Image
3.7.2014 0 Comments

CoreOS: prelomový Linux rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry

coreos.jpg Rôzne linuxové distribúcie sú už dlhší čas v centre záujmu prevádzkovateľov dátových centier a poskytovateľov cloudových služieb. No CoreOS je už od základu navrhnutý priamo na takéto využitie a prináša niekoľko noviniek, ktoré ho od existujúcich riešení výrazne odlišujú.

Na rozdiel od Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linux alebo SUSE Linux Enterprise Servera je CoreOS priamo určený na nasadenie na stovky či tisíce serverov súčasne a na čo najjednoduchšie spravovanie takéhoto rozsiahleho prostredia.

Čím je CoreOS odlišný a špecifický?

Vývoj tohto systému trval dva roky a paradoxné je, že nevychádza zo žiadnej tradičnej linuxovej distribúcie, ale je založený na Chrome OS od Googlu. Dôvod je jasný, CoreOS je dizajnovaný ako odľahčený systém a má spotrebovať na nabootovanie len 114 MB pamäte, čo je približne o 40 % menej, ako je priemer pri linuxových serveroch.

Odľahčené vyhotovenie je kombinované s nástrojmi na nasadenie na mnohých strojoch súčasne a všetko je pripravené tak, aby sa operačný systém dal čo najľahšie sprevádzkovať tak na fyzickej, ako aj na virtualizovanej infraštruktúre bez ohľadu na jej rozsah. Na zdieľanie systémových zdrojov aplikáciami sa využívajú kontajnery Dockera, ktorý umožňuje oveľa efektívnejšie zdieľanie zdrojov, než je to pri klasických hypervízoroch. Kontajnery s aplikáciami majú byť schopné bootovať rádovo v milisekundách, čo má umožniť vytvorenie veľmi flexibilného a vysoko responzívneho prostredia.

Takisto s ohľadom na nasadenie na mnohých strojoch funguje proces aktualizácie aplikácií a operačného systému. Nesie názov FastPath a každý systém je aktualizovaný ako celok namiesto tradičného prístupu balíček po balíčku. Z tohto dôvodu nie je v CoreOS obsiahnutý žiadny tradičný nástroj na aktualizáciu balíčkov, ako je apt alebo yum. Namiesto toho je tu program CoreUpdate, ktorý z jedného miesta umožní aktualizovať tak jednotlivé servery, ako aj klastre a celé dátové centrá súčasne.

CoreOS je vhodný aj na využitie v klastroch a kladie dôraz na jednoduchosť agregácie systémových zdrojov do jedného poolu. Služby sú potom prevádzkované na celom klastri ako na celku a sú rozdeľované automaticky medzi jednotlivé stroje.

Prinesie CoreOS revolúciu do dátových centier?

Podľa organizácie KPCB, ktorá CoreOS zastrešuje, je tento operačný systém prelomový a rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry, keď umožňuje stále rovnakú správu a aktualizácie bez ohľadu na to, koľko strojov je v infraštruktúre obsiahnutých.

CoreOS je dostupný vo forme Linux-as-a-Service a možno si stiahnuť jeho kódy, ktoré sú šírené pod licenciami GPLv2 a Apache 2.0 a použiť ich na vlastnom hardvéri. Samozrejme, ide o prvú finálnu verziu, ktorá bude ešte v mnohých ohľadoch surová a bude možno dozrievať niekoľko ďalších rokov. Všetko bude záležať na záujme firiem a aj na finančnej podpore, ktoré sa jej vývoju dostane. 

Podľa analytikov sa tak výrobcovia tradičných distribúcií zatiaľ konkurencie nemusia obávať a až nasledujúce roky ukážu, či si CoreOS dokázal prebojovať svoju cestu k zákazníkom a či sa stane inšpiráciou na ďalšie projekty.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá