SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Crash test ASUS BU400A, 2. časť

Archív NXT
0

V predchádzajúcom vydaní PC REVUE sme crash test začali, teraz v ňom pokračujeme - testujeme odolnosť biznisového ultrabooku, a to naozaj od podlahy. Pred mesiacom sme testovali jeho odolnosť proti vibráciám a vode, teraz pokračujeme. Overujeme odolnosť displeja, jeho pántov a celého vyhotovenia. Z testu sme pripravili video a na virtuálnom DVD nájdete aj podrobnú fotodokumentáciu.

V tejto časti sme pokračovali testami, ktoré sú zamerané na preverenie odolnosti. Testovali sme napr. odolnosť displeja proti alkoholu, ďalej vysokým a nízkym teplotám, ako aj odolávanie tlaku.

qr_crashtest_asus_2cast.png

Inšpirovali sme sa tvrdeniami výrobcu o tom, že pred tým, ako prichádza notebook na trh, realizuje na ňom typicky okolo 1500 testov. Niektoré z testov opisovaných výrobcom sme prispôsobili na redakčné podmienky a možnosti. Ich prvú časť sme realizovali priamo v redakcii, na dvore a v uliciach Bratislavy, na záverečnú časť sme sa vybrali do jazdeckého klubu, kde sme otestovali notebook na pád z výšky a jeho odolnosť proti veľkému tlaku.

Dvojica.jpg

ASUS BU400A sme vystavili náročnému testovaniu

Najprv sme si pripravili dva náradia na cvičenie (kettlebell) s hmotnosťou 18 a 20 kg. Postupne sme tieto závažia kládli na displej - najprv jeden kus a potom aj druhý. Skontroloval sme reálne prehnutie displeja touto sústredenou záťažou na presné miesta a následne sme si overili, že k žiadnemu prasknutiu displeja zatiaľ nedošlo. Pozreli sme sa aj na pánty displeja, všetko bolo v poriadku.

KettleBell.jpg

Naša príprava na druhú časť crash testu bola starostlivá - rekvizity máme poruke, tu vidíte, ako sme overovali odolnosť displeja proti prasknutiu pri zaťažení hmotnosťou 38 kg

Vzápätí sme otestovali, ako displej odoláva ceruzke. Vychádzali sme z toho, že keď niečo vysvetľujete s použitím zobrazenia informácií na displeji, môže vám kolega chtiac-nechtiac pichnúť do displeja ostrým predmetom. My sme si tak veselo čarbali po displeji a neskôr sme stopy po ceruzke v pohode odstránili a po škrabancoch na ňom nebolo ani chýru.

Ceruzka.jpg

Takto sme testovali odolnosť displeja proti poškriabaniu ceruzkou

Nastal čas na oveľa tvrdší test, tentoraz alkoholom. Možno sa vám to už stalo - keď sa na niektoré displeje dostane alkohol, hlavne do spodnej časti, vzniknú po tom nepríjemné machule, viditeľné pod určitým uhlom veľmi výrazne. Iné ako výmena displeja tu obyčajne nepomôže a je trochu otázne, ako sa k tomu postaví servis pri uznávaní záručnej opravy. My sme na test použili značkový rum Ron Zacapa a simulovali sme jeho vystreknutie na plochu s displejom a klávesnicou. Notebook ASUS BU400A sme následne poutierali a ani pri kontrole o niekoľko dní po tomto incidente sme nenašli na ňom žiadne stopy.

Alkohol1.jpg

A tu sme zisťovali, ako odolá ASUS BU400A postriekaniu displeja alkoholom

AlkoholKlavesnica.jpg

Zároveň to bol aj test klávesnice, na ktorú tiež dopadla časť alkoholu

Nasledovala séria testov pri pobyte notebooku v prostredí s inou teplotou, ako je bežné. Najprv sme pomocou plynového horáka s odhadovanou teplotou plameňa okolo 200 °C zohrievali zadnú časť displeja, až pokým sa nedal udržať v rukách. Notebook bol pritom v plnej prevádzke. Následne sme ho nechali vychladiť a otestovali sme si, že funguje dobre.

Plamen.jpg

Zahrievali sme ultrabook až do teploty, kým ho musel prebrať do rúk Jozef s pripravenými rukavicami

Po dosiahnutí izbovej teploty sme pokračovali v testoch, tentoraz na odolnosť proti chladu. Umiestnili sme ho do mrazničky s teplotou okolo -20 °C a tu sa chladil niekoľko minút. Pri vytiahnutí z mrazničky sme si overili, že je na povrchu naozaj mrazivo chladný. Nenechávali sme ho tu pridlho, išlo hlavne o overenie si stavu, keď sa notebook krátkodobo dostane do prostredia s nízkou teplotou. ASUS BU400A aj tomuto testu odolal a tým sa skončili naše testy vo vnútornej časti redakcie. Potom sme opustili pôdu redakcie i Bratislavy a v exteriéri zrealizovali poslednú časť testovania.

Chlad.jpg

Na chvíľu si ASUS BU400A oddýchol aj v mrazničke, pri jeho vyberaní sme sa uistili, že veko je mrazivo chladné



Cestovali sme do Kvetoslavova a navštívili tunajší jazdecký klub Equest Elite. Mali sme k dispozícii kobylu menom Calypso, ktorá sa následne prejavila ako veľmi trpezlivé zviera. Našou špecialistkou na jazdenie je Xénia, ktorá sa tentoraz aj podujala na záverečnú časť testu odolnosti. Najprv sme chceli urobiť niekoľko záberov zachytávajúcich kopyto koňa na vrchnej časti notebooku. Kobyla síce naozaj položila svoju nohu na notebook umiestnený na pneumatikách, ale v istej chvíli ju to prestalo baviť a dostúpila dovnútra pneumatiky, pričom kopyto sa poriadne oškrelo o veko displeja. Na ultrabooku to síce zanechalo nezmazateľné stopy, ale displej bol v poriadku, rovnako aj celá funkčnosť stroja. Priznávame, vydýchli sme si, keďže sme boli len na začiatku finálnej fázy tohto testu.


Táto časť obsahuje finále nášho testu. Navštívili sme totiž jazdecký klub v Kvetoslavove a vyskúšali sme si, ako notebook odolá pádom na zem, ale aj konským kopytám.

PripravaKopyta.jpg

KopytonaNotebooku.jpg

ZatialCely.jpg

Pred jazdou treba kopyto poriadne pripraviť. Po vyčistení sme umiestnili kopyto na notebook, po chvíľke však kobyla došliapla do pneumatiky a na veku displeja sa objavili prvé škrabance. To notebook bez problémov prežil.

Xénia sa potom chvíľu s notebookom na koni prechádzala, prešla do klusu a zaznamenali sme aj skoky. Neskôr sa rozhodla pri krátkej prestávke skontrolovať si maily, pokračovali sme hodením notebooku z výšky asi 2 metrov na zem. Síce sa za ním poriadne zaprášilo, ale nič sa mu nestalo, bez problémov fungoval a aj displej zostal nepoškodený. Hod na zem sme opakovali ešte raz, tieto pokusy však k poškodeniu ultrabooku určite neviedli.

NaKoni.jpg

HodNotebookom.jpg

VKluse.jpg

Xénia si pri jazde na koni vybavila aj nejaké urgentné maily, neskôr ho opakovane hodina na zem z výšky; k prasknutiu displeja viedla až situácia, keď ho kobyla trafila kopytami pri kluse

Pristúpili sme teda k záverečnej fáze a notebook umiestnili tak, aby ho Calypso určite trafila pri kluse. Pripomeňme, že živá hmotnosť tohto pomerne veľkého koňa je okolo 700 kg. Samozrejme, že toto múdre zvera si všetko dobre spočítalo a na viditeľne umiestnený notebook radšej nešliaplo. Museli sme tak notebook zahrabať do zeme, aby ho nebolo vidno, a po pár opakovaniach sa nám podarilo dosiahnuť, že pri kluse Calypso trafila ASUS BU400A dokonca dvoma nohami. Následne sme ultrabook prezreli a zistili, že má prasknutý displej. Rovnako aj celé telo nieslo stopy po kopytách, všade na ňom bolo veľa prachu. Podľa príznakov, ako bolo napr. blikanie LED či preblikávanie prasknutého displeja, sa však dalo počítať s tým, že ostatné časti notebooku môžu byť ešte v poriadku. Testy vo vonkajšom prostredí sme tak ukončili a presunuli sa do redakcie.

KopytoNaKlavesnici.jpg

Okrem zlomeného displeja sme nezaznamenali po ukončení testu iný problém - po pripojení na externý monitor sa s ním dalo normálne pracovať

Tu sa naše domnienky potvrdili, keď sme notebook pripojili na externý displej. Operačný systém Windows 8 bez problémov naštartoval, pracovala aj klávesnica, aj touchpad s tlačidlami. Najpodstatnejšie však je, že všetky dáta na disku ostali zachované a to je pri firemnom ultrabooku veľmi dôležité. Konštatujeme, že ASUS BU400A je ultrabook, ktorý vám ochráni vaše dáta a odolá aj drsnému zaobchádzaniu. Naše testy však určite neopakujte, niektoré z nich sú pri ich realizácii bez predchádzajúcej praxe dosť nebezpečné. Pozrite si radšej naše video a bohatú fotogalériu k tomuto testu. Notebook sme po ukončení testu vrátili dodávateľovi. Odporúčaná cena testovaného ASUS BU400A-W3041X je 879 EUR.

Po návrate z jazdeckého klubu sme zisťovali, ako to vyzerá s funkčnosťou notebooku, a záver nášho testu patril priateľskému vráteniu notebooku dodávateľovi. Tým je crash test ukončený.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať