Image
9.1.2015 0 Comments

Deep learning v praxi. Robot, ktorý sa naučí variť sledovaním videa na YouTube

robot_learns_watching_video.jpg Tím amerických a austrálskych výskumníkov tvrdí, že vytvoril algoritmus, ktorý umožní robotom vykonávať určitú činnosť po tom, ako sledujú ľudí vykonávajúcich danú prácu. Mohli by vraj naučiť robota variť tak, že by mu ukázali video na YouTube.

Vedci z Marylandskej univerzity a austrálskeho výskumného centra NICTA využívajú pri „výchove" robota metódu tzv. hlbokého učenia (deep learning). Ide o metódu trénovania umelej inteligencie. Pri nej robot prijíma väčšie dávky informácií prostredníctvom umelých neurónových sietí, pričom môže ísť o zvukové, obrazové či iné informačné vstupy. Z tých potom sumarizuje nové dáta a koná v súlade s čerstvo získanou skúsenosťou.

Robot využíva metódy rozpoznávania, vďaka ktorým vie rozpoznať určité objekty a spôsob, ako ich uchopí ľudská ruka. Dokonca vie s veľkou pravdepodobnosťou predpovedať ďalšiu akciu s objektom. Učí sa teda analyzovať a zaobchádzať s nástrojmi a náradím.

Moderné roboty by sa tak mohli „naučiť" mechanicky opakovať určité operácie, pričom by boli schopné aj analyzovať proces a učiť sa, „ako to funguje", čo má neoceniteľný význam pre budúcnosť robotiky.


Vedci tvrdia, že ich robot s umelou inteligenciou bol vycvičený na varenie použitím 88 videí z webu, ukazujúcich ľudí pri varení. Keď robot zanalyzoval videá, bol schopný generovať príkazy, ktoré boli potrebné pri príprave jedla.

Vedci chcú svoju prácu prezentovať tento mesiac na 29. výročnej konferencii Asociácie pre napredovanie umelej inteligencie.

Zdroj: rt.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá