda so 42-násobným optickým zoomom a 16 Mpix snímačom EXR, a nakoniec FinePix SL1000 s rozsahom 24 ÷ 1200 mm, teda 50-násobným priblížením. Fotografický svet sa však chcel dozvedieť hlavne novinky o rodine fotoaparátov X a tu Fujifilm predstavil dvoch nových členov. Fujifilm X100S je nasledovníkom štýlového modelu X100, ktorý bol tak trochu unikátny. Je to model s pevným objektívom 23 mm F2.0 a snímačom APS-C, s výstupom porovnateľným s kvalitami zrkadloviek. Získal si mnoho fanúšikov a k dokonalosti mu podľa nás chýbalo len vyriešiť niekoľko detailov, predovšetkým ohľadom ovládania a ostrenia. X100S túto nedosiahnutú dokonalosť sľubuje splniť. Objektív sa nezmenil, rovnako ani štýlové telo. Jeho nový snímač, čiastočne zdedený po modeli X-E1, má rozlíšenie 16 Mpix, nemusí používať filter antialias a získal schopnosť zaostrovať pomocou detekcie fázového rozdielu, čo by malo celý proces zrýchliť. Manuálne ostrenie by malo byť pohodlnejšie vďaka dvom novým pomôckam – Focus Peaking zvýrazní na scéne zaostrené kontúry, Digital Split Image zase v strede záberu zobrazí podobnú pomôcku, aké sme používali v časoch filmových zrkadloviek. Zachované ostane pohodlné manuálne ovládanie otočnými prvkami po celom tele fotoaparátu a, samozrejme, nemôže chýbať ani tradičný hybridný opticko-elektronický hľadáčik, v elektronickom režime poskytujúci rozlíšenie vyše 2 milióna bodov cez LCD. Fujifilm tvrdí, že na X100S urobili 70 zmien oproti predchodcovi, snažili sa zlepšovať podľa prianí vlastníkov X100 na fórach.

Fuji100S.jpg
Fujifilm X100S pridáva k úspešnému predchodcovi vynikajúce ostrenie a pohodlnejšie ovládanie – to všetko v retroštýle

Fujifilm X20 je zástupcom čoraz populárnejšej kategórie serióznych kompaktov s podporou RAW, kde v poslednom čase prebieha veľká bitka o zákazníka. Vyberať si možno od najkompaktnejších modelov, len o niečo hrubších než mobil, až po väčšie, ktoré už do vrecka na nohaviciach nezmestíte. X20 rovnako ako jeho predchodca X10 patria k najväčším. Odmenou za väčší objektív je jeho vysoká svetelnosť F2.0 až F2.8, ako aj možnosť mechanicky ovládať priblíženie a ostrenie. Podobne ako X100S aj X20 prechádza na snímač CMOS X-Trans, čo sľubuje ostrejšie fotografie a podporu vyšších ISO. Ide, samozrejme, o menší variant 2/3" (teda asi 9 × 7 mm) s rozlíšením len 12 Mpix. Tento prechod navyše znamená stratu režimov EXR, z ktorých nám bude chýbať hlavne ten zvyšujúci dynamický rozsah. Pozitíva však podľa nás v tomto prípade vyvažujú negatíva, obzvlášť ak je pravda, že aj tento menší snímač bude podporovať zrýchlené zaostrovanie pomocou detekcie fázy svetla. Z hľadiska dizajnu tela sa toho veľa nezmení. V optickom hľadáčiku však pribudne informačná vrstva zobrazujúca kompozičné čiary a expozičné dáta. Nebude chýbať ani vysokokvalitný záznam videa do full HD pri 60 FPS, čo platí aj pre model X100S.


Popoludní prišiel k slovu Intel. Na nabitej tlačovke zdôraznil hlavne radikálne posilnenie v oblasti procesorov pre smartfóny a tablety. Aktuálne vyhráva Atom hlavne dlhšou dobou práce na batérie. Práve preto Qualcomm spolu so spoločnosťou NVIDIA prišli s novými procesormi, ktoré by mali pracovať s energiou efektívnejšie. Intel sa však zameral aj na efektivitu využívania batérie v 4. generácii procesorov Intel Core a takisto priniesol nové možnosti pre počítačové zariadenia vďaka rozpoznávaniu dotykov, hlasu a tváre, ako aj ovládanie gestami.

PalmaNotebook.jpg
Asi najzaujímavejší stánok mal tentoraz Intel – táto palma z notebookov obsahovala naozaj funkčné modely

Konkrétne Intel predstavil nízkonapäťovú procesorovú platformu Atom a referenčný dizajn androidového smartfónu. Nová platforma prináša vysoký výkon pri prehliadaní internetu a ešte lepšie spolupracuje s multimédiami. Referenčný model smartfónu umožňuje zachytiť 7 obrázkov za menej ako sekundu v 5-megapixelovej kvalite. Opäť teda ide o to, integrovať do smartfónu čo najlepší fotoaparát.

Na úspech ultrabookov Intel stavil veľa už v minulosti. Ľudia jednoznačne chcú tenké zariadenia, ktoré sú rýchle a dlho vydržia na batériu. Aktuálne už Intel ponúka nové nízkonapäťové čipy so spotrebou len 7 wattov, pričom na CES ukázal viac ako 12 rôznych zariadení na týchto procesoroch. Predvedené boli modely Lenovo IdeaPad Yoga 11S Ultrabook a budúci ultrabook od spoločnosti Acer. Ďalšia generácia ultrabookov má už dotykový displej povinne.

Najnovšia generácia procesorov Intel Core umožní až 9 hodín nepretržitej práce na batérie, napájací adaptér môžete teda pokojne nechať doma. My sme videli sme aj referenčný model ultrabooku označený ako North Cape, ktorý sa dá zmeniť na 10 mm tablet a dokáže fungovať až 13 hodín na batériu.

Intel4Generacia.jpg
Vidíte referenčný model ultrabook s procesorom Intel Core 4. generácie, ktorý vydrží na batériu 13 hodín a dá sa zmeniť na tablet

Nový pokrok v spôsobe interakcie používateľa s počítačom Intel demonštroval pomocou prirodzených interakcií snímaných 3D kamerou. Na nových ultrabookoch ukázal aplikácie, v ktorých možno manipulovať s objektmi prirodzene pomocou rúk, prstov, tváre a hlasu. Nám sa najviac páčila aplikácia, ktorá sledovala pohyby očí. Tento rok sa teda konečne dočkáme ultrabookov a systémov all-in-one, ktoré ponúknu aplikácie ovládané hlasom a rozpoznávanie tváre.

Ďalšia súčasť programu na tlačovke Intelu boli adaptívne systémy all-in-one, ktoré majú batériu zabudovanú priamo do obrazovky a môžete si ich preniesť v rámci kancelárie alebo domu. Ide o výkonné počítače s veľkou dotykovou obrazovkou, ktoré sa dajú použiť ako dotykový herný systém alebo ako interaktívne tvorivé zariadenie.

Absolútne najväčší rad bol na tlačovku Samsungu. Ten predstavil OLED TV so zakrivenou obrazovkou, čím dáva zobrazovanému obsahu hĺbku a dosahuje sa tým lepší zážitok zo sledovania. Zakrivením sa dá dosiahnuť panoramatický efekt, ktorý na plochých televíznych obrazovkách nie je možný. Pri sledovaní scény z prírody je tak používateľ akoby obklopený obrazom. Ako sme si vyskúšali, sledovanie obrazu na zakrivenom a veľkom displeji je príjemné, keďže vzdialenosť medzi divákom a televíznou obrazovkou je rovnaká skoro zo všetkých uhlov.

ZaoblenyOLED.jpg
Samsung predstavil zaoblený televízor OLED, ktorý vás obklopí obrazomĎalším prekvapením bol ultra HD televízor Samsung S9000 s obrovským, až 85-palcovým displejom. Týmto televízorom Samsung tiež vstupuje do sveta 4K, v jeho  výbave je prepočet z HD alebo full HD rozlíšenia na ultra HD. Práve preto používa 4-jadrový procesor. Podľa našich poznatkov na výstave obraz na tomto televízore vyzeral vynikajúco hlavne z hľadiska kontrastu. Zvuková výbava je rekordných 120 W. Súčasťou televízora môže byť aj rám na jeho jednoduché polohovanie.

Samsung_S9000.jpg
Jeden z najväčších televízorov na CES – Samsung S9000 je 4K TV a môžete ho mať aj s rámom

Veľa sa čakalo od uvedenia čipu Evolution, ktorý dokáže premeniť Smart Hub v modelovom rade televízorov 2012 na aktuálne modely. Celá operácia spočíva vlastne len vo vložení čiernej škatuľky do televízora,  tým je všetko vybavené. Jej obsahom je procesor, pamäťové moduly a časti softvéru. Zlepší sa takto aj rozpoznávanie reči, ktoré už nemusí byť také „robotické“ ako v predchádzajúcej verzii. Cena tohto kitu však nebola oznámená.

Evolution Kit_1.jpg
Evolution Kit dokáže zmeniť Smart Hub modelového radu televízorov z roku 2012 (vpravo) na tohtoročnú verziu (vľavo)

Novinkou v Smart Hube v roku 2013 je možnosť prispôsobenia obsahu pre konkrétneho používateľa na základe predchádzajúcich skúseností (S-recommendations). To sa týka aktuálneho TV programu, prémiového predplateného obsahu, aplikácií a lokálne uloženého obsahu. V novom Smart Hube možno použiť bežnú reč na ovládanie, gestá rukami môžu byť takisto prirodzenejšie, vykonávať ich môžete oboma rukami. Zjednodušené je aj pripojenie pomocou AllShare a je to ideálna cesta, ako prenášať obsah medzi rôznymi zariadeniami.

Z oblasti IT Samsung ďalej uviedol dva nové prírastky – zlepšený notebook Series 7 Chronos, ktorý prináša vysoký výkon v tenkom a ľahkom vyhotovení, a ultrabook Series 7 Ultra. Samsung Series 7 Chronos používa softvérové riešenie AccelRAM, ktoré optimalizuje prácu s pamäťou a aplikácie bežia aj 1,5× rýchlejšie. Notebook podporuje viacdotykové ovládanie a má celohliníkové telo. Vo výbave je štvorjadrový procesor Intel Core i7 až so 16 GB pamäťou, až 1 TB úložným priestorom a grafikou AMD Radeon HD8870M. Má full HD 300-nitový displej s pozorovacím uhlom 178°, bohatý zvuk s reproduktormi JBL a výdrž batérie je predĺžená až na 11,5 hodiny. Hrúbka je 20,9 mm a hmotnosť 2,35 kg. Vynikajúca je portová výbava – napr. plné HDMI či šikovné VGA i eternet.

SamsungChronos.jpg
Áno, takto si predstavujeme portovú výbavu aj v tenkom notebooku, ako je Samsung Series 7 Chronos

Series 7 Ultra ponúka full HD obraz s podporou grafiky AMD i zvuk s reproduktormi JBL. Výdrž batérie je až 8 hodín, používa procesory Intel Core i5 alebo i7 až s 256 GB SSD. Tento notebook je dostupný aj s konektivitou 4G LTE. Štandardom budú tri porty USB 3.0 a port LAN.

Ďalšia novinka je kompaktný fotoaparát Samsung NX300. Firma predstavila aj 2D/3D objektív NX s ohniskovou vzdialenosťou 45 mm a svetelnosťou F1.8. Vzniká tak prvý 3D systém s jedným objektívom, ktorý je schopný realizovať fotografie a video vo full HD rozlíšení v 3D. Základom NX300 je 20,3-megapixelový snímač APS-CMOS. Rozsah citlivosti ISO 100 ÷ 25600 umožňuje zachytávať kvalitné obrázky aj pri slabom osvetlení. Režim nepretržitého fotografovania pracuje rýchlosťou 8,6 snímok za sekundu. O spracovanie obrazu sa stará nový procesor DRIMe IV. Displej AMOLED s uhlopriečkou 3,3 palca umožňuje ovládanie dotykmi alebo tlačidlami a dá sa nastaviť do rôznych polôh. Pri použití režimu Smart môžete vyberať zo 14 rôznych nastavení, napr. kreatívna snímka, krajina, presvetlené scény či zastavenie pohybu. NX300 prichádza vo vyhotovení retro, a to v čiernej alebo bielej farbe. Jeho súčasťou je aj pripojenie na Wi-Fi. Tak môžete prenášať fotografie medzi fotoaparátom a inteligentným telefónom či tabletom. Príslušná aplikácia je dostupná pre Android aj iOS. Rovnako možno použiť mobilný telefón ako vzdialený hľadáčik.

Na túto tlačovku potom nadväzovala kľúčová prezentácia, ktorú viedol prezident firmy Samsung Dr. Stephen Woo. Aj on uviedol nový mobilný procesor, tentoraz 8-jadrový Exynos 5 Octa. Bude základom pre tablety a prémiové smartfóny a využíva technológiu ARM big.LITTLE na efektívne využívanie energie rozložením záťaže medzi jadrami. Najzaujímavejšia časť prednášky však bola prezentácia ohybných displejov, ktoré už Samsung naozaj používa. V stánku sme potom videli aj prototyp tabletu so skladacím displejom.

FlexibileDisplay.jpg
Takto budú vyzerať naše smartfóny – ohybný displej umožní meniť aj veľkosť uhlopriečky

Následne sme sa premiestnili z hotela Madalay Bay na výstavisko LVCC, kde sa konala tlačovka firmy Sony priamo v stánku. Novým generálnym riaditeľom Sony je ambiciózny Kazuo Hirai a zdá sa, že je to správny vietor. Firma má totiž viacero tromfov, keby ich bola v minulosti využila, pozícia Applu by bola úplne inde. Sony je majiteľom najväčších filmových trhákov, dokáže vyrobiť vynikajúce multimediálne notebooky i smartfóny, slúchadlá i prehrávače od tohto japonského výrobcu patria k špičke, len to v minulosti akosi celé nezapadalo do seba. Teraz má byť všetko inak, prichádza čas jednotného Sony One.

Spoločnosť Sony sa na veľtrhu CES predviedla ako výrobca 4K televízora, pričom v jej ponuke ide o LED televízor. K 84-palcovému ultra HD televízoru Sony Bravia X900A, uvedenému na IFA, sa teraz pridáva 65- a 55-palcový model. V ponuke Sony je aktuálne 7 (!) filmových titulov s rozlíšením 4K, údajne do konca roka ich uvidíme oveľa viac. Tieto televízory majú v sebe Wi-Fi, zvládnu aj prepočet bežného rozlíšenia na 4K. Firma posilnila aj inteligenciu televízora, spojenie na bohaté video- a audioslužby však na Slovensku, žiaľ, zatiaľ nefunguje. K dispozícii je však možnosť sledovania obrazu na smartfóne alebo prepojenie cez NFC.

SonyFalse.jpg
Jedna z vecí, ktoré sa pri živej prezentácii môžu stať – 4K televízor Sony Bravia X900A má zobrazovať žiarivý a bohatý obraz, ale v skutočnosti vidíme BIOS pripojeného počítača. Kazuo Hirai to však zvládol bravúrne...

Vrcholom tlačovky Sony bolo predstavenie smartfónu Sony Xperia Z. Je to aktuálna vlajková loď s 5-palcovým displejom vo full HD rozlíšení. Overili sme si jeho odolnosť proti vode (výrobca udáva stupeň krytia IP57) a páčil sa nám aj 13-megapixelový fotoaparát so snímačom Exmor RS. To najlepšie je však možnosť realizácie HDR videa, čo nám zástupcovia Sony predviedli naživo. Polovica videa bola bez HDR a polovica s HDR a ten rozdiel je radikálny v prospech HDR. V skutočnosti však na HDR treba nasnímať video niekoľkonásobne rýchlejšie, a to s rôznym nastavením obrazu, a všetko prepočítať v rýchlosti plynulého videa. Základom takéhoto spracovania je procesor Qualcomm Snapdragon S4 1,5 GHz s 2 GB RAM. Xperia Z takisto disponuje režimom Battery STAMINA Mode, ktorý môže zvýšiť dobu režimu v spánku štyrikrát tým, že vypne aplikácie vybíjajúce batériu, kedykoľvek je displej vypnutý, a znova ich spustí, keď sa displej opäť zapne. Pritom tie aplikácie, ktoré potrebujete neustále, možno manuálne spustiť (napr. mailový klient alebo Facebook).

SonyXperiaZProdukt.jpg

Funkciou One-touch môžete jednoducho zdieľať hudbu, fotky a videá zo smartfónu do iných zariadení (od Sony) vybavených NFC vrátane reproduktorov, slúchadiel a po novom aj televízorov. S novým BRAVIA TV sa jednoducho dotknete smartfónom Xperia Z diaľkového ovládača TV a môžete sledovať videá a fotky na veľkej obrazovke. Xperia Z bude uvedená na platforme Android 4.1 (Jelly Bean) a garantovaný bude upgrade na 4.2. Na trh príde v prvom štvrťroku 2013, podľa predstaviteľov Sony cena bude zodpovedať vlajkovým lodiam smartfónov.

Večer bola kľúčová prezentácia spoločnosti Qualcomm. Prekvapením bola účasť šéfa Microsoftu Steva Ballmera, ktorý minulý rok rozhodol o neúčasti svojej firmy na tejto výstave. Na prednáške však obhajoval najnovší procesor od firmy Qualcomm, ktorý bude použitý v tablete Microsoft Surface. Ten predstavil prezident firmy Qualcomm Dr. Paul E. Jacobs, pričom ide o procesory Snapdragon 800600. Model 800 poskytuje o 75 % viac výkonu ako doterajší Snapdragon S4 Pro, pričom prechádza na 28 nm technológiu. Posilnené sú možnosti grafiky, ale hlavné zlepšenie je v možnosti predĺženia doby prevádzky na batériu. Súčasťou výbavy je aj modem 4G/LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth, USB 3.0 a FM rádio.

ballmerandjacobs.jpg
Prezidenti Steve Ballmer, Microsoft, a Dr. Paul E. Jacobs, Qualcomm, predstavujú nový mobilný procesor Snapdragon 800

Situácia po CES je nasledujúca. V oblasti televízorov sa hrá na modely OLED a 4K rozlíšenie. Z hľadiska 4K rozlíšenia je však situácia podobná ako dakedy s 3D – nie je dostatok obsahu. OLED TV hodnotíme ako dôležitý míľnik, keďže takýto televízor poskytuje rádovo lepší obraz ako LED alebo plazma. Problémom je však aktuálne nasadená cena, za 10 000 EUR si niečo takéto kúpi len hŕstka ľudí. Pokiaľ sa cena priblíži aktuálnym cenám LED, OLED má vyhrané. Z hľadiska procesorov sa rozbehla tvrdá vojna o najlepší mobilný procesor, pričom prioritou je výdrž na batériu. V tomto smere má aktuálne navrch riešenie od Intelu, treba istý čas, aby sme v reálnych testoch zistili, ako je na tom NVIDIA Tegra 4, Qualcomm Snapdragon 800 či Exynos 5 octa. Z notebookov sa narodil celý rad konvertibilných ultrabookov, ktoré sa dokážu zmeniť na tablet alebo notebook podľa želania. Pripravená štvrtá generácia procesorov Intel Core pritom umožní ovládanie hier pohybom ultrabooku, zavedie systém rozpoznávania ľudí, bude rozumieť hovorenému slovu a umožní chodiť s notebookom do práce bez napájacieho adaptéra. Rovnako narastá výkon smartfónov. Zdá sa, že fotoaparát je pre mnohých používateľov primárny spôsob fotenia. Pritom v dôležitých situáciách máte často len jednu možnosť na fotenie. Je nevyhnutné, aby táto fotografia vyzerala čo najlepšie v každej situácii. Rovnako to platí aj o videu. Na význame nadobúda aj cloud, spolu s mobilným pripojením presahujúcim 1 GB/s a dnes bežným vlastníctvom viacerých rôznych zariadení je to univerzálny spôsob, ako mať svoje dáta vždy k dispozícii.

Ondrej MackoJozef Orgonáš, Las Vegas

Fotografie boli fotené fotoaparátom Canon EOS 5D, Mark III, na realizácii cesty sa finančne podieľala spoločnosť Lenovo.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá