Image
9.1.2015 0 Comments

Deep learning v praxi. Robot, ktorý sa naučí variť sledovaním videa na YouTube

robot_learns_watching_video.jpg Tím amerických a austrálskych výskumníkov tvrdí, že vytvoril algoritmus, ktorý umožní robotom vykonávať určitú činnosť po tom, ako sledujú ľudí vykonávajúcich danú prácu. Mohli by vraj naučiť robota variť tak, že by mu ukázali video na YouTube.

Vedci z Marylandskej univerzity a austrálskeho výskumného centra NICTA využívajú pri „výchove" robota metódu tzv. hlbokého učenia (deep learning). Ide o metódu trénovania umelej inteligencie. Pri nej robot prijíma väčšie dávky informácií prostredníctvom umelých neurónových sietí, pričom môže ísť o zvukové, obrazové či iné informačné vstupy. Z tých potom sumarizuje nové dáta a koná v súlade s čerstvo získanou skúsenosťou.

Robot využíva metódy rozpoznávania, vďaka ktorým vie rozpoznať určité objekty a spôsob, ako ich uchopí ľudská ruka. Dokonca vie s veľkou pravdepodobnosťou predpovedať ďalšiu akciu s objektom. Učí sa teda analyzovať a zaobchádzať s nástrojmi a náradím.

Moderné roboty by sa tak mohli „naučiť" mechanicky opakovať určité operácie, pričom by boli schopné aj analyzovať proces a učiť sa, „ako to funguje", čo má neoceniteľný význam pre budúcnosť robotiky.


Vedci tvrdia, že ich robot s umelou inteligenciou bol vycvičený na varenie použitím 88 videí z webu, ukazujúcich ľudí pri varení. Keď robot zanalyzoval videá, bol schopný generovať príkazy, ktoré boli potrebné pri príprave jedla.

Vedci chcú svoju prácu prezentovať tento mesiac na 29. výročnej konferencii Asociácie pre napredovanie umelej inteligencie.

Zdroj: rt.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá