Image
5.12.2012 0 Comments

Čip Marvell posúva bezdrôtové siete do gigabitových rýchlostí

Prvé produkty na novej čipovej súprave sa na trh dostanú v polovici budúceho roka. Čipová súprava 8864 pripravovaná spoločnosťou Marvell pre Wi-Fi štandard 802.11ac je schopná dosahovať gigabitové rýchlosti vďaka viacnásobným anténam na príjem a vysielanie, ale kompatibilné bezdrôtové smerovače a prístupové body si vyžiadajú komponenty, ktoré sa na trhu neobjavia skôr ako o šesť mesiacov.

marvell-chip.jpg

IEEE 802.11ac je bezdrôtový štandard pre lokálne bezdrôtové siete vo frekvenčnej oblasti 5 GHz, ktorého finalizácia by sa mala uskutočniť do konca tohto roka. Zatiaľ čo prvá generácia produktov založená na drafte 4.0 technológie 802.11ac je už v predaji, výrobcovia pracujú na nových verziách, ktoré by lepšie zvládali napríklad prehrávanie videa HD a priblížili sa teoretickým prenosovým maximám normy.

„Dnes sme schopní na UDP demonštrovať ustálené bezdrôtové prenosové rýchlosti nad 800 Mb/s a s ďalšími zlepšeniami priepustnosti sa priblížime reálnym gigabitovým rýchlostiam," povedal Bart Giordano, riaditeľ produkt marketingu bezdrôtového oddelenia spoločnosti Marvell.

Marvell 8864 zvyšuje výkon pomocou štyroch antén na príjem a štyroch na vysielanie dát, táto konfigurácia sa väčšinou označuje ako 4×4. Odosielanie a vysielanie dát pomocou viacnásobných antén je možné vďaka technológii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), ktorá sa už bežne používa v niektorých sieťach Wi-Fi a LTE. Výsledný prenášaný prúd môže byť pri norme 802.11ac skladaný až z 8 individuálnych dátových tokov medzi párom antén s maximálnou priechodnosťou až 500 Mb/s.

Ďalšia metóda na zlepšenie prenosových rýchlostí je tzv. beamforming (formovanie lúča), ktorý zvyšuje výkon lepším cielením signálu na prijímač. „Marvell implementoval beamforming spôsobom, ktorý v praxi znamená, že ho inteligentné telefóny, tablety a prenosné počítače nemusia proaktívne podporovať a napriek tomu môžu jeho prínos využívať. Kombinácia viacerých antén s formovaním lúča znamená vyššiu rýchlosť aj zlepšený dosah a spoľahlivosť. Pre používateľa to následne prináša dlhšiu životnosť batérií, pretože komunikujúce zariadenia, ako sú inteligentné telefóny, sa môžu pripájať a odpájať rýchlejšie," vysvetľuje Giordano.

Aby klienti plne využili schopnosti čipovej súpravy 8864, musia takisto mať anténnu konfiguráciu 4×4, ale aj bez nej by mali dosahovať významné zrýchlenie. Čipová súprava Marvell bude používaná v množstve rôznych produktov vrátane prístupových bodov, smerovačov, brán, videomostíkov a set-up boxov. Prvé z nich sa v predaji objavia v polovici budúceho roka. Vyššie prenosové rýchlosti umožnia nové scenáre nasadenia bezdrôtových lokálnych sietí, napríklad na paralelné prenosy videa HD k väčšiemu počtu klientov v budove, rýchlu synchronizáciu a zálohy veľkých dátových súborov v prenosných zariadeniach, bezdrôtové displeje a komplexnejší systém automatizácie.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá