Image
5.5.2014 0 Comments

Cloudový Bluetooth 4.1 sa objaví do konca roka. Koniec obmedzeniam na vzdialenosť zariadení.

bluetooth.jpg Bluetooth verzie 4.1, ktorý by sa mal objaviť koncom tohto roka, dokáže prepojiť zariadenia prostredníctvom cloudových služieb.

Komunikačná technológia Bluetooth je dnes bežne používaná na prepojenie mobilných zariadení na krátke vzdialenosti. Súčasný protokol 4.0 má reálny dosah okolo 30 metrov, ale nová verzia 4.1 zvládne prepojiť vzdialenejšie zariadenia, nie však priamo, ale nepriamo prostredníctvom cloudových služieb. To by malo odstrániť závislosť inteligentných doplnkov, ako sú smart hodinky, od inteligentných telefónov, ktoré potrebujú na svoje aplikácie a prenosy dát.

Dnešné športové snímače sa typicky dodávajú s hodnotiacimi programami, ktoré však majú podobu webových služieb. Vďaka novej verzii 4.1 budú snímače tepu a ďalších parametrov tela môcť nahrávať dáta do materskej služby bez toho, aby bol potrebný smartfón alebo tablet. Dnes je niečo podobné možné len pomocou zariadenia s úplným operačným systémom a adekvátnymi ovládačmi, v budúcnosti na to bude stačiť primitívny smerovač, ak bude vybavený konektivitou Bluetooth.

Podľa marketingového riaditeľa Bluetooth Special Interest Group, ktorá definuje jednotlivé štandardy, je to v skutočnosti počiatok globálnejšieho prístup k prepojeniu zariadení. Podobné scenáre sú zaujímavé predovšetkým na vzdialené monitorovanie a správu.

Zariadenia s Bluetooth 4.1 budú samy schopné fungovať ako agregátor. To znamená, že každý pripojený prvok by mohol prenášať dáta pre svojich susedov. Niečo podobné dnes ponúkajú technológie ako ZigBee, kde sa každé zariadenie podieľa na vytváraní pokrytia. Tam, kde sa spolupracujúce zariadenia nebudú vidieť, ale pritom samy budú naďalej prepojené na internet, môže nepriamu komunikáciu sprostredkovať cloud. V takom prípade bude teda triviálne spustiť napríklad vzdialené ovládanie prvkov domácnosti, ktoré je dnes skôr luxusným výstrelkom s komplikovaným nasadením.

Špecifikácia normy 4.1 bola dokončená už v novembri minulého roka a má dve časti. Prvá časť sa orientuje na komunikáciu s minimálnou spotrebou. Tá je dôležitá predovšetkým pre inteligentné doplnky a snímače, ktoré nemôžu mať batériu s väčšou kapacitou. Každá nová norma sa snaží šetriť energiu inteligentnejším spôsobom komunikácie, skracovaním časov potrebných na komunikáciu, po ktorej sa zariadenia opäť uložia k spánku. Druhá časť normy 4.1 sa orientuje na spojitú komunikáciu, aká je typická napríklad pri prenose zvuku.

Vo všetkých prípadoch ide o zmeny predovšetkým na úrovni algoritmov. To by malo obmedziť problémy s kompatibilitou medzi novými a staršími zariadeniami a nepochybne uľahčí rozšírenie štandardu Bluetooth 4.1.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá