Image
14.12.2012 0 Comments

Čo prinesú procesory Intel Core štvrtej generácie?

intel-procesor-46993_200x200.jpg Ako sa už stalo zvykom, Intel v budúcom roku plánuje opäť uviesť novú generáciu svojich mikroprocesorov, vyvíjanú pod kódovým označením Haswell. Zatiaľ sú však oficiálne známe len všeobecné informácie o novej architektúre, ktorá bude ťažiť zo súčasného 22 nm výrobného procesu.

Na rozdiel od súčasnej architektúry Ivy Bridge, ktorá je len zmenšením Sandy Bridge s iba niekoľkými malými zmenami, Haswell sľubuje aj vyšší výkon pri rovnakom takte, výkonnejšie grafiku (pozri ďalej) a, žiaľ, aj novú päticu, označovanú ako socket LGA 1150.

O krok ďalej s Haswellom
Tento týždeň sa objavil na internete aj údajne uniknutý slide, ktorý zachytáva chystanú modelový rad nových procesorov Core štvrtej generácie. Jeho zdrojom je portál vr-zone, ktorý nepatrí medzi nedôveryhodné, ale aj tak treba brať tieto neoficiálne informácie s rezervou. V každom prípade tabuľka s chystanými procesormi nevyzerá nereálne. Zachytáva konkrétne osem nízkoenergetických modelov z radov Core i5 a Core i7 s TDP od 35 do 65 wattov a šesť „štandardných" modelov s TPD 84 wattov.

Jediný dvojjadrový zástupca je model Core i5-4570T so základnou frekvenciou 2,9 GHz a 4 MB cache. Všetky ostatné modely sú už štvorjadrové a disponujú buď 6, alebo 8 MB cache. Zlepšenia by sa mala dočkať aj integrovaná grafická karta, označovaná ako Intel HD 4600, ktorej frekvencia sa má pohybovať od 1100 do 1250 MHz podľa modelu. Ako už je zvykom, nové procesory by mali byť uvedené s odomknutým násobičom (Core i5-4670K a Core i7-4770K) a na výber budú tak modely s podporou hyper-treadingu (t. j. spracovanie dvoch aplikačných vlákien jedným jadrom), ako aj bez nej.

Viac už nájdete v nasledujúcej tabuľke prevzatej z vr-zone.

haswell1.jpg

Procesory s architektúrou Haswell by mali byť poslednými modelmi Intelu vyrábanými 22 nm technológiou. Intel už v súčasnosti intenzívne pracuje na príprave 14 nm modelov, označovaných ako Broadwell, ktoré by mali byť opäť len zmenšením existujúcej architektúry.

Zdroj: www.ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá