Image
14.1.2015 0 Comments

Disky v domácej sieti

Externé disky sú fajn, ale naraz k nim môže pristupovať spravidla len jeden používateľ. Sieťové disky - či už pripojené cez eternet, alebo Wi-Fi - predstavujú rozšírenú alternatívu na správu a zdieľanie dát. Aj tentoraz máme pre vás dva produkty, zacielené na rozdielne skupiny používateľov.

LaCie FUEL

Tento externý disk sa dá k počítaču pripojiť dvoma spôsobmi. Najjednoduchšie je použitie pripojenia USB 3.0. Vtedy sa nabíja aj interný akumulátor. V balení je adaptér s odnímateľným káblom USB 3.0, podobný nabíjačke na telefón. Tento koncept využijete na sprístupnenie disku aj ostatným používateľom.


Dovedna až päť používateľov sa môže pripojiť na rozhranie Wi-Fi, ktoré disk poskytuje. Pred prvým použitím je vhodné disk nakonfigurovať tak, aby bol dostupný v domácej sieti. Prihlásením sa na jeho access point a zadaním adresy URL do prehliadača sa zobrazí jeho rozhranie, kde okrem nastavení vidíte najmä obsah disku. Podobný program je aj pre platformy Android a iOS. Netreba však zakaždým vytvárať prepojenie do domácej siete Wi-Fi. Pokojne môžete využiť aj priame pripojenie. Interný akumulátor umožňuje zhruba 10-hodinovú prevádzku. V rozhraní môžete vidieť počet pripojených používateľov, pričom maximom je spomínaných päť na klasické dátové prenosy a traja na streamovanie HD obsahu. Takisto sa dá kontrolovať stav akumulátora a prehľadávať jeho obsah. Na prenos väčších objemov dát alebo prvotné naplnenie multimediálnymi dátami je vhodné práve rýchle rozhranie USB. Disk sa dá prenášať a má odolnejšie telo v plastovom šasi.

Dodáva sa vo variantoch s kapacitou 1 alebo 2 TB. My sme testovali 1 TB verziu. Chválime najmä jednoduchosť pripojenia a konfigurácie, ako aj bezproblémový chod. Tento disk je určený pre tých, ktorí chcú mať v sieti úložné zariadenie a vystačia s bezdrôtovým prenosom, pričom maximálny počet používateľov pre nich nie je obmedzením. Po inštalácii programu Seagate Media Sync budete môcť synchronizovať dáta medzi počítačom a diskom úplne automaticky. Využili sme aj napojenie na cloudovú službu Dropbox s možnosťou obojstranného prenosu dát. Takisto sme ocenili mobilnú verziu webu na sprístupnenie obsahu a nastavení. Na základný prístup tak nebudete potrebovať inštalovať ani špeciálnu aplikáciu. Všetko nastavíte v internetovom prehliadači, hoci sa zo stránky dizajnu budete cítiť ako v systéme iOS. Prenos dát využíva možnosti Wi-Fi B/G/N. Prenos medzi smartfónom a diskom sa uskutočňoval rýchlosťou zhruba 2,55 MB/s a bol stabilný. Disk spojený s počítačom dosahuje prenosové rýchlosti do 112 MB/s stabilne.

Hodnotenie:

Vhodné aj pre začiatočníkov, bezproblémové spojenie k disku, napojenie na domácu sieť Wi-Fi, ovládacie rozhranie

Cena: 199 EUR
Zapožičal: LaCie

Synology DS214play

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Sieťový disk tohto formátu je určený pre inú skupinu používateľov. Tu ide o komplexnosť poskytovaných funkcií a základnej výbavy. Stojí viac, pritom je to verzia bez pevných diskov. Tie si musíte dokúpiť sami. Šasi je plastové a pripája sa k routeru cez eternetový kábel. Ide o dvojdiskovú verziu, no je len na používateľovi, či využije obe šachty. V prípade jednodiskového riešenia príde o možnosť zrkadlenia diskov a zálohy dát alebo spájania diskov s cieľom vytvoriť jeden virtuálny s veľkou kapacitou. Na tele má dva porty USB 3.0 v zadnej časti, port eSATA a jeden port USB 2.0 vpredu vrátane čítačky kariet SD. To je skutočne multimediálna výbava, a tak k serveru NAS pripojíte nielen ďalšie pamäťové zariadenia alebo fotoaparáty, ale napríklad aj tlačiarne. Tlačový server je jedna zo služieb systému.

Synology1.jpg

Plánovanému nasadeniu v multimediálnej domácnosti zodpovedajú aj technické parametre. Celý NAS beží na dvojjadrovom procesore Intel Atom s frekvenciou 1,6 GHz a podporou pre výpočty s pohyblivou desatinnou čiarkou. Je tu podpora hardvérovej akcelerácie kodekov H.264, MPEG-4 Part 2, MPEG-2 a VC-1. Maximálna kapacita úložného priestoru je 12 TB vo forme dvoch diskov s maximálnou kapacitou 6 TB. Využiť môžete aj zapojenie disku SSD.

DS214play podporuje dekódovanie full HD videa na hardvérovej úrovni počas prenosu dát k používateľom. Keďže má gigabitový eternet, dostali sme sa pri káblovom prenose dát nad 105 MB/s pri čítaní a zhruba nad 100 MB/s pri zápise. Sieť vyťažíte na maximum, no oplatí sa na prenos veľkých dát. Vďaka možnosti kopírovania dát medzi úložnými zariadeniami pripojenými do portov získate výhodu navyše. V tomto prípade je veľmi dobrá prítomnosť niekoľkých serverov. Máte k dispozícii pripojenie cez DLNA. Disk nájde v sieti TV, ale aj všetky počítače a smartfón. Na druhej strane nechýba klasická správa súborov cez protokol FTP a možnosť chrániť dáta prístupovými účtami.

Už v minulosti sme ocenili Synology DiskStation Manager, ktorý je pýchou systémov v tomto segmente. Kým iní výrobcovia dávajú jednoduchšie riešenie na správu funkcií diskov, tu máte kompletný OS s podporou multitaskingu. V tomto systéme má každá funkcia servera svoje okno. Funkcie bežia simultánne a máte k nim aj plný prístup. Napojenie na cloudové služby je tu samozrejmosť. Synology poskytuje priame prepojenie účtov medzi sebou a systém je akýsi sprostredkovateľ. V operačnom systéme môžete kopírovať dáta z jedného cloudového úložiska na iné. Na prehliadanie súborov je tu správca podobný Prieskumníku. Nechýbajú rôzne možnosti zálohovania vrátane podpory TimeMachine alebo plánovaných záloh z domácich počítačov.

Prečo kúpiť

Maximálna pridaná hodnota, portová výbava, skvelý operačný systém, pokročilé možnosti pre multimediálnu domácnosť

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Synology

Verdikt PC REVUE

LaCie FUEL je typický disk Wi-Fi, ktorý môžete mať doma a pristupovať k nemu z piatich zariadení. Z notebooku napríklad na zálohovanie a prenos dát, zo smartfónu alebo tabletu sa na disk napojíte napríklad na pozeranie filmov. Na kopírovanie veľkého objemu dát sa dá využiť rozhranie USB 3.0. Cena zodpovedá možnostiam a je vyššia ako pri obyčajných externých diskoch. Synology DS214play je vyššia liga. Len málo produktov sa dá porovnávať s týmto dvojdiskovým riešením NAS. Používa špičkový operačný systém, ktorý má toľko možností, že prakticky nebudete potrebovať opustiť jeho rozhranie v internetovom prehliadači. Hardvérové aj softvérové funkcie robia z tohto riešenia NAS jednotku na trhu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá