14.11.2012 0 Comments

Ďalšia Super Zem v zóne prijateľnej pre výskyt života

Astronómovia hľadajúci potenciálne obývateľné planéty našli nového kandidáta - planétu so sedem násobnou hmotnosťou v porovnaní so Zemou, ktorá sa nachádza v blízkej slnečnej sústave.

Táto planéta obieha okolo hviezdy vzdialenej 42 svetelných rokov, nachádzajúcej sa v súhvezdí Maliara. Pôvodne sa predpokladalo, že hviezda HD 40307 má iba tri planéty, avšak citlivé techniky filtrácie údajov odhalili prítomnosť ďalších troch planét. Planéta najviac vzdialená od tejto hviezdy leží v jej obývateľnej zóne - v oblasti, kde sa dokáže udržať voda v tekutom skupenstve. 

Hugh Jones z Hertfordshirskej univerzity povedal, že pozícia jej obežnej dráhy je najzaujímavejším aspektom tejto planéty. Planéta sa nachádza v takej vzdialenosti od svojej hviezdy, že by na nej mohli vládnuť teploty podobné tým na Zemi. Takisto táto planéta nie je otočená k svojej hviezde stále len jednou a tou istou stranou, ako je tomu napríklad u zemského Mesiaca. Preto by táto planéta mala mať cykly dňa a noci. 

Jones a jeho tím detekovali tieto nové planéty pomocou zmeny jasnosti ich hviezdy ovplyvnenej ich gravitáciou. Avšak namiesto toho, aby analyzovali všetko svetlo hviezdy, rozdelili svetlo do rozličných vlnových dĺžok, aby odlíšili signály planét od signálov hviezdy. S použitím tejto techniky boli vedci schopní pozrieť sa hlbšie do údajov a detekovať aj slabšie signály. 

Dodnes bola objavená len hŕstka planét v obývateľných zónach okolo svojich hviezd. O fyzikálnych a geochemických vlastnostiach tejto novoobjavenej planéty sa ešte nič nevie. Avšak táto planéta je podľa jej objaviteľov veľmi vhodným kandidátom na ďalšie skúmanie pre jej blízkosť k Zemi. Druhá potenciálne obývateľná Super Zem, známa ako Kepler-22b je od nás vzdialená oveľa viac - približne 620 svetelných rokov. 

Hlavnou úlohou tohto výskumu je vymedzenie typov slnečných sústav, ktoré dokážu vytvoriť podmienky prijateľné pre život. Jones dodal, že čím sú hviezdy a ich slnečné sústavy podobnejšie nášmu Slnku a slnečnej sústave, tým je ich pozorovanie zaujímavejšie.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá