SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Čo nám prekáža na notebookoch?

Archív NXT
0

Notebook ako prenosné zariadenie, nech už ide hoci aj o ultrabook, sa stal neoodeliteľnou súčasťou našich pracovných, ale aj voľných dní. Používatelia, ktorí majú notebook na domácu zábavu, od neho možno neočakávajú toľko ako profesionáli. No každá skupina má jedno spoločné. Chce za svoje peniaze spoľahlivý nástroj.

Aj my máme vysoké očakávania od notebookov, nech už sú akékoľvek, pokiaľ ide o cenu, typ či výkon. Prinášame teda pár odporúčaní, na čo si dať pozor, a upozorňujeme na to, čo sa výrobcom jednoducho nepodarilo. Máte aj vy notebook, na ktorom vám prekážajú niektoré z vlastností? S najväčšou pravdepodobnosťou ich tu nájdete.

Konštrukcia

Nejde nám o porovnávanie lacnejších plastov s horčíkovými zliatinami, veď oba materiály a typy notebookov stoja na opačných koncoch cenového spektra. Výrobcovia však niekedy skúšajú svoje novinky na používateľoch a prichádzajú s modelmi, ktoré praskajú už pri rozbaľovaní zo škatule. Na vyklopenie displeja bolo kedysi bežných 180°, no teraz prevládajú podstatne menšie uhly. Výrobcovia si tak zjednodušili situáciu (kĺb nemusel byť taký kvalitný a pevný) a teraz, keď sa dá notebook vyklopiť na 140°, prezentujú to ako super výhodu. Žiaľ, je to krok späť. Pozrime sa napríklad na model konvertibilného notebooku HP Revolve 810. Kĺb umožňujúci otáčanie displeja a jeho sklopenie je fajn, no už od výroby vidno, že základná poloha nie je v priamke so základňou. Pri manažérskom profesionálnom notebooku toto rozhodne nie je správna cesta.

OtocnyKlb.jpg

Vynikajúca vec; škoda, že dobrý dejom kazí nepresné spracovanie

Výkon

Výkonnosť zostavy ovplyvňujú najmä procesor a pevný disk. Voľba oboch komponentov je daná cenovou politikou a chápeme kompromis medzi „kúpiteľnosťou" notebooku a výkonom. No oživovanie mobilných platforiem, ktoré by sa hodili do dnes už nevyrábaných netbookov, a ich umiestňovanie do „štýlových" notebookov takisto nie je správna cesta. Ďalej je tu kapacita RAM. Môžete jej mať aj 8 GB, no ak výrobca pridá do konfigurácie 500 GB disk s 5400 otáčkami, pochová akúkoľvek nádej na pohodlnú prácu. Práve pri kancelárskej činnosti si používateľ potrpí na pohodlie práce s viacerými aplikáciami a dátami. Dnes, keď sú dostupné gigabajty v cloude a externý disk s kapacitou pol terabajtu kúpite za 50 eur, nepovažujeme za nevyhnutné nosiť všetky dáta so sebou. Odkaz pre výrobcov: Marketingové materiály so závratnými kapacitami vyzerajú fajn, no spustenie systému a používanie aplikácií značne trpí. Lepší disk SSD s menšou kapacitou než honosne sa tváriace veľké a pomalé dátové úložisko.

HDD_OkayLetak.jpg

Pevne veríme, že závratné kapacity nahradí čoskoro skratka SSD

Rozlíšenie displeja

Bežný používateľ, ktorý si nevyskúšal prácu na rozlíšení full HD alebo na menších, ako napríklad 1600 × 900 pixelov, je spokojný aj s HD rozlíšením. Skratka HD sa pýši na obaloch a v špecifikáciách mnohých modelov. Je to však prežitok, ktorý by bolo načase opustiť. Chápeme, že potom cena mierne vzrastie, ale nie natoľko, aby podobné displeje nemohli byť aj v lacnejších zariadeniach. Toto je klasická ukážka segmentovania používateľov a umelé vytváranie výnimočnosti vyšších rozlíšení. Za maximálne faux pas považujeme HD displej v profesionálnych notebookoch.

Netradičné modely

Pozor na netradičné modely alebo prvé lastovičky v danej oblasti. Príkladom je Sony Vaio Tap 11, ktorý má klávesnicu oddelenú od displeja, je to vlastne tablet pretvoriteľný na notebook. Klávesnica sa odpájala a zrazu zistíte, že chcete skopírovať text a ono to nefunguje. Podobne je to aj pri modeloch od iných výrobcov, napríklad niektoré modely Toshiba Portégé. Dostávate tablet aj notebook v jednom. Žiaľ, kolíska na klávesnici s uchytením displeja má uhol vyklopenia takmer 90°, takže poslúži akurát na nabíjanie, na prácu sotva. Odpoveď, že ide viac o tablet ako notebook, nikoho z nás neuspokojí. Už roky si všímame, že netradičné modely nie sú vždy výhrou pre používateľa.

Podsvietené klávesnice sú takisto kuriozitou. Lacnejšie modely túto vymoženosť nemajú, stredne drahé majú stav zap./vyp., prípadne ešte jeden stupeň podsvietenia. Problém je, že osvetlia všetko okolo, a tak pri práci potme treba dať jas na maximum, aby ste stále pohodlne videli na klávesy. Na každú klávesnicu sa dá zvyknúť, no móda v podobe poriadne zmenšených klávesov šípok nás rozhodne neteší. A už vôbec nie, ak výrobca nad ne pridá klávesy PageDn alebo PageUp. Preklep pri pohybe v textovom editore len zbytočne zdržuje.

Výrobcovia takisto veľmi radi šetria na portoch USB. No vybaviť niektoré modely len jediným portom USB sa nám zdá nevhodné. Zapojíte doň myš, no ak potrebujete zapojiť disk, tlačiareň alebo iné zariadenie, notebook treba začať ovládať touchpadom. Často kritizujeme aj dva porty USB. Vieme, že základnú dosku notebooku alebo ultrabooku nemôžeme porovnávať so základnou doskou stolového počítača, no namiesto všelijakých portov miniHDMI (konverzia na klasickú veľkosť, samozrejme, nie je súčasťou balenia) by pomohlo pridať porty USB. Ak už ich aj máte štyri, šalamúnsky krok v podobe 2 × USB 3.0 a 2 × USB 2.0 je bežná prax.

USBport.jpg

Len jeden port USB na počítači s Microsoft Windows je skutočne málo

Softvérové problémy

S predchádzajúcim bodom súvisia softvérové problémy. Iste si spomeniete na multimediálny notebook ASUS, na ktorom nefungoval numerický blok. Písať číslice sa na ňom nedali ani zmenou na anglickú klávesnicu, a tak klávesy kopírovali rozloženie horných klávesov v hlavnej časti. Namiesto deviatky ste napísali í. Podľa našich testov nebola aktualizácia dostupná niekoľko mesiacov. Dôvod na reklamáciu? Jednoznačne.

OSD_menu.png

Úprava zvuku alebo jasu občas prestane fungovať, a to aj na prémiových notebookoch

Zamrzí aj znefunkčnenie ovládania hlasitosti, jasu a ostatných funkcií. To bol zase prípad prémiového notebooku HP, ktorému tieto skratky cez kláves Fn prestali fungovať po návrate z úsporného alebo hibernačného režimu. Ostáva čakať na aktualizáciu od výrobcu, čo v prípade drahších zariadení takisto nie je vítaná situácia. V posledných rokoch sa rozmáhajú aj 250 MB ovládače touchpadu. Funkcionalita je v podstate rovnaká (áno, pribudlo tzv. nature scrolling, prevzaté z Mac OS X, no inak nič nové). Aj preto si touchpad „nevyšúchate", hoci ste si kúpili už ďalšiu myš k notebooku.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať