Image
20.7.2016 1 Comments

Digitalizácia môže podľa ITAS a RÚZ priniesť rast pracovných miest

Digitalizácia a automatizácia vytvorí nové pracovné miesta, aj keď niektoré pracovné miesta následkom toho zaniknú. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský. "Ak sa digitálna transformácia spoločností a firiem uchopí dobre, ak budú ľudia na to dostatočne pripravení a bude tam mať kto pracovať, tak sa vytvorí a obsadí viac pracovných miest, ako sa zruší,“ povedal. Podľa prieskumov sa dá podľa Lelovského očakávať, že až 35 % súčasných pracovných miest, najmä vo výrobe, kontrole kvality a distribúcii, sa zruší, avšak počet nových pracovných miest má stúpnuť až o 50 %.

Šéf ITAS tak reagoval na závery z minulotýždňovej konferencie ministrov práce a sociálnych vecí členských krajín Európskej únie, podľa ktorých zamestnanosť v Európe aj na Slovensku čelí štyrom výzvam, a to digitalizácii, robotizácii, starnutiu populácie a migrácii. "Nepokladáme za úplne šťastné vhodenie do jedného koša všetkých týchto štyroch oblastí,“ povedal. Upozornil totiž na to, že riešenie digitalizácie a robotizácie nie je to isté ako riešenie migrácie a starnutia populácie.

Novovytvorené pracovné miesta budú podľa Lelovského vyžadovať úplne iné kvalifikácie, ako je tomu v súčasnosti. "Je preto potrebné preskúmať, aké tie pracovné miesta budú, aké kvalifikácie budú vyžadovať, ale je skoro isté, že väčšina z nich, uvádza sa až 90 percent, bude vyžadovať slušné až nadpriemerné znalosti IT alebo takzvané digitálne zručnosti,“ upozornil. Digitálna revolúcia je tu pritom podľa neho už v súčasnosti. "Nie je to proces, ktorý niekto odštartuje v roku 2020,“ tvrdí šéf ITAS.

Ako pokračoval, zamestnávatelia ponúkli ministerstvám dva projekty v tejto oblasti. Jedným je projekt IT akadémie pre rezort školstva. "Už tam rok leží a veríme, že sa pohne,“ uviedol Lelovský. Ministerstvo práce má zasa na stole projekt rekvalifikácie pre absolventov vysokých škôl, ktorí vyštudovali na školách menej atraktívnych pre zamestnávateľov. "Ponúkame preškolenie týchto absolventov na IT špecialistov, prípadne ľudí, ktorí budú mať dostatočné digitálne zručnosti,“ povedal.

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga upozornil na to, že RÚZ minulý mesiac podpísala s ITAS a so Slovenskou informatickou spoločnosťou memorandum k zvyšovaniu počítačovej gramotnosti. „Chceme vedieť, v akej úrovni digitálnej zručnosti sa nachádzajú potenciálni uchádzači, respektíve aj naši zamestnanci,“ povedal.

Digitalizácia a robotizácia likvidujú niektoré pracovné miesta a menia kvalifikačné požiadavky na pracovníkov. Povedal to v piatok po neformálnom stretnutí ministrov pre zamestnanosť a sociálnu politiku - EPSCO slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. "Podľa štúdie OECD môže byť až 12 percent pracovných miest ohrozených, ale chýbajú isté presné prognózy, jednak na úrovni jednotlivých krajín, aj na úrovni EÚ ako takej. Preto sme sa obrátili na Európsky hospodársky a sociálny výbor, nech pripraví takúto analýzu, aby sme na základe nej vedeli cielene prijímať konkrétne opatrenia," informoval v piatok Richter. Pozitívnym prínosom robotizácie a digitalizácie je vznik nových povolaní. Zo záverov neformálnych rokovaní preto vyplynulo, že je nevyhnutné zaoberať sa kvalitným celoživotným vzdelávaním.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

1 Comments

  1. maldini reakcia na: Digitalizácia môže podľa ITAS a RÚZ priniesť rast pracovných miest
    25.7.2016 18:07
    Výskumné naliehavo človek dobrý charakter môže robiť všetky servisné práce na svojom dome. muž alebo žena okamžite k dispozícii, presné (on) starostlivý, pozorný, niekto vážne, čestný za mesačný poplatok vo výške € 2.500. Vaša prezentácia musí byť bezchybné. Ak máte záujem, kontaktujte nás emailom: alvaromoratta00@gmail.com špecifikovať Vašu aktuálne mesto je dôležité.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá