27.5.2014 0 Comments

Dajte STOP-ku hejtovaniu na internete, Kampaň „I don´t masturhate“

Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) v týchto dňoch spúšťa mediálnu kampaň „I don´t masturhate" prostredníctvom ktorej chce poukázať na problematiku šírenia nenávistných prejavov na internete. Cieľom medzinárodného projektu, ktorého iniciátorom je práve Slovensko, je prispieť ku budovaniu priateľského, tolerantného online prostredia a eliminovať hejtovanie na internete. Do projektu „I don´t masturhate" sa súčasne zapája aj Česká republika, Maďarsko, Rakúsko a Taliansko.

Kampaň „I don´t masturhate" na Slovensku začala 19. mája 2014 a počas piatich týždňov bude aktivizovať užívateľov web stránok, ktorí sa s hejtovaním v online prostredí stretávajú. Zámerom je odmietnutie takéhoto správania na internete, a to prostredníctvom jednoduchého označenia nenávistných komentárov hashtagom a slovíčkom "#masturhate". Tí, ktorí sa do projektu zapoja, pomôžu identifikovať hejtovací obsah a poukážu na tých, ktorí nenávistné komenatáre šíria. Každý hejt označený hashtagom #masturhate sa automaticky objaví aj na stránkach kampane www.idontmasturhate.com.

"Slovo MASTURHATE vzniklo zmenou jedného písmenka", hovorí Michal Moravec, jeden z dvojice autorov pôvodného projektu prihláseného do súťaže Young Lions Competition 13, pre mladých reklamných tvorcov a dodáva: "Hľadali sme podobné slová k Hate a došli sme až k Masturhate. Celé to sedelo k tomu, čo chceme povedať." Spoluautor Michal Hornický komentuje: "Hejter je pre mňa človek, ktorý negatívne, nekonštruktívne a zaslepene komentuje čokoľvek, čo sa okolo neho deje a čo nie je v súlade s jeho hodnotami a presvedčením."

Útočné, nenávistné a často anonymné komentáre na internete, ktoré útočia na rasu, menšiny či „len" iný názor, sú fenoménom virtuálneho online sveta. Nie všetci si v plnom rozsahu uvedomujú dôsledky takéhoto správania, najmä ak ide o mladých, 16- 25 ročných mladých ľudí, ktorí sú primárnou cieľovou skupinou projektu.

Hovorí PhDr. Štefan Matula, PhD. Z Výskumného ústavu detskej psychológie
a patopsychológie: „V pozadí skoro každého hejtovania sa skrýva nenávisť- hlboká, intenzívna emócia vyjadrujúca zaujatosť, nepriateľstvo a odpor voči inému človeku, skupine ľudí ale aj voči neživým veciam v našom okolí. Spája sa s potrebou škodiť a spôsobovať bolesť. Na druhej strane, zvyčajne ak niekoho nenávidíme, nenávidíme v ňom niečo, čo je priamou súčasťou nás. Kampaň, ktorá sa začína, je veľkou šancou poskytnúť ľuďom, ktorí si svoju nenávisť kompenzujú týmto spôsobom, spätnú väzbu a pochopenie hlbších súvislostí."

Slovenskú Kampaň „I don´t masturhate" podporili mediálni partneri Topky.sk, Zoznam.sk, SME a viaceré známe osobnosti, medzi ktorými je spisovateľ Michal Hvorecký, rapper Vec, hudobníčka Katarzia, herec Robo Roth či zakladateľ WebSupportu Michal Truban. Svoje názory na online hejty a osobné skúsenosti s nimi prezentujú v krátkych videách, ktorú sú súčasťou mediálnej kampane projektu.

V rámci kampane „I don´t masturhate" bude realizovaný zber dát o hejtovaní v online prostredí, v spolupráci s vybranými médiami a v koordinácii s partnerskými spoločnosťami Romea z Českej republiky, Prospect Hungary (Prospect Műhely Alapítvány) z Maďarska, M-MEDIA Diversity Mediawatch z Rakúska a talianskou organizáciou Centro per lo Sviluppo Creativo Danilo Dolci.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá