SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Cloudové úložiská

Archív NXT
0

Sledovanie používateľov, prístup k ich dátam a garancia v reálnom svete naráža na problémy. Neustále sa objavujú správy o sledovaní vládnymi agentúrami. Pravidlom sa stali aj e-maily informujúce o tom, že boli napadnuté servery úložísk (Adobe alebo Sony) a mali by ste si zmeniť heslo. Riešenie existuje - prinášame naše pohľady, ktoré odhalia, aké dáta a akým spôsobom umiestňovať do cloudu a ako ich spravovať.


Michal Reiter

Vlastné úložisko na dáta je výhodné najmä vtedy, ak potrebujete k dátam pristupovať v domácej sieti a väčšou rýchlosťou. Máte k dispozícii dostatok kapacity a rôzne vyhotovenia diskov vhodných do domácej siete.

Mne sa tento systém osvedčil najmä na rýchlejšie zálohovanie dát z počítača. Stačí prísť domov a skopírovať dáta na disk v sieti, ktorý je namapovaný v systéme pod svojím písmenkom. Je to jednoduchá cesta a nepotrebujete dokonca ani špecializovaný disk typu NAS, teda so sieťovým konektorom na zapojenie do LAN.

Na vytvorenie vlastného disku dostupného pre rôzne zariadenia postačí aj bežný externý disk. V krajnom prípade ho môžete sprístupniť priamo z počítača aj pre iných používateľov, nevýhodné však je to, že musíte mať počítač neustále zapnutý. Ideálne je teda takýto disk USB zapojiť do konektora USB na routeri. Aj lacnejšie smerovače majú takýto port a podporujú riadenie prístupu a zdieľanie dát. Je to však viac verejný disk, keďže ho stačí odpojiť a zapojiť do iného počítača.

Vyššiu úroveň predstavuje riešenie NAS. Je to už akýsi domáci súborový a multimediálny server, ktorý umožní šifrovanie dát (tie pokročilejšie a drahšie modely). Disk sa zapojí do eternetového konektora, postačí teda obyčajný router so štyrmi portmi LAN. Všetky dáta máte dostupné aj z iného miesta než z domácej siete. Môžete byť teda v zahraničí alebo v práci, prípadne u známych a pozerať si dovolenkové fotky. Tu však už narážame na problém dôveryhodnosti cloudu, pretože toto prepojenie vytvára účet u výrobcu vášho zariadenia NAS. Jednoznačnú výhodu predstavuje rýchla dostupnosť dát doma a možnosť pristupovať na takýto disk cez smart TV, smartfón, tablet alebo na hernej konzole. Najlepšie to využijete pri sledovaní filmov alebo zálohe trvalejších dát. Na cloude toto nie je zatiaľ príliš komfortné a nie je to ani vhodné na prenášanie veľkého objemu dát. Domáce úložisko mám tak pod kontrolou a svoje dáta mám dostupné aj fyzicky. Citlivejšie dáta sa dajú zálohovať na dvojdiskový NAS, ktorý podporuje rôzne typy zapojenia RAID vrátane zrkadlenia diskov. Ak sa jeden pokazí, stačí vložiť nový disk s rovnakou kapacitou. Takisto je výhodné zapojenie do tzv. režimu JBOD, keď sa kapacita oboch diskov sčíta a vidíte potom jeden disk so súčtom kapacít oboch. Neposielate svoje dáta na druhý koniec sveta.

NAS_obrazok.jpg

Aj takto môže vyzerať multimediálne centrum domácnosti. Poskytne rozhodne viac praktických služieb ako Dropbox alebo Google Disk

Verdikt MR

Cloudové služby u rôznych poskytovateľov sú výborné, sám ich využívam každý deň. Je tu však jedno veľké ALE. A tým sú dáta, ktoré tam používateľ nahráva. Najväčší komfort dosiahnete pri vlastnom riešení NAS, keď viac členov domácnosti získa rýchly prístup k multimédiám a väčším súborom, ktoré nie sú vhodné na prenášanie do internetu. Môžete veriť vyhláseniam o tom, ako cloudoví poskytovatelia dbajú na súkromie používateľa, no aféry ako Prism a iné jasne hovoria, že zmluvné podmienky sú viac nastavené pre poskytovateľa ako pre používateľa. Ten totiž vo výsledku de facto právne nič negarantuje.

Názor Romana Kadleca

Cloudové služby mi uľahčujú život už viac ako štyri roky. Moje prvé stretnutie s nimi sa uskutočnilo prostredníctvom služby Dropbox, ktorá podľa mňa tento segment služieb u nás spopularizovala. Neskôr sa pridal SkyDrive (dnes už OneDrive) a Google Disk. Na trhu sa, samozrejme, stretnete aj s ďalšími úložiskami, tieto tri sú však najznámejšie.

Edward Snowden nemá Dropbox rád a považuje ho za nepriateľa súkromia používateľov. Nie je mi príjemná predstava, že by mal niekto prístup k môjmu úložisku. Na druhej strane ma viac desí pomyslenie, že niekto môže kontrolovať moje e-maily a súkromné správy. No v prípade Dropboxu a iných úložísk má používateľ aspoň kontrolu nad tým, aké dáta a v akej forme posiela do cloudu. Existujú nástroje tretích strán, ktoré všetky súbory dešifrujú. Takisto možno použiť veľmi jednoduchý trik - zabaliť súbory do zaheslovaného archívu.

Osobne však nad cloudovými úložiskami takýmto spôsobom nepremýšľam. Používam ich ako konzument a oceňujem ich prínos. Pomáhajú mi nahradiť kľúče USB, ale takisto zjednodušujú prístup k dátam cez mobilné zariadenia. Oceňujem to dvojnásobne v prípade zariadení s iOS, ktoré majú značne obmedzenú správu súborov. Vďaka Dropboxu a iným cloudom mám však všetky potrebné dáta vždy poruke a viem ich rýchlo zdieľať, prípadne poslať e-mailom, a to aj z telefónu.

Cloudové úložiská zmenili spôsob mojej práce. Hoci mám všetky dáta zálohované na disku, k potrebným súborom viem pristupovať z ľubovoľného zariadenia. Výrazne uľahčujú aj prácu s viacerými zariadeniami. Nemusím riešiť každodennú rutinu - zálohovať dokumenty z domáceho PC na kľúč USB a následne ich nahrať do pracovného notebooku ako kedysi. Všetko pracuje automaticky a na pozadí. V cloude mám všetky potrebné dáta, a keby mi dnes náhodou vyhorel pevný disk, prežil by som to. Svoje články mám v jednom cloude, zálohu inštalačných súborov v ďalšom cloude a multimediálny obsah v treťom cloude. Vo svojom cloude nemám prakticky iba hry - ale tie majú svoj vlastný cloud, nazvaný STEAM.

Verdikt RK

V minulosti som premýšľal nad tým, že by som si vytvoril privátny cloud. Dospel som však k záveru, že ho nepotrebujem. Za dodatočné miesto neplatím, pretože v službe OneDrive mám 1 TB voľného miesta a táto kapacita sa čoskoro zmení na neobmedzenú. Ide o benefit pre predplatiteľov služby Office 365. OneDrive využívam na zdieľanie multimédií a zálohu dát. Ak treba, aj v zabalenej a zaheslovanej forme. V Dropboxe synchronizujem dokumenty. Pre istotu zálohujem aj na externý disk, ale počas 4 rokov som neprišiel o žiadne dáta v cloude. A to zvyšuje moju dôveru v spoľahlivosť týchto služieb.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať