Image
3.3.2015 0 Comments

Čip AMD Carrizo – zdatná konkurencia pre Intel Broadwell. Vyšší výkon a nižšia spotreba

Spoločnosť AMD zverejnila prvé podrobnosti o svojom novom čipe SoC Carrizo. Ide o najnovšiu iteráciu konceptu APU (accelerated processing unit), ktorý spája CPU s pevne integrovaným GPU.

Časť CPU je postavená na architektúre Excavator, čo je už štvrtá generácia rodiny Bulldozer. Carrizo má dva moduly Excavator, ktoré poskytujú štyri jadrá. Zatiaľ však o Excavatore nie je známych veľa údajov okrem toho, že má väčšiu cache – medzipamäť level 1 sa zdvojnásobila na 32 KB na jadro. V porovnaní s predchádzajúcou iteráciou Steamroller sa výkon zvýšil asi o 5 % pri rovnakej rýchlosti.

Aktualizovaná bola aj časť GPU – Carrizo používa 8 jadier s dizajnom Tonga (GCN 1.2), ktorý debutoval v Radeone R9 285. Podporuje nadchádzajúci DirectX 12, vlastné API AMD Mantle a aj systém heterogénnej architektúry (HSA) 1.0, ako aj dekódovanie videa H.265 a spracovanie deviatich streamov videa v rozlíšení full HD súčasne.

Carrizo je rovnako ako jeho predchodca Kaveri postavený na 28 nm procese. Používa však oveľa viac tranzistorov ako Kaveri – 3,1 mld. oproti 2,4 mld. Väčší počet tranzistorov má príčinu aj v integrácii južného mostíka. No celková veľkosť matrice je približne rovnaká (245 mm2 vs. 250 mm2), pretože jadrá Excavator sú asi o 23 % menšie ako jadrá Steamroller v Kaveri. AMD sa podarilo optimalizovať architektúru tak, že nové čipy majú až o 40 % nižšiu spotrebu v prípade procesora a o 20 % nižšiu pri grafike.

carrizo_die.png

AMD odhaduje, že Carrizo sa postará o dvojciferný nárast v oblasti výkonu aj výdrže batérie. Aká bude skutočnosť, to ukážu až prvé testy. Hoci sa nedá očakávať, že Carrizo výkonnostne prekoná 14 nm čipy Intel Broadwell, najmä nie high-end modely, bude pre ne aspoň zdatnou konkurenciou v cenovej hladine pod 500 dolárov.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá