Image
14.12.2012 0 Comments

Čo prinesú procesory Intel Core štvrtej generácie?

intel-procesor-46993_200x200.jpg Ako sa už stalo zvykom, Intel v budúcom roku plánuje opäť uviesť novú generáciu svojich mikroprocesorov, vyvíjanú pod kódovým označením Haswell. Zatiaľ sú však oficiálne známe len všeobecné informácie o novej architektúre, ktorá bude ťažiť zo súčasného 22 nm výrobného procesu.

Na rozdiel od súčasnej architektúry Ivy Bridge, ktorá je len zmenšením Sandy Bridge s iba niekoľkými malými zmenami, Haswell sľubuje aj vyšší výkon pri rovnakom takte, výkonnejšie grafiku (pozri ďalej) a, žiaľ, aj novú päticu, označovanú ako socket LGA 1150.

O krok ďalej s Haswellom
Tento týždeň sa objavil na internete aj údajne uniknutý slide, ktorý zachytáva chystanú modelový rad nových procesorov Core štvrtej generácie. Jeho zdrojom je portál vr-zone, ktorý nepatrí medzi nedôveryhodné, ale aj tak treba brať tieto neoficiálne informácie s rezervou. V každom prípade tabuľka s chystanými procesormi nevyzerá nereálne. Zachytáva konkrétne osem nízkoenergetických modelov z radov Core i5 a Core i7 s TDP od 35 do 65 wattov a šesť „štandardných" modelov s TPD 84 wattov.

Jediný dvojjadrový zástupca je model Core i5-4570T so základnou frekvenciou 2,9 GHz a 4 MB cache. Všetky ostatné modely sú už štvorjadrové a disponujú buď 6, alebo 8 MB cache. Zlepšenia by sa mala dočkať aj integrovaná grafická karta, označovaná ako Intel HD 4600, ktorej frekvencia sa má pohybovať od 1100 do 1250 MHz podľa modelu. Ako už je zvykom, nové procesory by mali byť uvedené s odomknutým násobičom (Core i5-4670K a Core i7-4770K) a na výber budú tak modely s podporou hyper-treadingu (t. j. spracovanie dvoch aplikačných vlákien jedným jadrom), ako aj bez nej.

Viac už nájdete v nasledujúcej tabuľke prevzatej z vr-zone.

haswell1.jpg

Procesory s architektúrou Haswell by mali byť poslednými modelmi Intelu vyrábanými 22 nm technológiou. Intel už v súčasnosti intenzívne pracuje na príprave 14 nm modelov, označovaných ako Broadwell, ktoré by mali byť opäť len zmenšením existujúcej architektúry.

Zdroj: www.ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá