Image
28.6.2016 0 Comments

Databáza s „odtlačkami prstov“ fotoaparátov by pomohla v boji proti krádeži fotografií

Skúmanie odtlačkov prstov je jedna z kľúčových kriminalistických techník, ktoré pomáhajú vyšetrovateľom usvedčiť podozrivých. Podobným spôsobom by sa vraj čoskoro mohla vykonať kontrola fotoaparátu, ktorá by pomohla v boji proti porušovaniu autorských práv v oblasti fotografie. Umožnil by to pripravovaný nástroj ToothPic.

Tak ako žiadne dva odtlačky prstov nie sú úplne rovnaké, aj snímače fotoaparátov obsahujú maličké rozdiely, ktoré sa prejavujú ako jemný šum a nedokonalosti na úrovni pixelov na každej fotke zhotovenej daným prístrojom.

Koncom roka 2015 začal profesor Enrico Magli na Polytechnickej univerzite v talianskom Turíne s dotáciou EÚ projekt ToothPic (skratka pre Who Took This Picture). Dúfa, že vytvorenie rozsiahlej databázy „odtlačkov prstov“ fotoaparátov by pomohlo vyrovnať sa s praxou nelegálneho a neetického použitia fotografií v on-line priestore.

Hoci zhromažďovanie a uchovávanie „odtlačkov“ fotoaparátov z fotografií si vyžaduje veľké množstvo výpočtového výkonu a úložného priestoru, nové objavy by mohli tento proces urobiť rýchlejším a efektívnejším, takže vytvorenie rozsiahlej databázy by bolo viac uskutočniteľné. Pomocou jediného cloudu by vraj bolo možné analyzovať za sekundu milióny fotografií a rozdeliť ich podľa toho, ktorým fotoaparátom boli zhotovené.

Magli a jeho tím v súčasnosti sťahujú 50 miliónov fotiek z webu Flickr a spracúvajú dáta na stovke univerzitných počítačov. V lete chcú začať s demonštrovaním ToothPic – chcú spustiť jednoduchú webovú aplikáciu, ktorá umožní komukoľvek nahrať fotku z fotoaparátu do databázy ToothPic.

Napokon by sa táto technológia mala zabudovať do enginov internetových vyhľadávačov obrázkov, ako je napr. Google Images. Každý by tak mohol nahrať fotografiu a jednoducho nájsť snímky zhotovené rovnakým fotoaparátom. Okrem zisťovania porušení autorských práv by sa tento systém mohol použiť aj na nájdenie ukradnutých fotoaparátov.

Zdroj: petapixel.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá