Image
8.3.2013 0 Comments

Ďalšími obeťami kybernetického útoku sa včera stali českí mobilní operátori

web-security.jpg Celý tento týždeň weby rôznych českých inštitúcií čelia útokom DDoS. V pondelok to boli spravodajské servery, v utorok nasledoval útok na Seznam.cz, v stredu sa obeťou stali banky a vo štvrtok sa útoky zamerali na weby niektorých mobilných operátorov. Problémy ráno hlásili T-Mobile a O2, Vodafonu sa útoky vyhli.

Tlačový hovorca O2 Hany Farghali potvrdil útok a obmedzenú funkčnosť webových stránok operátora. Spoločnosť sa však na útok už vopred pripravila a podnikla niektoré preventívne opatrenia. Neskôr predpoludním tlačový hovorca poskytol spresnenie: „Útok pochádza z ruských IP adries, túto prevádzku sa nám podarilo odfiltrovať."

Na útok sa pripravoval aj T-Mobile, ktorý od deviatej hodiny ráno takisto čelil masívnemu nárastu požiadaviek na stránku. Okolo jedenástej hodiny už weby oboch spoločností fungovali, hoci občas sa vyskytli ešte menšie problémy s preťaženosťou.

Vo večerných hodinách sa útočníci upriamili na ďalšiu inštitúciu. Okolo pol ôsmej večer prestali fungovať stránky Českej televízie, a to tak ČT24, ako aj stránka ceskatelevize.cz. V tlačovom vyhlásení Českej televízie nie je jednoznačne potvrdená súvislosť s predchádzajúcimi útokmi DDoS, príčiny výpadku sa vraj ešte zisťujú.

Združenie CZ.NIC, správca českej národnej domény .CZ, včera v tlačovej správe upozornilo, že terčom útokov by sa mohli stať aj jeho internetové servery, no odmietlo, že by napadnutie ich systému mohlo spôsobiť kolaps českého internetu.

Útoky vyšetruje polícia a zaoberá sa nimi aj Bezpečnostná informačná služba (BIS).

Zdroj: technet.idnes.cz
novinky.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá