Image
5.12.2012 0 Comments

Čip Marvell posúva bezdrôtové siete do gigabitových rýchlostí

Prvé produkty na novej čipovej súprave sa na trh dostanú v polovici budúceho roka. Čipová súprava 8864 pripravovaná spoločnosťou Marvell pre Wi-Fi štandard 802.11ac je schopná dosahovať gigabitové rýchlosti vďaka viacnásobným anténam na príjem a vysielanie, ale kompatibilné bezdrôtové smerovače a prístupové body si vyžiadajú komponenty, ktoré sa na trhu neobjavia skôr ako o šesť mesiacov.

marvell-chip.jpg

IEEE 802.11ac je bezdrôtový štandard pre lokálne bezdrôtové siete vo frekvenčnej oblasti 5 GHz, ktorého finalizácia by sa mala uskutočniť do konca tohto roka. Zatiaľ čo prvá generácia produktov založená na drafte 4.0 technológie 802.11ac je už v predaji, výrobcovia pracujú na nových verziách, ktoré by lepšie zvládali napríklad prehrávanie videa HD a priblížili sa teoretickým prenosovým maximám normy.

„Dnes sme schopní na UDP demonštrovať ustálené bezdrôtové prenosové rýchlosti nad 800 Mb/s a s ďalšími zlepšeniami priepustnosti sa priblížime reálnym gigabitovým rýchlostiam," povedal Bart Giordano, riaditeľ produkt marketingu bezdrôtového oddelenia spoločnosti Marvell.

Marvell 8864 zvyšuje výkon pomocou štyroch antén na príjem a štyroch na vysielanie dát, táto konfigurácia sa väčšinou označuje ako 4×4. Odosielanie a vysielanie dát pomocou viacnásobných antén je možné vďaka technológii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), ktorá sa už bežne používa v niektorých sieťach Wi-Fi a LTE. Výsledný prenášaný prúd môže byť pri norme 802.11ac skladaný až z 8 individuálnych dátových tokov medzi párom antén s maximálnou priechodnosťou až 500 Mb/s.

Ďalšia metóda na zlepšenie prenosových rýchlostí je tzv. beamforming (formovanie lúča), ktorý zvyšuje výkon lepším cielením signálu na prijímač. „Marvell implementoval beamforming spôsobom, ktorý v praxi znamená, že ho inteligentné telefóny, tablety a prenosné počítače nemusia proaktívne podporovať a napriek tomu môžu jeho prínos využívať. Kombinácia viacerých antén s formovaním lúča znamená vyššiu rýchlosť aj zlepšený dosah a spoľahlivosť. Pre používateľa to následne prináša dlhšiu životnosť batérií, pretože komunikujúce zariadenia, ako sú inteligentné telefóny, sa môžu pripájať a odpájať rýchlejšie," vysvetľuje Giordano.

Aby klienti plne využili schopnosti čipovej súpravy 8864, musia takisto mať anténnu konfiguráciu 4×4, ale aj bez nej by mali dosahovať významné zrýchlenie. Čipová súprava Marvell bude používaná v množstve rôznych produktov vrátane prístupových bodov, smerovačov, brán, videomostíkov a set-up boxov. Prvé z nich sa v predaji objavia v polovici budúceho roka. Vyššie prenosové rýchlosti umožnia nové scenáre nasadenia bezdrôtových lokálnych sietí, napríklad na paralelné prenosy videa HD k väčšiemu počtu klientov v budove, rýchlu synchronizáciu a zálohy veľkých dátových súborov v prenosných zariadeniach, bezdrôtové displeje a komplexnejší systém automatizácie.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá