Image
28.6.2016 0 Comments

Databáza s „odtlačkami prstov“ fotoaparátov by pomohla v boji proti krádeži fotografií

Skúmanie odtlačkov prstov je jedna z kľúčových kriminalistických techník, ktoré pomáhajú vyšetrovateľom usvedčiť podozrivých. Podobným spôsobom by sa vraj čoskoro mohla vykonať kontrola fotoaparátu, ktorá by pomohla v boji proti porušovaniu autorských práv v oblasti fotografie. Umožnil by to pripravovaný nástroj ToothPic.

Tak ako žiadne dva odtlačky prstov nie sú úplne rovnaké, aj snímače fotoaparátov obsahujú maličké rozdiely, ktoré sa prejavujú ako jemný šum a nedokonalosti na úrovni pixelov na každej fotke zhotovenej daným prístrojom.

Koncom roka 2015 začal profesor Enrico Magli na Polytechnickej univerzite v talianskom Turíne s dotáciou EÚ projekt ToothPic (skratka pre Who Took This Picture). Dúfa, že vytvorenie rozsiahlej databázy „odtlačkov prstov“ fotoaparátov by pomohlo vyrovnať sa s praxou nelegálneho a neetického použitia fotografií v on-line priestore.

Hoci zhromažďovanie a uchovávanie „odtlačkov“ fotoaparátov z fotografií si vyžaduje veľké množstvo výpočtového výkonu a úložného priestoru, nové objavy by mohli tento proces urobiť rýchlejším a efektívnejším, takže vytvorenie rozsiahlej databázy by bolo viac uskutočniteľné. Pomocou jediného cloudu by vraj bolo možné analyzovať za sekundu milióny fotografií a rozdeliť ich podľa toho, ktorým fotoaparátom boli zhotovené.

Magli a jeho tím v súčasnosti sťahujú 50 miliónov fotiek z webu Flickr a spracúvajú dáta na stovke univerzitných počítačov. V lete chcú začať s demonštrovaním ToothPic – chcú spustiť jednoduchú webovú aplikáciu, ktorá umožní komukoľvek nahrať fotku z fotoaparátu do databázy ToothPic.

Napokon by sa táto technológia mala zabudovať do enginov internetových vyhľadávačov obrázkov, ako je napr. Google Images. Každý by tak mohol nahrať fotografiu a jednoducho nájsť snímky zhotovené rovnakým fotoaparátom. Okrem zisťovania porušení autorských práv by sa tento systém mohol použiť aj na nájdenie ukradnutých fotoaparátov.

Zdroj: petapixel.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá