Image
5.12.2012 0 Comments

Čip Marvell posúva bezdrôtové siete do gigabitových rýchlostí

Prvé produkty na novej čipovej súprave sa na trh dostanú v polovici budúceho roka. Čipová súprava 8864 pripravovaná spoločnosťou Marvell pre Wi-Fi štandard 802.11ac je schopná dosahovať gigabitové rýchlosti vďaka viacnásobným anténam na príjem a vysielanie, ale kompatibilné bezdrôtové smerovače a prístupové body si vyžiadajú komponenty, ktoré sa na trhu neobjavia skôr ako o šesť mesiacov.

marvell-chip.jpg

IEEE 802.11ac je bezdrôtový štandard pre lokálne bezdrôtové siete vo frekvenčnej oblasti 5 GHz, ktorého finalizácia by sa mala uskutočniť do konca tohto roka. Zatiaľ čo prvá generácia produktov založená na drafte 4.0 technológie 802.11ac je už v predaji, výrobcovia pracujú na nových verziách, ktoré by lepšie zvládali napríklad prehrávanie videa HD a priblížili sa teoretickým prenosovým maximám normy.

„Dnes sme schopní na UDP demonštrovať ustálené bezdrôtové prenosové rýchlosti nad 800 Mb/s a s ďalšími zlepšeniami priepustnosti sa priblížime reálnym gigabitovým rýchlostiam," povedal Bart Giordano, riaditeľ produkt marketingu bezdrôtového oddelenia spoločnosti Marvell.

Marvell 8864 zvyšuje výkon pomocou štyroch antén na príjem a štyroch na vysielanie dát, táto konfigurácia sa väčšinou označuje ako 4×4. Odosielanie a vysielanie dát pomocou viacnásobných antén je možné vďaka technológii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), ktorá sa už bežne používa v niektorých sieťach Wi-Fi a LTE. Výsledný prenášaný prúd môže byť pri norme 802.11ac skladaný až z 8 individuálnych dátových tokov medzi párom antén s maximálnou priechodnosťou až 500 Mb/s.

Ďalšia metóda na zlepšenie prenosových rýchlostí je tzv. beamforming (formovanie lúča), ktorý zvyšuje výkon lepším cielením signálu na prijímač. „Marvell implementoval beamforming spôsobom, ktorý v praxi znamená, že ho inteligentné telefóny, tablety a prenosné počítače nemusia proaktívne podporovať a napriek tomu môžu jeho prínos využívať. Kombinácia viacerých antén s formovaním lúča znamená vyššiu rýchlosť aj zlepšený dosah a spoľahlivosť. Pre používateľa to následne prináša dlhšiu životnosť batérií, pretože komunikujúce zariadenia, ako sú inteligentné telefóny, sa môžu pripájať a odpájať rýchlejšie," vysvetľuje Giordano.

Aby klienti plne využili schopnosti čipovej súpravy 8864, musia takisto mať anténnu konfiguráciu 4×4, ale aj bez nej by mali dosahovať významné zrýchlenie. Čipová súprava Marvell bude používaná v množstve rôznych produktov vrátane prístupových bodov, smerovačov, brán, videomostíkov a set-up boxov. Prvé z nich sa v predaji objavia v polovici budúceho roka. Vyššie prenosové rýchlosti umožnia nové scenáre nasadenia bezdrôtových lokálnych sietí, napríklad na paralelné prenosy videa HD k väčšiemu počtu klientov v budove, rýchlu synchronizáciu a zálohy veľkých dátových súborov v prenosných zariadeniach, bezdrôtové displeje a komplexnejší systém automatizácie.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá