Image
8.2.2016 0 Comments

Creative SoundBlaster X H3 a H5

Vrchná časť headsetu H5 je príjemne vystlaná, aby netlačila na hlavu používateľa. Náušníky opatrené mäkkou pamäťovou penou drží ohybný, no pevný hliníkovo-oceľový mostík.  Výrobca veľmi presne odhadol silu prítlaku, ktorou zariadenie priľne k hlave. Výsledok sú veľmi pohodlne nositeľné a ľahké slúchadlá s vysokým stupňom odhlučnenia.

Pri herných headsetoch je zvykom zameranie na hlbšie frekvencie, ktoré pri strednej a vyššej hlasitosti môžu svojou ostrosťou tak trochu trápiť ucho citlivejšieho poslucháča. V tomto prípade nič z toho neplatí. Používateľom, ktorí by chceli charakteristiku zvuku čo najviac prispôsobiť vlastným požiadavkám, je určený ovládací softvér s názvom BlasterX Acoustic Engine. Obsahuje niekoľko zvukových profilov, rozdelených podľa herných žánrov, pričom v rámci každého žánra možno zvoliť niekoľko konkrétnych herných titulov. Softvér následne prispôsobí rôzne aspekty zvuku tak, aby maximalizoval herný zážitok.

Slúchadlá disponujú úctyhodnou dynamikou aj frekvenčným rozsahom. Skreslenie pri maximálnej hlasitosti je nulové. Počas testu sme si však najviac pochvaľovali schopnosť reprodukovať mäkké basy, čo je veľmi vzácne a fanúšikovia menej akčných hier a niektorých hudobných žánrov túto výhodu určite ocenia.  

Prívodný kábel je potiahnutý textíliou, ktorá zabezpečuje odolnosť proti zamotaniu. Jeho dĺžka je 1,2 m, čo sa môže zdať málo, no v balení nájdete aj sekundárny kábel s rovnakou dĺžkou. Mikrofón je odpojiteľný kondenzátorový typ s technológiou odstránenia šumu zo všetkých strán. Hlasitosť možno regulovať na diaľkovom ovládači zabudovanom v prívodnom kábli. Na ovládači takisto možno posuvným prepínačom vypínať a zapínať mikrofón. Nechýba ani tlačidlo na použitie v úlohe súpravy hands-free.

V porovnaní s väčším bratom sú slúchadlá H3 v istom zmysle kompromisným riešením. Netreba sa však zľaknúť, kompromis tkvie iba v tom, že dizajn je trochu jednoduchší a konštrukcia je plastová. Koženkou potiahnuté náušníky disponujú príjemnou mäkkou výstelkou, no mostík priľne k hlave používateľa iba relatívne tvrdou penou, takže komfort nosenia je na priemernej úrovni. Prítlak náušníkov k hlave je odhadnutý výborne, takže odhlučnenie okolitých zvukov si budete pochvaľovať.

Dobrá správa je, že headset ponúka výbornú kvalitu zvuku a vysokú dynamiku. Musíme pochváliť čistotu reprodukcie a konštantne nulové skreslenie pri rôznych hlasitostiach. Rovnakú kvalitu budú vaše uši dostávať na všetkých úrovniach hlasitosti a vo všetkých oblastiach frekvenčného spektra.

Headset H3 znie v porovnaní s bratom viac basovo. Poteší, že aj táto frekvenčná oblasť je napriek výraznosti reprodukovaná mäkko. Rozširuje to možnosti použitia slúchadiel na hudobnú oblasť bez obmedzenia žánru. Prispôsobiť základnú zvukovú charakteritiku viac svojim potrebám možno rovnako ako pri modeli H5 softvérovo. Prívodný kábel je takisto potiahnutý textíliou proti zamotaniu a nechýba na ňom ani diaľkový ovládač. Obsahuje koliesko na reguláciu hlasitosti, ktoré sa, žiaľ, pohybuje dosť ťažko a mohlo by byť väčšie. Mikrofón s technológiou potlačenia šumu je odnímateľný. Tlačidlo na telefonovanie hands-free na ovládači nenájdete. Keby vám nestačil primárny kábel s dĺžkou 1,2 m, aj v tomto prípade dostanete sekundárny s rovnakou dĺžkou.

Verdikt

H5 je špičkový analógový progamingový audioprodukt, ktorého kvalitu zvuku možno bez preháňania nazvať štúdiovou. Jeho brat H3 je riešenie pre hráčov, ktorí nemajú dosť financií na vyšší model, no trvajú na najvyššej kvalite reprodukcie. Komfort nosenia je jednoznačne na strane H5, no H3 pridáva hodnotu svojou prenosnosťou vďaka sklopným náušníkom, pričom zvukovo sa veľmi približuje kvalite H5.

Parametre: 20 Hz – 20 kHz, 118 dB/mW, 32 ohmov (rovnaké pre H5 aj H3)

Zapožičal: Creative

Cena: H5 – 114 EUR, H362 EUR

Plusy, mínusy H5:

+ Frekvenčný rozsah, vysoká dynamika, mäkké basy, veľký komfort nosenia, výborné odhlučnenie

- Nič závažné

Plusy, mínusy H3:

+ Frekvenčný rozsah, vysoká dynamika, ovládací softvér, výborné odhlučnenie, sklápateľné náušníky

- Nedobré koliesko hlasitosti, trochu tvrdý mostík

Hodnotenie H5: 10/10

Hodnotenie H3: 9/10

Popis obrázkov:

 

Ovládanie je príjemné a nechýba ani tlačidlo na hovory

Vypínač mikrofónu je dobrý, ovládanie hlasitosti už menej

 

 

Zobrazit Galériu
Autor: Peter Vnuk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá