Image
10.3.2014 0 Comments

Ďalšia burza s bitcoinmi napadnutá, analytici radia opatrnosť

bitcoin_investor.jpg Ešte pred rokom bola kryptomena bitcoin (BTC) viac-menej záležitosťou obmedzeného kruhu zasvätených. Pred pol rokom o nej médiá nadšene písali najmä v súvislosti s raketovým nárastom jej hodnoty. Išlo však viac-menej o umelo vyvolanú bublinu, ktorá začala rýchlo pľasnúť. Teraz sa BTC stáva, naopak, postrachom svojich vlastníkov, pretože v krátkom čase došlo už k tretiemu zlyhaniu burzy či zmenárne zameranej na túto menu. Po Mt. Gox a Flexcoine sa podarilo hackerom úspešne zaútočiť na Poloniex a ukradnúť nemalé sumy bitcoinov priamo z úschovní používateľov.

Analytici sa boomu spojeného s bitcoinom od začiatku obávali a predpovedali, že túto menu čaká pohnutý osud. Tak jej umelo vytiahnutý a následne zrazený kurz, ako aj aktuálne útoky vypovedajú o tom, že riziká spojené s bitcoinom sú enormné. Niektorí analytici v tejto súvislosti tvrdia, že možnosť zmysluplného použitia bitcoinu na reálnom trhu je zatiaľ v nedohľadne. Projekt vytvorený pravdepodobne s dobrou vierou a bez postranných úmyslov sa tak stáva obeťou špekulantov a kyberzločincov - a s ním aj jeho používatelia.

Ďalšia burza napadnutá, nebude pravdepodobne posledná

Burza Poloniex, ktorá je svojím fungovaním podobná Mt. Gox, po útoku hackerov stratila 12,3 % bitcoinov uchovávaných v peňaženkách používateľov na webe. Problém je, že vklady nie sú, samozrejme, nijako poistené, ale na rozdiel od predchádzajúcich útokov, od ktorých sa prevádzkovatelia búrz dištancovali, je Tristan D'Agosto, vlastník burzy Poloniex, ochotný rokovať o tom, ako by mohol používateľom stratu kompenzovať. Mt. Gox situáciu vyriešil tým, že obratom ohlásil bankrot - v jeho prípade išlo o okradnutie 750 000 miliónov používateľov a o škodu vo výške okolo pol miliardy dolárov. V prípade Flexcoinu to bolo len zhruba 600 000 dolárov.

Tristan D' Agosto, ktorý vystupuje pod nickom Busoni, opísal podobu útoku, ktorý využil chybu pri procese zmeny bitcoinu a v jej dôsledku došlo k chybnému zápisu zostatku do databázy. Ide o chybu, ktorá je už od začiatku v celom koncepte zmeny, len ešte nebola zneužitá a prejavuje sa v prípade, že je zadaných viac požiadaviek simultánne, a nie po sebe.

Obchodovanie bolo pre objavenie problému na Poloniex zastavené, účty, ktoré z chyby profitovali, boli zmrazené. Busoni oznámil plnú zodpovednosť za problém a chce v prevádzke Poloniexu ďalej pokračovať. Presný počet poškodených používateľov nebol zverejnený, nemalo by však ísť o taký rozsah ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Busoni dúfa, že odškodnením používateľov si udrží ich dôveru. Peniaze na odškodné dá čiastočne zo svojho a čiastočne z poplatkov za obchodovanie.

Budúcnosť bitcoinu je nejasná

Bolo by až príliš optimistické očakávať, že týmito útokmi sa problémy skončia. Väčšina bezpečnostných expertov sa zhoduje, že bitcoiny sa tento rok stanú pre útočníkov atraktívnym terčom a že pokusy o ich získanie sa budú ešte stupňovať. Všeobecne analytici firmám odporúčajú skôr situáciu sledovať. Takisto právne ukotvenie kryptomeny je chabé a vôbec okolo nej panuje mnoho mýtov a nejasností.

A hoci sa medzi firmami objavujú prví inovátori, ktorí umožňujú nákupy služieb či tovaru práve za bitcoiny, rozhodne ich nemožno považovať za ukazovateľov smeru. Pretože až budúcnosť ukáže, či bol bitcoin slepou vetvou alebo správnou cestou. Doterajšie skúsenosti poukazujú skôr na prvý prípad.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá