Image
3.3.2015 0 Comments

Čip AMD Carrizo – zdatná konkurencia pre Intel Broadwell. Vyšší výkon a nižšia spotreba

Spoločnosť AMD zverejnila prvé podrobnosti o svojom novom čipe SoC Carrizo. Ide o najnovšiu iteráciu konceptu APU (accelerated processing unit), ktorý spája CPU s pevne integrovaným GPU.

Časť CPU je postavená na architektúre Excavator, čo je už štvrtá generácia rodiny Bulldozer. Carrizo má dva moduly Excavator, ktoré poskytujú štyri jadrá. Zatiaľ však o Excavatore nie je známych veľa údajov okrem toho, že má väčšiu cache – medzipamäť level 1 sa zdvojnásobila na 32 KB na jadro. V porovnaní s predchádzajúcou iteráciou Steamroller sa výkon zvýšil asi o 5 % pri rovnakej rýchlosti.

Aktualizovaná bola aj časť GPU – Carrizo používa 8 jadier s dizajnom Tonga (GCN 1.2), ktorý debutoval v Radeone R9 285. Podporuje nadchádzajúci DirectX 12, vlastné API AMD Mantle a aj systém heterogénnej architektúry (HSA) 1.0, ako aj dekódovanie videa H.265 a spracovanie deviatich streamov videa v rozlíšení full HD súčasne.

Carrizo je rovnako ako jeho predchodca Kaveri postavený na 28 nm procese. Používa však oveľa viac tranzistorov ako Kaveri – 3,1 mld. oproti 2,4 mld. Väčší počet tranzistorov má príčinu aj v integrácii južného mostíka. No celková veľkosť matrice je približne rovnaká (245 mm2 vs. 250 mm2), pretože jadrá Excavator sú asi o 23 % menšie ako jadrá Steamroller v Kaveri. AMD sa podarilo optimalizovať architektúru tak, že nové čipy majú až o 40 % nižšiu spotrebu v prípade procesora a o 20 % nižšiu pri grafike.

carrizo_die.png

AMD odhaduje, že Carrizo sa postará o dvojciferný nárast v oblasti výkonu aj výdrže batérie. Aká bude skutočnosť, to ukážu až prvé testy. Hoci sa nedá očakávať, že Carrizo výkonnostne prekoná 14 nm čipy Intel Broadwell, najmä nie high-end modely, bude pre ne aspoň zdatnou konkurenciou v cenovej hladine pod 500 dolárov.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá