Image
1.3.2013 0 Comments

Clover Trail+ ďalším útokom Intelu na smartfóny

Asi nie je nijaké tajomstvo, že Intel sa už dlho pokúša bez väčších úspechov preraziť s procesormi pre smartfóny a tablety. No pretože si je vedomý dôležitosti tohto trhu, nevzdáva svoju snahu a uvádza ďalšie a ďalšie generácie nízkoenergetických mobilných procesorov Atom. Posledné oznámenie sa týka platformy Clover Trail+, ktorá bola predstavená na Mobile World Congress v Barcelone.

Konkrétne ide o dvojjadrové čipy SoC Atom Z2580 s frekvenciou 2 GHz, Atom Z2560 na 1,6 GHz a Z2520 s taktom 1,2 GHz. Tieto procesory rozšíri súčasnú ponuku Intelu, ktorá už zahŕňa dve mobilné platformy - Medfield pre smartfóny s Androidom (Atomy radu Z24xx) a Clover Trail (Atomy radu Z27xx) pre tablety s Windows 8.

clover-trail.jpg

Clover Trail+ novou vlajkovou loďou pre smartfóny

Novo predstavená platforma Clover Trail+ má na trhu nahradiť práve spomínaný Medfield, a teda bude určená primárne pre smartfóny s OS Android. Dôraz má klásť na rýchlu grafiku, solídny výpočtový výkon a na rýchly prístup k pamäti. Jeden z prvých smartfónov, ktorý by mal nové procesory využiť, je Lenovo IdeaPhone K900 s 5,5" displejom s podporou full HD rozlíšenia. Konkrétne v ňom bude využitý Atom Z2580, 2 GB RAM, 16 GB úložného priestoru a bude vybavený aj 13 Mpix kamerou. Dostupný by mal byť už v druhom štvrťroku 2013. Bude mu však chýbať podpora LTE.

No procesory z platformy Clover Trail+ môžu byť využité aj v tabletoch s Androidom a výrobcovia ako Asus či ZTE už potvrdili, že plánujú takéto prístroje uviesť na trh. Miernym hendikepom je to, že nové Atomy radu Z25xx sa stále vyrábajú 32 nm procesom, ale už počas tohto roka plánuje Intel uvedenie 22 nm čipov Merrifield, ktoré majú byť určené pre smartfóny. To by mal byť výrazný posun oproti konkurenčným čipom, ktoré zatiaľ nepresiahli hranicu 28 nm.

Dobiehanie vlaku miesto revolúcie

Pre tablety potom chystá Intel svoj prvý štvorjadrový ultramobilný Atom (platforma Bay Trail), ktorý by mal byť k dispozícii pred koncom roka. Intel podľa vlastného vyjadrenia už intenzívne spolupracuje s výrobcami ako Compal, ECS, Pegatron, Quanta a Wistron, aby mohli čo najrýchlejšie po uvedení týchto procesorov vypustiť na trh štvorjadrové tablety s Androidom i s Windows. Je pravda, že Intel má v tejto oblasti pomerne veľké meškanie a konkurenti z tábora ARM, ako napríklad nVidia či Samsung, už mobilné štvorjadrá ponúkajú dlhší čas. Miesto revolúcie tak ide skôr o dobiehanie odchádzajúceho vlaku.

Intel sa nezameriava len na procesory, ale aj na celulárne modemy, ktoré sú v oblasti smartfónov kritickým komponentom a môžu mať kľúčovú úlohu v oblasti konkurencieschopnosti. Platforma Clover Trail+ používa čip XMM 6360 s podporou HSPA+ s teoretickou prenosovou rýchlosťou až 42 Mb/s (to je dvojnásobok oproti predchádzajúcej generácii XMM 6260). Intel takisto plánuje nahradiť modem 4G LTE XMM 7060 modernejším modelom XMM 7160, ktorý vie pracovať vo viacerých pásmach LTE a mal by nájsť uplatnenie tak vo smartfónoch, ako aj v tabletoch a ultrabookoch.

Súčasne sa Intel snaží vyvinúť aj procesory, ktoré by už priamo obsahovali 3G a 4G modemy, a zvýšiť tak existujúci stupeň integrácie. Tu je pre neho veľkou konkurenciou napríklad Qualcomm, ktorý nastavuje v oblasti integrácie vysokú latku.

Prvé reakcie analytikov na plány Intelu sú skôr konzervatívne, a hoci nové produkty hodnotia kladne, podľa nich neprinesú žiadny prelom alebo zásadnú zmenu pomeru síl na trhu s mobilnými zariadeniami. Niekoľko výrobcov určite nové čipy Intelu vyskúša, ale pozíciu tábora ARM to určite nijako neohrozí. No väčšia ponuka umožní používateľom lepší výber a konkurenčné tlaky majú zvyčajne pozitívny vplyv na inovácie. Väčšina komentátorov sa však zhoduje v tom, že sa mu len ťažko podarí získať v mobilnom svete takú pozíciu, akú má v oblasti notebookov, PC a serverov.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá