Image
7.2.2014 0 Comments

Čo si vybrať - čítačku elektronických kníh alebo tablet?

Touch_Lux_silver_Alice.jpg Tablet alebo čítačka - možno stojíte pred rozhodnutím, ktorý z dvoch prístrojov vybrať pre seba alebo pre niekoho z vašich blízkych. Aby ste vybrali správne, musíte najskôr sami sebe odpovedať, čo vlastne budete chcieť s vaším prístrojom robiť. Všeobecne možno povedať, že tablet je vhodným zariadením na hranie či prácu a čítačka... áno, na čítanie.

Prečo tablet

Tablet je veľmi univerzálna hračka, s ktorou môžete surfovať internetom, sledovať video, vybavovať elektronickú poštu a jednoducho si do neho nainštalujete akejkoľvek aplikácie, ktoré si sami zvolíte. Ešte pred nedávnom boli tablety takmer výhradne s operačným systémom iOS a Android, ktorý poznáme z inteligentných mobilných telefónov. V poslednom čase sú na trhu tiež tablety s operačným systémom Windows 8.1. Android a iOS ponúka obrovské množstvo hier, máp, aplikácií pre kancelársku prácu, editáciu obrázkov a pomocné nástroje snáď pre každú oblasť života. Veľké množstvo aplikácií je k dispozícii zadarmo, iné často za symbolický poplatok.

Toshiba_Encore_Prod_210309_12 (1).jpg

Windows zase poskytuje ľahšie prepojenie s bežným pracovným počítačovým prostredím a stopercentnú kompatibilitu so všetkými kancelárskymi dokumentmi a čo sa týka aplikácií, ich množstvo rapídnym spôsobom pribúda. Pravdou je, že elektronickú knihu si môžete prečítať aj na tablete. Ponúka sa teda otázka, k čomu vlastne elektronické čítačky sú, zvlášť keď čítačky kníh sú na trhu za cenu zodpovedajúcu lacnejším tabletom.

Prečo čítačku

Čítačky elektronických kníh sú na druhej strane do značnej miery jednoúčelové zariadenia, v drvivej väčšine prípadov s čiernobielym displejom, ktorý používa špeciálnu technológiu, ktorú nazývame "elektronický papier". Mnohí priaznivci čítačiek považujú ich jednoúčelovosti za benefit, pretože nie sú pri čítaní rozptyľovaní internetom a prichádzajúcimi e-mailami, ako je tomu pri práci s tabletom alebo počítačom. To ale zďaleka nie je jediný dôvod, prečo by milovníci kníh mali siahnuť po čítačke.

614_white_en-alice_front-bottom_rightrender.jpg

Jednoznačnou výhodou elektronických čítačiek s displejom, ktorý používa "elektronický papier", pozná každý užívateľ, keď si bude chcieť prečítať svoju knihu v elektronickej podobe na priamom slnku alebo v inom veľa osvetlenom prostredí. Text na čítačke s elektronickým papierom je totiž rovnako dobre viditeľný, ako v knižke na papieri za všetkých okolností. Užívatelia univerzálnych prístrojov, ako sú tablety alebo čítačky s LCD displejom si toho na priamom slnku moc neprečítajú. Navyše, ak budete dlhodobo čítať knihu na tablete, budete si kaziť oči. Jeho LCD displej, ktorý poznáte aj z monitorov, televízií, alebo notebookov, je totiž podsvietený a vyžaruje trvalo svetlo do očí.

Ďalšou výhodou čítačiek je ich výdrž batérie. Na jedno nabitie vydrží čítačka až mesiac intenzívneho čítania. Vydrž sa totiž vďaka displeju (elektronickému papieru) nepočíta na hodiny, ale na množstvo prekreslenia, alebo ak chcete otočenia strany. Čítačky umožňujú všeobecne 5000 a viac "otočenia" strany na jedno nabitie vstavanej batérie. Výrobcovia čítačiek prichádzajú v poslednom čase s inováciami, ako je možnosť nasvietenia displeja pre večerné čítanie alebo farebný elektronický papier. Nasvietenie je pritom na čítačkách riešené pre oči šetrným spôsobom.

Čo teda vybrať

Ak chcete teda univerzálny prístroj pre hry a prácu, pravdepodobne zvolíte tablet. Pokiaľ ale radi čítate a chcete prístroj predovšetkým na čítanie, rozhodne vyberte čítačku elektronických kníh. Na trhu nájdete obrovskú ponuku tabletov už od približne 50 euro. U najlacnejších prístrojov je nutné brať do úvahy, že ich procesor a verzie operačného systému si neporadia dobre s náročnými aplikáciami a ich dotykový displej nemusí byť vždy dokonale citlivý pre ovládanie. Použiteľnejšie tablety začínajú pri cene od 150 euro. Čo sa čítačiek elektronických kníh týka, ich ceny sa pohybujú približne od 35 euro a lepšie modely sa pohybujú na cenách od 70-80 euro.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá