Image
14.1.2015 0 Comments

Disky v domácej sieti

Externé disky sú fajn, ale naraz k nim môže pristupovať spravidla len jeden používateľ. Sieťové disky - či už pripojené cez eternet, alebo Wi-Fi - predstavujú rozšírenú alternatívu na správu a zdieľanie dát. Aj tentoraz máme pre vás dva produkty, zacielené na rozdielne skupiny používateľov.

LaCie FUEL

Tento externý disk sa dá k počítaču pripojiť dvoma spôsobmi. Najjednoduchšie je použitie pripojenia USB 3.0. Vtedy sa nabíja aj interný akumulátor. V balení je adaptér s odnímateľným káblom USB 3.0, podobný nabíjačke na telefón. Tento koncept využijete na sprístupnenie disku aj ostatným používateľom.


Dovedna až päť používateľov sa môže pripojiť na rozhranie Wi-Fi, ktoré disk poskytuje. Pred prvým použitím je vhodné disk nakonfigurovať tak, aby bol dostupný v domácej sieti. Prihlásením sa na jeho access point a zadaním adresy URL do prehliadača sa zobrazí jeho rozhranie, kde okrem nastavení vidíte najmä obsah disku. Podobný program je aj pre platformy Android a iOS. Netreba však zakaždým vytvárať prepojenie do domácej siete Wi-Fi. Pokojne môžete využiť aj priame pripojenie. Interný akumulátor umožňuje zhruba 10-hodinovú prevádzku. V rozhraní môžete vidieť počet pripojených používateľov, pričom maximom je spomínaných päť na klasické dátové prenosy a traja na streamovanie HD obsahu. Takisto sa dá kontrolovať stav akumulátora a prehľadávať jeho obsah. Na prenos väčších objemov dát alebo prvotné naplnenie multimediálnymi dátami je vhodné práve rýchle rozhranie USB. Disk sa dá prenášať a má odolnejšie telo v plastovom šasi.

Dodáva sa vo variantoch s kapacitou 1 alebo 2 TB. My sme testovali 1 TB verziu. Chválime najmä jednoduchosť pripojenia a konfigurácie, ako aj bezproblémový chod. Tento disk je určený pre tých, ktorí chcú mať v sieti úložné zariadenie a vystačia s bezdrôtovým prenosom, pričom maximálny počet používateľov pre nich nie je obmedzením. Po inštalácii programu Seagate Media Sync budete môcť synchronizovať dáta medzi počítačom a diskom úplne automaticky. Využili sme aj napojenie na cloudovú službu Dropbox s možnosťou obojstranného prenosu dát. Takisto sme ocenili mobilnú verziu webu na sprístupnenie obsahu a nastavení. Na základný prístup tak nebudete potrebovať inštalovať ani špeciálnu aplikáciu. Všetko nastavíte v internetovom prehliadači, hoci sa zo stránky dizajnu budete cítiť ako v systéme iOS. Prenos dát využíva možnosti Wi-Fi B/G/N. Prenos medzi smartfónom a diskom sa uskutočňoval rýchlosťou zhruba 2,55 MB/s a bol stabilný. Disk spojený s počítačom dosahuje prenosové rýchlosti do 112 MB/s stabilne.

Hodnotenie:

Vhodné aj pre začiatočníkov, bezproblémové spojenie k disku, napojenie na domácu sieť Wi-Fi, ovládacie rozhranie

Cena: 199 EUR
Zapožičal: LaCie

Synology DS214play

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Sieťový disk tohto formátu je určený pre inú skupinu používateľov. Tu ide o komplexnosť poskytovaných funkcií a základnej výbavy. Stojí viac, pritom je to verzia bez pevných diskov. Tie si musíte dokúpiť sami. Šasi je plastové a pripája sa k routeru cez eternetový kábel. Ide o dvojdiskovú verziu, no je len na používateľovi, či využije obe šachty. V prípade jednodiskového riešenia príde o možnosť zrkadlenia diskov a zálohy dát alebo spájania diskov s cieľom vytvoriť jeden virtuálny s veľkou kapacitou. Na tele má dva porty USB 3.0 v zadnej časti, port eSATA a jeden port USB 2.0 vpredu vrátane čítačky kariet SD. To je skutočne multimediálna výbava, a tak k serveru NAS pripojíte nielen ďalšie pamäťové zariadenia alebo fotoaparáty, ale napríklad aj tlačiarne. Tlačový server je jedna zo služieb systému.

Synology1.jpg

Plánovanému nasadeniu v multimediálnej domácnosti zodpovedajú aj technické parametre. Celý NAS beží na dvojjadrovom procesore Intel Atom s frekvenciou 1,6 GHz a podporou pre výpočty s pohyblivou desatinnou čiarkou. Je tu podpora hardvérovej akcelerácie kodekov H.264, MPEG-4 Part 2, MPEG-2 a VC-1. Maximálna kapacita úložného priestoru je 12 TB vo forme dvoch diskov s maximálnou kapacitou 6 TB. Využiť môžete aj zapojenie disku SSD.

DS214play podporuje dekódovanie full HD videa na hardvérovej úrovni počas prenosu dát k používateľom. Keďže má gigabitový eternet, dostali sme sa pri káblovom prenose dát nad 105 MB/s pri čítaní a zhruba nad 100 MB/s pri zápise. Sieť vyťažíte na maximum, no oplatí sa na prenos veľkých dát. Vďaka možnosti kopírovania dát medzi úložnými zariadeniami pripojenými do portov získate výhodu navyše. V tomto prípade je veľmi dobrá prítomnosť niekoľkých serverov. Máte k dispozícii pripojenie cez DLNA. Disk nájde v sieti TV, ale aj všetky počítače a smartfón. Na druhej strane nechýba klasická správa súborov cez protokol FTP a možnosť chrániť dáta prístupovými účtami.

Už v minulosti sme ocenili Synology DiskStation Manager, ktorý je pýchou systémov v tomto segmente. Kým iní výrobcovia dávajú jednoduchšie riešenie na správu funkcií diskov, tu máte kompletný OS s podporou multitaskingu. V tomto systéme má každá funkcia servera svoje okno. Funkcie bežia simultánne a máte k nim aj plný prístup. Napojenie na cloudové služby je tu samozrejmosť. Synology poskytuje priame prepojenie účtov medzi sebou a systém je akýsi sprostredkovateľ. V operačnom systéme môžete kopírovať dáta z jedného cloudového úložiska na iné. Na prehliadanie súborov je tu správca podobný Prieskumníku. Nechýbajú rôzne možnosti zálohovania vrátane podpory TimeMachine alebo plánovaných záloh z domácich počítačov.

Prečo kúpiť

Maximálna pridaná hodnota, portová výbava, skvelý operačný systém, pokročilé možnosti pre multimediálnu domácnosť

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Synology

Verdikt PC REVUE

LaCie FUEL je typický disk Wi-Fi, ktorý môžete mať doma a pristupovať k nemu z piatich zariadení. Z notebooku napríklad na zálohovanie a prenos dát, zo smartfónu alebo tabletu sa na disk napojíte napríklad na pozeranie filmov. Na kopírovanie veľkého objemu dát sa dá využiť rozhranie USB 3.0. Cena zodpovedá možnostiam a je vyššia ako pri obyčajných externých diskoch. Synology DS214play je vyššia liga. Len málo produktov sa dá porovnávať s týmto dvojdiskovým riešením NAS. Používa špičkový operačný systém, ktorý má toľko možností, že prakticky nebudete potrebovať opustiť jeho rozhranie v internetovom prehliadači. Hardvérové aj softvérové funkcie robia z tohto riešenia NAS jednotku na trhu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Inovovaná služba DOCKitIN

08.11.2016 11:51

V septembrovom čísle sme predstavili túto zaujímavú službu, ktorá umožňuje spravovať vaše osobné papierové dokumenty, prípadne dokumenty živnostníka či malej firmy. Poskytne vám prístup do mobilnej ap ...

Recenzie

TOP WIN

08.11.2016 11:41

AutoCAD 360 Pre tých, ktorí sa chystajú vkročiť do sveta nákresov, náčrtov, návrhov a profesionálnej grafiky, je určená táto aplikácia. K dispozícii je zadarmo, no aj tak poskytuje niekoľko zaujímavý ...

Recenzie

Ochrana pre celú firmu: AVG Internet Security Business

08.11.2016 11:38

AVG sa i po odkúpení Avastom naďalej používa a napreduje. Výsledkom je nový build Internet Security, určený do podnikového prostredia (ďalej už iba ISB). Pozrime sa, čo a ako v rámci tohto balíka fung ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá