Image
1.8.2014 0 Comments

Čo všetko prinesie aktualizácia GDR 1 pre Windows Phone 8.1?

windowws_phone81.jpg Krátko po tom, čo sme vás informovali o prvej pripravovanej aktualizácii pre Windows Phone 8.1, ju Microsoft oficiálne potvrdil. Predstavil pri tom základné funkcie, ktoré aktualizácia prinesie, ako aj plány jej sprístupnenia používateľom.

GDR 1 alebo jednoducho Update 1 bude, prirodzene, oveľa menší v porovnaní s aktualizáciou na Windows Phone 8.1, známou ako Lumia Cyan. Napriek tomu dostanú používatelia niekoľko praktických zlepšení, ktoré im spríjemnia prácu so zariadením.

Zrejme pre Slováka najdôležitejšia novinka bude možnosť vytvárania priečinkov na ploche. To bude možné jednoduchým presunutím dvoch (a viacerých) dlaždíc na seba. Zjednoduší sa tak organizácia jednotlivých položiek na domácej obrazovke.

Úpravou prejdú aj SMS konverzácie, ktoré dostanú nové možnosti pri správe. Pribudnú aj nové štandardy pre Bluetooth, ktoré medziiným poslúžia aj na komunikáciu s inými, napr. „nositeľnými" zariadeniami. Novinkou bude aj podpora inteligentných krytov, aký poznáme v podobe Dot View od HTC. Podobné puzdro by malo priniesť aj nové zariadenie HTC, ktoré by už malo aktualizáciu GDR 1 zahŕňať v softvérovej výbave.

Síce nie pre slovenský trh, no pre Windows Phone je dôležité rozšírenie virtuálnej asistentky Cortana do nových regiónov. Beta verziu tejto funkcie si vyskúšajú v Británii a Číne. Alfa verziu pre zmenu v Indii, Kanade a Austrálii. Pre každú krajinu bude Cortana navyše poskytovať špecifickejšie informácie, ako sú napr. pre Veľkú Britániu výsledky futbalovej Premier League či zmeny na burze. Cortana pre Čínu navyše dostane špeciálny dizajn. Krajiny s alfa verziou budú spočiatku limitované na americkú a britskú verziu, takže pre ne Cortana nebude úplne aktualizovaná. Posledné správy rovnako uvádzajú, že hlas Cortany bude pre každý región špecifický. Úlohu Cortany tak ďalej neprevezme napr. Jen Taylor, známa americká dabingová herečka, ktorá prepožičala svoj hlas Cortane práve na tomto trhu.

Okrem vytvorených priečinkov budete môcť po novom na ploche nájsť aj zlepšené živé dlaždice pre Xbox Music a Windows Phone Store. Zaujímavá funkcia bude tzv. Apps Corner. Je to funkcia podobná „detskému kútiku", ktorá vám umožní spustiť na zariadení len vopred vybrané aplikácie. Ak teda chcete telefón niekomu na chvíľu požičať, dostane sa len tam, kde mu to umožníte. Táto funkcia je však z praktického hľadiska mierená najmä na predajcov a predvádzacie účely, keď sa potenciálni záujemcovia na výstavách alebo v predajniach nedostanú zbytočne „hlboko" do systému…

Medzi ďalšie zlepšenia patrí podpora nastavení VPN pre siete Wi-Fi alebo podpora štandardov na rýchle nabíjanie, ako je Qualcomm Quick Charge 2.0. Táto funkcia za určitých podmienok umožní rýchlejšie nabíjanie zariadeniam s procesormi tejto značky. Spätne túto funkciu dostane Lumia 930 a 1520, no odteraz ju už bude podporovať každý nový smartfón so systémom Windows Phone 8.1.

Microsoft sa snaží urýchliť vydávanie jednotlivých aktualizácii a GDR 1 je jasná demonštrácia tohto zámeru. Ak si chcete aktualizáciu čo najskôr vyskúšať, môžete tak urobiť už v najbližších dňoch, keď bude sprístupnená prostredníctvom Preview for Developers.

Medzitým sa základná verzia systému Windows Phone 8.1 dostáva na čoraz väčšiu časť zariadení. Počas tohto mesiaca podiel tejto verzie systému na trhu narástol už na 12 %. Na Slovensku je dostupná na všetkých verziách zariadení Lumia 625 a 925. Pred pár dňami aktualizáciu dostala aj Lumia 1320 a momentálne ju celosvetovo dostáva aj Lumia 1520, preto sa môžeme tešiť na jej skoré potvrdenie aj na Slovensku.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá