Image
5.5.2014 0 Comments

Cloudový Bluetooth 4.1 sa objaví do konca roka. Koniec obmedzeniam na vzdialenosť zariadení.

bluetooth.jpg Bluetooth verzie 4.1, ktorý by sa mal objaviť koncom tohto roka, dokáže prepojiť zariadenia prostredníctvom cloudových služieb.

Komunikačná technológia Bluetooth je dnes bežne používaná na prepojenie mobilných zariadení na krátke vzdialenosti. Súčasný protokol 4.0 má reálny dosah okolo 30 metrov, ale nová verzia 4.1 zvládne prepojiť vzdialenejšie zariadenia, nie však priamo, ale nepriamo prostredníctvom cloudových služieb. To by malo odstrániť závislosť inteligentných doplnkov, ako sú smart hodinky, od inteligentných telefónov, ktoré potrebujú na svoje aplikácie a prenosy dát.

Dnešné športové snímače sa typicky dodávajú s hodnotiacimi programami, ktoré však majú podobu webových služieb. Vďaka novej verzii 4.1 budú snímače tepu a ďalších parametrov tela môcť nahrávať dáta do materskej služby bez toho, aby bol potrebný smartfón alebo tablet. Dnes je niečo podobné možné len pomocou zariadenia s úplným operačným systémom a adekvátnymi ovládačmi, v budúcnosti na to bude stačiť primitívny smerovač, ak bude vybavený konektivitou Bluetooth.

Podľa marketingového riaditeľa Bluetooth Special Interest Group, ktorá definuje jednotlivé štandardy, je to v skutočnosti počiatok globálnejšieho prístup k prepojeniu zariadení. Podobné scenáre sú zaujímavé predovšetkým na vzdialené monitorovanie a správu.

Zariadenia s Bluetooth 4.1 budú samy schopné fungovať ako agregátor. To znamená, že každý pripojený prvok by mohol prenášať dáta pre svojich susedov. Niečo podobné dnes ponúkajú technológie ako ZigBee, kde sa každé zariadenie podieľa na vytváraní pokrytia. Tam, kde sa spolupracujúce zariadenia nebudú vidieť, ale pritom samy budú naďalej prepojené na internet, môže nepriamu komunikáciu sprostredkovať cloud. V takom prípade bude teda triviálne spustiť napríklad vzdialené ovládanie prvkov domácnosti, ktoré je dnes skôr luxusným výstrelkom s komplikovaným nasadením.

Špecifikácia normy 4.1 bola dokončená už v novembri minulého roka a má dve časti. Prvá časť sa orientuje na komunikáciu s minimálnou spotrebou. Tá je dôležitá predovšetkým pre inteligentné doplnky a snímače, ktoré nemôžu mať batériu s väčšou kapacitou. Každá nová norma sa snaží šetriť energiu inteligentnejším spôsobom komunikácie, skracovaním časov potrebných na komunikáciu, po ktorej sa zariadenia opäť uložia k spánku. Druhá časť normy 4.1 sa orientuje na spojitú komunikáciu, aká je typická napríklad pri prenose zvuku.

Vo všetkých prípadoch ide o zmeny predovšetkým na úrovni algoritmov. To by malo obmedziť problémy s kompatibilitou medzi novými a staršími zariadeniami a nepochybne uľahčí rozšírenie štandardu Bluetooth 4.1.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá