Image
15.7.2014 0 Comments

CrossOver 13.2: Jednoduchá prevádzka aplikácií pre Windows pod Linuxom

crossover_132.jpg Posledná verzia riešenia CrossOver od spoločnosti CodeWeavers prináša množstvo zlepšení, vďaka ktorým je inštalácia aplikácií pre Windows pod Linuxom naozaj veľmi jednoduchá.

Aj skutočne skalní používatelia Linuxu občas narazia na situáciu, keď skutočne potrebujú spustiť nejakú aplikáciu pre Windows. Riešení sa ponúka viac, ale za skúšku určite stojí CrossOver 13.2, s ktorým je inštalácia a prevádzka aplikácií pre Windows pod Linuxom hračka.

CrossOver versus Wine

Riešenie CrossOver je určené na spúšťanie aplikácií pre Windows pod Linuxom aj na počítačoch Mac. Pravda je, že pod ním nespustíte úplne všetky windowsové súbory aplikácie, ale väčšinu tých dôležitých už áno. Program je založený na open source projekte Wine, čo je implementácia API Windows pre operačné systémy Linux a Unix. Pre každú aplikáciu vytvorí CrossOver, respektíve Wine, malý virtuálny kontajner, v ktorom potom aplikácia pre Windows beží oddelene od zvyšku systému.

Prečo použiť radšej CrossOver, a nie priamo Wine? CrossOver má výrazne jednoduchšie použitie, automatizuje inštaláciu aplikácií pre Windows do maximálnej možnej miery a navyše disponuje aj kvalitnou technickou podporou. Naopak, Wine možno odporúčať používateľom, ktorí naozaj vedia, čo robia a čo chcú dosiahnuť. Na druhej strane Wine je k dispozícii zadarmo, CrossOver je platený softvér.

Jednoduchosť na prvom mieste

Spoločnosť CodeWeavers o aktuálnej verzii CrossOver 13.2 hovorí: Vo verzii 13.2.0 sme zásadným spôsobom zmenili svoju filozofiu ohľadom inštalácie aplikácií. Pôvodne sme sa snažili CrossOver optimalizovať tak, aby mal čo najmenšie nároky na systémové zdroje a aby pracoval len s nevyhnutne potrebnými balíkmi, ktoré potreboval na svoj beh. No v praxi to znamenalo, že používatelia museli potom ručne doinštalovávať ďalšie balíčky na to, aby mohli určitú aplikáciu pre Windows pod Linuxom spustiť. Naopak, verzia 13.2 je založená na najčastejšie využívaných balíčkoch, ktoré aplikácie pre Windows potrebujú, a používatelia sa už nemusia o nič iné starať."

Slová tvorcov nie sú len vystatovaním, ale aj v praxi sme overili, že inštalácia aplikácií prebieha naozaj rýchlo a ľahko. Zvládne ju naozaj každý. K zlepšeniam došlo aj v oblasti stability, bol zlepšený výkon grafiky a bol odstránený napríklad problém s Adobe Acrobatom pri používateľských menách, ktoré využívali znaky, ktoré nie sú súčasťou štandardnej latinky.

Ako sme už spomenuli v úvode, samozrejme, existuje len určité množstvo aplikácií, ktoré možno cez CrossOver spustiť, a zoznam tých overených, ktoré fungujú bez problémov, nájdete tu - http://www.codeweavers.com/compatibility/.

Čo sa týka prevádzky CrossOver pod Mac OS, tu ho možno využiť ako vhodnú alternatívu k Parallels Desktop alebo k VirtualBox od Oracle, ktoré umožnia vytvoriť celý virtuálny stroj s Windows. Nevýhodné však je, že v takom prípade potrebujete mať licenciu na Windows, s CrossOver ju nepotrebujete.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá