Image
23.11.2015 0 Comments

Čínska spoločnosť investuje do výroby čipov 47 mld. USD. Chce sa stať svetovou trojkou

Čínska spoločnosť Tsinghua Unigroup plánuje v nasledujúcich piatich rokoch investovať 300 miliárd čínskych jüanov (asi 47 miliárd USD) do výroby čipov. Chce sa stať tretím najväčším výrobcom procesorov na svete. Pre agentúru Reuters to uviedol šéf technologického konglomerátu podporovaného štátom Zhao Weiguo. Spoločnosť vedie takisto rokovania s istou americkou firmou vyrábajúcou čipy, ktoré by sa mali ukončiť ešte tento mesiac. Zhao Weiguo odmietol poskytnúť viac informácií, ale povedal, že kúpa väčšinového podielu je nepravdepodobná, pretože by to bolo príliš „citlivé" pre americkú vládu.

V súčasnosti patrí tretia pozícia vo svetovom rebríčku výrobcov čipov Qualcommu, ktorý je za Samsungom. Globálnym lídrom je Intel s trhovou kapitalizáciou 151,5 mld. dolárov. Výška plánovanej investície Tsinghua Unigroup je takmer zhodná s minuloročnými príjmami Intelu (50 mld. USD), takže by zrejme umožnila zasiahnuť do rebríčka výrobcov čipov NAND. Päť najväčších výrobcov týchto čipov kontroluje až 90 % globálneho trhu s čipmi NAND a postupne z neho vytláča menších hráčov.

Rozvoj výroby čipov sa v posledných rokoch stal strategickou prioritou čínskej vlády, ktorá sa snaží skoncovať so závislosťou krajiny od zahraničných polovodičových súčiastok a vybudovať moderné, digitalizované ozbrojené sily. Rozvoj domácej výroby polovodičov, serverov a sieťových zariadení má pre Čínu strategický význam aj pre obavy zo zahraničnej kyberšpionáže.

Tsinghua Unigroup vlani minula 9,4 mld. dolárov na investície a akvizície doma aj v zahraničí vrátane nákupu podielov v spoločnosti Western Digital a taiwanskej firme Powertech Technology. Jej neformálna 23-miliardová ponuka za prevzatie spoločnosti Micron Technology však bola zamietnutá.

Minuloročné príjmy Tsinghua Unigroup predstavovali asi 12,3 mld. jüanov. V súčasnosti spoločnosť rokuje aj o výstavbe továrne na výrobu pamäťových čipov NAND v Číne, ktorá by pomohla pokryť rýchlo rastúci dopyt.

Zdroj: reuters.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá