Image
8.3.2013 0 Comments

Ďalšími obeťami kybernetického útoku sa včera stali českí mobilní operátori

web-security.jpg Celý tento týždeň weby rôznych českých inštitúcií čelia útokom DDoS. V pondelok to boli spravodajské servery, v utorok nasledoval útok na Seznam.cz, v stredu sa obeťou stali banky a vo štvrtok sa útoky zamerali na weby niektorých mobilných operátorov. Problémy ráno hlásili T-Mobile a O2, Vodafonu sa útoky vyhli.

Tlačový hovorca O2 Hany Farghali potvrdil útok a obmedzenú funkčnosť webových stránok operátora. Spoločnosť sa však na útok už vopred pripravila a podnikla niektoré preventívne opatrenia. Neskôr predpoludním tlačový hovorca poskytol spresnenie: „Útok pochádza z ruských IP adries, túto prevádzku sa nám podarilo odfiltrovať."

Na útok sa pripravoval aj T-Mobile, ktorý od deviatej hodiny ráno takisto čelil masívnemu nárastu požiadaviek na stránku. Okolo jedenástej hodiny už weby oboch spoločností fungovali, hoci občas sa vyskytli ešte menšie problémy s preťaženosťou.

Vo večerných hodinách sa útočníci upriamili na ďalšiu inštitúciu. Okolo pol ôsmej večer prestali fungovať stránky Českej televízie, a to tak ČT24, ako aj stránka ceskatelevize.cz. V tlačovom vyhlásení Českej televízie nie je jednoznačne potvrdená súvislosť s predchádzajúcimi útokmi DDoS, príčiny výpadku sa vraj ešte zisťujú.

Združenie CZ.NIC, správca českej národnej domény .CZ, včera v tlačovej správe upozornilo, že terčom útokov by sa mohli stať aj jeho internetové servery, no odmietlo, že by napadnutie ich systému mohlo spôsobiť kolaps českého internetu.

Útoky vyšetruje polícia a zaoberá sa nimi aj Bezpečnostná informačná služba (BIS).

Zdroj: technet.idnes.cz
novinky.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá