Image
9.1.2015 0 Comments

Deep learning v praxi. Robot, ktorý sa naučí variť sledovaním videa na YouTube

robot_learns_watching_video.jpg Tím amerických a austrálskych výskumníkov tvrdí, že vytvoril algoritmus, ktorý umožní robotom vykonávať určitú činnosť po tom, ako sledujú ľudí vykonávajúcich danú prácu. Mohli by vraj naučiť robota variť tak, že by mu ukázali video na YouTube.

Vedci z Marylandskej univerzity a austrálskeho výskumného centra NICTA využívajú pri „výchove" robota metódu tzv. hlbokého učenia (deep learning). Ide o metódu trénovania umelej inteligencie. Pri nej robot prijíma väčšie dávky informácií prostredníctvom umelých neurónových sietí, pričom môže ísť o zvukové, obrazové či iné informačné vstupy. Z tých potom sumarizuje nové dáta a koná v súlade s čerstvo získanou skúsenosťou.

Robot využíva metódy rozpoznávania, vďaka ktorým vie rozpoznať určité objekty a spôsob, ako ich uchopí ľudská ruka. Dokonca vie s veľkou pravdepodobnosťou predpovedať ďalšiu akciu s objektom. Učí sa teda analyzovať a zaobchádzať s nástrojmi a náradím.

Moderné roboty by sa tak mohli „naučiť" mechanicky opakovať určité operácie, pričom by boli schopné aj analyzovať proces a učiť sa, „ako to funguje", čo má neoceniteľný význam pre budúcnosť robotiky.


Vedci tvrdia, že ich robot s umelou inteligenciou bol vycvičený na varenie použitím 88 videí z webu, ukazujúcich ľudí pri varení. Keď robot zanalyzoval videá, bol schopný generovať príkazy, ktoré boli potrebné pri príprave jedla.

Vedci chcú svoju prácu prezentovať tento mesiac na 29. výročnej konferencii Asociácie pre napredovanie umelej inteligencie.

Zdroj: rt.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá