Image
3.7.2014 0 Comments

CoreOS: prelomový Linux rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry

coreos.jpg Rôzne linuxové distribúcie sú už dlhší čas v centre záujmu prevádzkovateľov dátových centier a poskytovateľov cloudových služieb. No CoreOS je už od základu navrhnutý priamo na takéto využitie a prináša niekoľko noviniek, ktoré ho od existujúcich riešení výrazne odlišujú.

Na rozdiel od Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linux alebo SUSE Linux Enterprise Servera je CoreOS priamo určený na nasadenie na stovky či tisíce serverov súčasne a na čo najjednoduchšie spravovanie takéhoto rozsiahleho prostredia.

Čím je CoreOS odlišný a špecifický?

Vývoj tohto systému trval dva roky a paradoxné je, že nevychádza zo žiadnej tradičnej linuxovej distribúcie, ale je založený na Chrome OS od Googlu. Dôvod je jasný, CoreOS je dizajnovaný ako odľahčený systém a má spotrebovať na nabootovanie len 114 MB pamäte, čo je približne o 40 % menej, ako je priemer pri linuxových serveroch.

Odľahčené vyhotovenie je kombinované s nástrojmi na nasadenie na mnohých strojoch súčasne a všetko je pripravené tak, aby sa operačný systém dal čo najľahšie sprevádzkovať tak na fyzickej, ako aj na virtualizovanej infraštruktúre bez ohľadu na jej rozsah. Na zdieľanie systémových zdrojov aplikáciami sa využívajú kontajnery Dockera, ktorý umožňuje oveľa efektívnejšie zdieľanie zdrojov, než je to pri klasických hypervízoroch. Kontajnery s aplikáciami majú byť schopné bootovať rádovo v milisekundách, čo má umožniť vytvorenie veľmi flexibilného a vysoko responzívneho prostredia.

Takisto s ohľadom na nasadenie na mnohých strojoch funguje proces aktualizácie aplikácií a operačného systému. Nesie názov FastPath a každý systém je aktualizovaný ako celok namiesto tradičného prístupu balíček po balíčku. Z tohto dôvodu nie je v CoreOS obsiahnutý žiadny tradičný nástroj na aktualizáciu balíčkov, ako je apt alebo yum. Namiesto toho je tu program CoreUpdate, ktorý z jedného miesta umožní aktualizovať tak jednotlivé servery, ako aj klastre a celé dátové centrá súčasne.

CoreOS je vhodný aj na využitie v klastroch a kladie dôraz na jednoduchosť agregácie systémových zdrojov do jedného poolu. Služby sú potom prevádzkované na celom klastri ako na celku a sú rozdeľované automaticky medzi jednotlivé stroje.

Prinesie CoreOS revolúciu do dátových centier?

Podľa organizácie KPCB, ktorá CoreOS zastrešuje, je tento operačný systém prelomový a rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry, keď umožňuje stále rovnakú správu a aktualizácie bez ohľadu na to, koľko strojov je v infraštruktúre obsiahnutých.

CoreOS je dostupný vo forme Linux-as-a-Service a možno si stiahnuť jeho kódy, ktoré sú šírené pod licenciami GPLv2 a Apache 2.0 a použiť ich na vlastnom hardvéri. Samozrejme, ide o prvú finálnu verziu, ktorá bude ešte v mnohých ohľadoch surová a bude možno dozrievať niekoľko ďalších rokov. Všetko bude záležať na záujme firiem a aj na finančnej podpore, ktoré sa jej vývoju dostane. 

Podľa analytikov sa tak výrobcovia tradičných distribúcií zatiaľ konkurencie nemusia obávať a až nasledujúce roky ukážu, či si CoreOS dokázal prebojovať svoju cestu k zákazníkom a či sa stane inšpiráciou na ďalšie projekty.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá