Image
3.7.2014 0 Comments

CoreOS: prelomový Linux rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry

coreos.jpg Rôzne linuxové distribúcie sú už dlhší čas v centre záujmu prevádzkovateľov dátových centier a poskytovateľov cloudových služieb. No CoreOS je už od základu navrhnutý priamo na takéto využitie a prináša niekoľko noviniek, ktoré ho od existujúcich riešení výrazne odlišujú.

Na rozdiel od Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linux alebo SUSE Linux Enterprise Servera je CoreOS priamo určený na nasadenie na stovky či tisíce serverov súčasne a na čo najjednoduchšie spravovanie takéhoto rozsiahleho prostredia.

Čím je CoreOS odlišný a špecifický?

Vývoj tohto systému trval dva roky a paradoxné je, že nevychádza zo žiadnej tradičnej linuxovej distribúcie, ale je založený na Chrome OS od Googlu. Dôvod je jasný, CoreOS je dizajnovaný ako odľahčený systém a má spotrebovať na nabootovanie len 114 MB pamäte, čo je približne o 40 % menej, ako je priemer pri linuxových serveroch.

Odľahčené vyhotovenie je kombinované s nástrojmi na nasadenie na mnohých strojoch súčasne a všetko je pripravené tak, aby sa operačný systém dal čo najľahšie sprevádzkovať tak na fyzickej, ako aj na virtualizovanej infraštruktúre bez ohľadu na jej rozsah. Na zdieľanie systémových zdrojov aplikáciami sa využívajú kontajnery Dockera, ktorý umožňuje oveľa efektívnejšie zdieľanie zdrojov, než je to pri klasických hypervízoroch. Kontajnery s aplikáciami majú byť schopné bootovať rádovo v milisekundách, čo má umožniť vytvorenie veľmi flexibilného a vysoko responzívneho prostredia.

Takisto s ohľadom na nasadenie na mnohých strojoch funguje proces aktualizácie aplikácií a operačného systému. Nesie názov FastPath a každý systém je aktualizovaný ako celok namiesto tradičného prístupu balíček po balíčku. Z tohto dôvodu nie je v CoreOS obsiahnutý žiadny tradičný nástroj na aktualizáciu balíčkov, ako je apt alebo yum. Namiesto toho je tu program CoreUpdate, ktorý z jedného miesta umožní aktualizovať tak jednotlivé servery, ako aj klastre a celé dátové centrá súčasne.

CoreOS je vhodný aj na využitie v klastroch a kladie dôraz na jednoduchosť agregácie systémových zdrojov do jedného poolu. Služby sú potom prevádzkované na celom klastri ako na celku a sú rozdeľované automaticky medzi jednotlivé stroje.

Prinesie CoreOS revolúciu do dátových centier?

Podľa organizácie KPCB, ktorá CoreOS zastrešuje, je tento operačný systém prelomový a rieši tradičné problémy rozsiahlej IT infraštruktúry, keď umožňuje stále rovnakú správu a aktualizácie bez ohľadu na to, koľko strojov je v infraštruktúre obsiahnutých.

CoreOS je dostupný vo forme Linux-as-a-Service a možno si stiahnuť jeho kódy, ktoré sú šírené pod licenciami GPLv2 a Apache 2.0 a použiť ich na vlastnom hardvéri. Samozrejme, ide o prvú finálnu verziu, ktorá bude ešte v mnohých ohľadoch surová a bude možno dozrievať niekoľko ďalších rokov. Všetko bude záležať na záujme firiem a aj na finančnej podpore, ktoré sa jej vývoju dostane. 

Podľa analytikov sa tak výrobcovia tradičných distribúcií zatiaľ konkurencie nemusia obávať a až nasledujúce roky ukážu, či si CoreOS dokázal prebojovať svoju cestu k zákazníkom a či sa stane inšpiráciou na ďalšie projekty.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá