Image
28.6.2016 0 Comments

Databáza s „odtlačkami prstov“ fotoaparátov by pomohla v boji proti krádeži fotografií

Skúmanie odtlačkov prstov je jedna z kľúčových kriminalistických techník, ktoré pomáhajú vyšetrovateľom usvedčiť podozrivých. Podobným spôsobom by sa vraj čoskoro mohla vykonať kontrola fotoaparátu, ktorá by pomohla v boji proti porušovaniu autorských práv v oblasti fotografie. Umožnil by to pripravovaný nástroj ToothPic.

Tak ako žiadne dva odtlačky prstov nie sú úplne rovnaké, aj snímače fotoaparátov obsahujú maličké rozdiely, ktoré sa prejavujú ako jemný šum a nedokonalosti na úrovni pixelov na každej fotke zhotovenej daným prístrojom.

Koncom roka 2015 začal profesor Enrico Magli na Polytechnickej univerzite v talianskom Turíne s dotáciou EÚ projekt ToothPic (skratka pre Who Took This Picture). Dúfa, že vytvorenie rozsiahlej databázy „odtlačkov prstov“ fotoaparátov by pomohlo vyrovnať sa s praxou nelegálneho a neetického použitia fotografií v on-line priestore.

Hoci zhromažďovanie a uchovávanie „odtlačkov“ fotoaparátov z fotografií si vyžaduje veľké množstvo výpočtového výkonu a úložného priestoru, nové objavy by mohli tento proces urobiť rýchlejším a efektívnejším, takže vytvorenie rozsiahlej databázy by bolo viac uskutočniteľné. Pomocou jediného cloudu by vraj bolo možné analyzovať za sekundu milióny fotografií a rozdeliť ich podľa toho, ktorým fotoaparátom boli zhotovené.

Magli a jeho tím v súčasnosti sťahujú 50 miliónov fotiek z webu Flickr a spracúvajú dáta na stovke univerzitných počítačov. V lete chcú začať s demonštrovaním ToothPic – chcú spustiť jednoduchú webovú aplikáciu, ktorá umožní komukoľvek nahrať fotku z fotoaparátu do databázy ToothPic.

Napokon by sa táto technológia mala zabudovať do enginov internetových vyhľadávačov obrázkov, ako je napr. Google Images. Každý by tak mohol nahrať fotografiu a jednoducho nájsť snímky zhotovené rovnakým fotoaparátom. Okrem zisťovania porušení autorských práv by sa tento systém mohol použiť aj na nájdenie ukradnutých fotoaparátov.

Zdroj: petapixel.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá