Image
3.3.2015 0 Comments

Čip AMD Carrizo – zdatná konkurencia pre Intel Broadwell. Vyšší výkon a nižšia spotreba

Spoločnosť AMD zverejnila prvé podrobnosti o svojom novom čipe SoC Carrizo. Ide o najnovšiu iteráciu konceptu APU (accelerated processing unit), ktorý spája CPU s pevne integrovaným GPU.

Časť CPU je postavená na architektúre Excavator, čo je už štvrtá generácia rodiny Bulldozer. Carrizo má dva moduly Excavator, ktoré poskytujú štyri jadrá. Zatiaľ však o Excavatore nie je známych veľa údajov okrem toho, že má väčšiu cache – medzipamäť level 1 sa zdvojnásobila na 32 KB na jadro. V porovnaní s predchádzajúcou iteráciou Steamroller sa výkon zvýšil asi o 5 % pri rovnakej rýchlosti.

Aktualizovaná bola aj časť GPU – Carrizo používa 8 jadier s dizajnom Tonga (GCN 1.2), ktorý debutoval v Radeone R9 285. Podporuje nadchádzajúci DirectX 12, vlastné API AMD Mantle a aj systém heterogénnej architektúry (HSA) 1.0, ako aj dekódovanie videa H.265 a spracovanie deviatich streamov videa v rozlíšení full HD súčasne.

Carrizo je rovnako ako jeho predchodca Kaveri postavený na 28 nm procese. Používa však oveľa viac tranzistorov ako Kaveri – 3,1 mld. oproti 2,4 mld. Väčší počet tranzistorov má príčinu aj v integrácii južného mostíka. No celková veľkosť matrice je približne rovnaká (245 mm2 vs. 250 mm2), pretože jadrá Excavator sú asi o 23 % menšie ako jadrá Steamroller v Kaveri. AMD sa podarilo optimalizovať architektúru tak, že nové čipy majú až o 40 % nižšiu spotrebu v prípade procesora a o 20 % nižšiu pri grafike.

carrizo_die.png

AMD odhaduje, že Carrizo sa postará o dvojciferný nárast v oblasti výkonu aj výdrže batérie. Aká bude skutočnosť, to ukážu až prvé testy. Hoci sa nedá očakávať, že Carrizo výkonnostne prekoná 14 nm čipy Intel Broadwell, najmä nie high-end modely, bude pre ne aspoň zdatnou konkurenciou v cenovej hladine pod 500 dolárov.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá