Image
1.8.2012 0 Comments

Čo bráni rozvoju mobilných platieb?

mobile-payments.jpg Technológia Near Field Communications (NFC), ktorá podporuje možnosť platieb v malej vzdialenosti pomocou mobilných zariadení, je známa už niekoľko rokov. Avšak jedným z dôvodov odkladania uvedenia technológie na trh vo svete je, že v hre je veľké množstvo značiek z rôznych zainteresovaných odvetví a sektorov. Tie si kladú kľúčovú otázku: „Kto by mal ovládať vzťah so samotným zákazníkom?"

Najväčšiu dôveru potenciálnych zákazníkov majú podľa medzinárodného prieskumu GfK finančné inštitúcie. Banky podľa spotrebiteľov dokážu poskytnúť najvyššiu bezpečnosť pri spracovaní platieb a riadení osobných financií. Pre ne by zas mobilné platby predstavovali výrazný krok vpred, pretože by tak dokázali osviežiť imidž svojich značiek a zmodernizovať ponuku služieb.

Mobilní operátori by pomocou technológie bezkontaktných platieb dokázali vykompenzovať klesajúce príjmy z hlasových služieb, avšak nemajú toľko dôvery zo strany zákazníkov ako banky. Pre mobilných operátorov spočíva príťažlivosť tohto rastúceho sektora v príležitosti diverzifikovať svoje zdroje príjmov - mobilné platby ponúkajú rast mimo tradičného „core" biznisu hlasových, textových a dátových služieb.

A nakoniec, pre výrobcov a poskytovateľov smarfónov (alebo ich operačných systémov) predstavujú služby súvisiace s mobilnými platbami dôležitý nový zdroj údajov, ktorý spája online a offline nákupné správanie - teda niečo, čo ešte zvýši hodnotu ich užívateľských ekosystémov pre zadávateľov reklamy.

Dohodnúť sa, aby všetky zaangažované spoločnosti spolupracovali a - čo je ešte dôležitejšie - dohodli sa, kto bude „vlastníkom" vzťahu so zákazníkom, predstavovalo kľúčovú bariéru pre uvedenie mobilných platieb na trh vo väčšine krajín.

Dôvera a bezpečnosť je pre spotrebiteľov pri mobilných platbách prvoradá. Kapitál, ktorým banky a finančné inštitúcie v tejto oblasti disponujú, nemožno podceňovať. Spokojnosť zákazníkov s bankami je, aj napriek ťažkému globálnemu tlaku v uplynulých rokoch, takmer neotrasiteľná. Klienti veria, že banky sa o ich peniaze postarajú lepšie ako nefinančné značky. Mobilné platby však musia byť hlavne pohodlné a nenáročné, aby nespôsobovali dlhé čakanie v radoch pri pokladni - keď si budú chcieť spotrebitelia napríklad rýchlo zaplatiť za noviny, alebo kávu cestou do práce. Zároveň by mobilné platby mali byť integrované v rámci jednotného ekosystému, ktorý by fungoval vo všetkých krajinách a na všetkých typoch smartfónov.

Banky sú vo svete často vnímané ako inštitúcie, v ktorých je vývoj nových technológií zložitý a menej flexibilný. Hráči z iných sektorov veria, že vedia významne vpadnúť do ich sféry vplyvu tým, že poskytnú adekvátnu odpoveď na nižšiu inovačnú schopnosť bankového sektora a využijú vysokú náklonnosť spotrebiteľov k svojim smartfónom. Niet divu, že mobilní operátori a výrobcovia sú z globálneho pohľadu v čele závodu, ktorého cieľom je vyhrať boj o elektronické peňaženky.

Medzinárodný prieskum GfK NOP ukážal, že na úrovni konkrétnych značiek vyšli ako najsilnejšie spomedzi testovaných PayPal, Nokia a Apple. Tieto tri príklady globálnych značiek ukazujú, že kým finančné značky majú už vybudovanú vysokú úroveň dôvery, mobilné značky ako napríklad Apple a Nokia a relatívne nové finančné značky, ako je napr. PayPal, majú potenciál rýchlo narušiť túto zdanlivo komfortnú pozíciu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá