19.1.2016 0 Comments

Daň z motorových vozidiel s viacerými novinkami

Priznanie k dani z motorových vozidiel treba podať najneskôr do 1. februára 2016. Podnikateľov, ktorí používajú automobily na podnikanie, čaká niekoľko noviniek. Zjednotili sa sadzby dane pre celé Slovensko, zmenila sa miestna príslušnosť a zaviedlo jednotné číslo účtu, na ktorý budú daňovníci platiť daň z motorových vozidiel.

Jednotná sadzba dane

Najdôležitejšou zmenou je zavedenie jednotnej sadzby dane v rámci celej Slovenskej republiky. Sadzby dane si tak už neurčujú samosprávne kraje. Zákon ich zjednotil a sú rovnaké na celom Slovensku. Podnikatelia však nebudú platiť rovnakú daň. Na jej výšku má dosah vek vozidla, či jeho vplyv na životné prostredie.

Za nové a ekologické autá zaplatíte menej

Majitelia nových štvorkolesových tátošov výrazne ušetria. Za nové auto sa sadzba dane znižuje až o 25 %. V prípade hybridných vozidiel a vozidiel na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 % a v prípade vozidiel, ktorých jediným zdrojom je elektrina, je sadzba dane nulová.

Daň aj za motocykle

Po novom je predmetom dane motorové vozidlo a prípojné vozidlo, zaradené v jednej z kategórií M, N, O a kategórie L, kde patria napríklad elektroskútre, motocykle, trojkolky, štvorkolky, ak sa používajú na podnikanie.

Zjednodušenie podaní a úhrady dane

Podnikateľ, ktorý má autá evidované vo viacerých krajoch, bude za uplynulý rok 2015 po prvý raz podávať daňové priznanie daňovému úradu, kde má sídlo prípadne trvalý pobyt a nie tam, kde je evidované vozidlo, ako to bolo doteraz. Daň sa v rámci celého Slovenska platí už na jeden účet. Kým doteraz bolo 6-miestne predčíslie pre každý daňový úrad iné, po novom bude pre daň z motorových vozidiel platiť na každom daňovom úrade v každom kraji jedno rovnaké predčíslie 501163.

Vyplňte daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2015 rýchlo a zadarmo  

Na trhu existuje viacero alternatív, ktoré vám vypĺňanie daňových priznaní uľahčia a ušetria tak váš čas a peniaze. Ak vás zdržuje ručné vypisovanie tlačív daňových priznaní a nechcete míňať peniaze za platené online služby, môžete si zadarmo stiahnuť program Daňové priznania 2015 od KROSU. Ten obsahuje aktuálne tlačivá pre DPMV za rok 2015. K vypisovaniu tlačív nie je potrebné internetové pripojenie. Takto vyplnené daňové priznania sú rovnocenné s originálnym tlačivom a daňovým úradom sú tak plne akceptované. Priznanie môžete vytlačiť, uložiť do PDF a podať elektronicky. Program Daňové priznania si môžete zadarmo stiahnuť na www.kros.sk/danovepriznania.

Stiahnite si aj praktický návod na v PDF zadarmo.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá