Image
30.9.2016 0 Comments

Digital Assembly: Drevený počítač, virtuálna realita, aj dedičstvo minulého storočia

Počas najväčšej konferencie slovenského predsedníctva v Rade EÚ zameranej na digitálnu agendu Digital Assembly, ktorá sa v týchto dňoch koná v Bratislave,  si účastníci konferencie počas prestávok môžu pozrieť aj netradičné exponáty z dielní šikovných Slovákov, ktorí sú fanúšikmi inovácií. 

Zatiaľ, čo na hlavných pódiách prebiehajú workshopy, debaty a prezentácie, na chodbách Slovenského národného divadla ožívajú dejiny a zároveň sa kombinuje téma konferencie s reálnymi ukážkami. Jednou z nich je aj exkluzívny hand-made produkt od slovenských remeselníkov, ktorý prepája technológiu s drevoobrábajúcim a kovoobrábajúcim remeslom. Ide o drevený počítač Xerry, ktorý sa týmto prepojením snaží znovu naštartovať proces zhodnotenia remesla. Drevený počítač disponuje aj vlastným unikátnym dotykovým a teplotným čidlom, ktoré umožňuje pomocou kapacitného tlačidla ovládať zapínanie a vypínanie počítača dotykom cez drevo.

"Teší nás, že môžeme byť súčasťou najväčšej konferencie o jednotnom digitálnom trhu na Slovensku. Je to pre nás obrovská skúsenosť a validácia. Témy prezentované na konferencii sú výborným smerovaním našich technologických zámerov, ktoré s produktom máme. Jednou z tém, v ktorej sme sa našli, je práve téma Internetu Vecí (IoT) a budovania IoT konektorov na trhu, nakoľko by sme radi náš dizajnový produkt začlenili do IoT siete ako ovládací prenosný prvok. Ako v príhovore povedal pán Pellegrini, naša krajina potrebuje práve inovatívne nápady, ktoré budeme vyvážať do zahraničia. Na konferencii sa nachádza veľké množstvo zahraničných odborníkov a veľmi významných ľudí, ktorí nás posunú rýchlejšie vpred, " povedal Martin Pechovský, jeden z autorov počítača.

Účastníci konferencie sa môžu preniesť aj do roku 1906, konkrétne do zaniknutého industriálneho kultúrneho dedičstva Elektrárne Piešťany. Ide o animáciu so zvukom, kde sa pomocou virtuálnej reality a špeciálnych okuliarov dá aj poprechádzať po objekte elektrárne. Autori nového využitia bývalej elektrárne, architekti z Fakulty architektúry STU, naplnili svoj sľub viaczmyslového zážitku prezentácie histórie elektrárenstva. Prostredníctvom virtuálnej reality je prezentovaná animovaná strojovňa elektrárne, so zvukom historických dízlových motorov a generátorov, vizuálny vnem podporujú realistické materiály a textúry. Zážitok je umocnený stále prítomnou vôňou mazutu v existujúcej hale strojovne.

Do tretice priestory divadla dopĺňa výstava Klubu Jozefa Murgaša J.G. Wireless World, ktorá prítomným ukazuje vývoj histórie v oblasti bezdrôtovej komunikácie od prelomu 19. a 20.storočia.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

DHL Supply Chain ponúka pracovné príležitosti na západnom Slovensku

28.10.2016 12:00

Spoločnosť DHL Supply Chain otvorila v septembri novú prevádzku v logistickom parku pri Senci. Je to už v poradí tretia prevádzka prinášajúca do západného regiónu nové pracovné príležitosti. O firme a ...

Tlačové správy

Používatelia nelicencovaného softvéru môžu dostať až 8 rokov nepodmienečne. Podnikatelia, stojí vám za to riskovať?

28.10.2016 11:28

Za nelicencovaný  softvér tvrdý trest IT správe dát a licencovaným softvérom, zdá sa, slovenskí podnikatelia neprikladajú dostatočnú pozornosť. Pritom konateľom firiem, ktoré porušujú zákon a pracujú ...

Tlačové správy

René Parák odchádza z postu riaditeľa komunikácie spoločnosti O2 Slovakia

28.10.2016 11:23

Dlhoročný šéf komunikácie spoločnosti O2 Slovakia René Parák ukončí k 31. októbru 2016 svoje pôsobenie na tejto pozícii. Do konca roka 2016 bude René Parák pôsobiť vo funkcii Predsedu správnej rady Fé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá