Image
30.9.2016 0 Comments

Digital Assembly: Drevený počítač, virtuálna realita, aj dedičstvo minulého storočia

Počas najväčšej konferencie slovenského predsedníctva v Rade EÚ zameranej na digitálnu agendu Digital Assembly, ktorá sa v týchto dňoch koná v Bratislave,  si účastníci konferencie počas prestávok môžu pozrieť aj netradičné exponáty z dielní šikovných Slovákov, ktorí sú fanúšikmi inovácií. 

Zatiaľ, čo na hlavných pódiách prebiehajú workshopy, debaty a prezentácie, na chodbách Slovenského národného divadla ožívajú dejiny a zároveň sa kombinuje téma konferencie s reálnymi ukážkami. Jednou z nich je aj exkluzívny hand-made produkt od slovenských remeselníkov, ktorý prepája technológiu s drevoobrábajúcim a kovoobrábajúcim remeslom. Ide o drevený počítač Xerry, ktorý sa týmto prepojením snaží znovu naštartovať proces zhodnotenia remesla. Drevený počítač disponuje aj vlastným unikátnym dotykovým a teplotným čidlom, ktoré umožňuje pomocou kapacitného tlačidla ovládať zapínanie a vypínanie počítača dotykom cez drevo.

"Teší nás, že môžeme byť súčasťou najväčšej konferencie o jednotnom digitálnom trhu na Slovensku. Je to pre nás obrovská skúsenosť a validácia. Témy prezentované na konferencii sú výborným smerovaním našich technologických zámerov, ktoré s produktom máme. Jednou z tém, v ktorej sme sa našli, je práve téma Internetu Vecí (IoT) a budovania IoT konektorov na trhu, nakoľko by sme radi náš dizajnový produkt začlenili do IoT siete ako ovládací prenosný prvok. Ako v príhovore povedal pán Pellegrini, naša krajina potrebuje práve inovatívne nápady, ktoré budeme vyvážať do zahraničia. Na konferencii sa nachádza veľké množstvo zahraničných odborníkov a veľmi významných ľudí, ktorí nás posunú rýchlejšie vpred, " povedal Martin Pechovský, jeden z autorov počítača.

Účastníci konferencie sa môžu preniesť aj do roku 1906, konkrétne do zaniknutého industriálneho kultúrneho dedičstva Elektrárne Piešťany. Ide o animáciu so zvukom, kde sa pomocou virtuálnej reality a špeciálnych okuliarov dá aj poprechádzať po objekte elektrárne. Autori nového využitia bývalej elektrárne, architekti z Fakulty architektúry STU, naplnili svoj sľub viaczmyslového zážitku prezentácie histórie elektrárenstva. Prostredníctvom virtuálnej reality je prezentovaná animovaná strojovňa elektrárne, so zvukom historických dízlových motorov a generátorov, vizuálny vnem podporujú realistické materiály a textúry. Zážitok je umocnený stále prítomnou vôňou mazutu v existujúcej hale strojovne.

Do tretice priestory divadla dopĺňa výstava Klubu Jozefa Murgaša J.G. Wireless World, ktorá prítomným ukazuje vývoj histórie v oblasti bezdrôtovej komunikácie od prelomu 19. a 20.storočia.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá