Image
23.11.2015 0 Comments

Čínska spoločnosť investuje do výroby čipov 47 mld. USD. Chce sa stať svetovou trojkou

Čínska spoločnosť Tsinghua Unigroup plánuje v nasledujúcich piatich rokoch investovať 300 miliárd čínskych jüanov (asi 47 miliárd USD) do výroby čipov. Chce sa stať tretím najväčším výrobcom procesorov na svete. Pre agentúru Reuters to uviedol šéf technologického konglomerátu podporovaného štátom Zhao Weiguo. Spoločnosť vedie takisto rokovania s istou americkou firmou vyrábajúcou čipy, ktoré by sa mali ukončiť ešte tento mesiac. Zhao Weiguo odmietol poskytnúť viac informácií, ale povedal, že kúpa väčšinového podielu je nepravdepodobná, pretože by to bolo príliš „citlivé" pre americkú vládu.

V súčasnosti patrí tretia pozícia vo svetovom rebríčku výrobcov čipov Qualcommu, ktorý je za Samsungom. Globálnym lídrom je Intel s trhovou kapitalizáciou 151,5 mld. dolárov. Výška plánovanej investície Tsinghua Unigroup je takmer zhodná s minuloročnými príjmami Intelu (50 mld. USD), takže by zrejme umožnila zasiahnuť do rebríčka výrobcov čipov NAND. Päť najväčších výrobcov týchto čipov kontroluje až 90 % globálneho trhu s čipmi NAND a postupne z neho vytláča menších hráčov.

Rozvoj výroby čipov sa v posledných rokoch stal strategickou prioritou čínskej vlády, ktorá sa snaží skoncovať so závislosťou krajiny od zahraničných polovodičových súčiastok a vybudovať moderné, digitalizované ozbrojené sily. Rozvoj domácej výroby polovodičov, serverov a sieťových zariadení má pre Čínu strategický význam aj pre obavy zo zahraničnej kyberšpionáže.

Tsinghua Unigroup vlani minula 9,4 mld. dolárov na investície a akvizície doma aj v zahraničí vrátane nákupu podielov v spoločnosti Western Digital a taiwanskej firme Powertech Technology. Jej neformálna 23-miliardová ponuka za prevzatie spoločnosti Micron Technology však bola zamietnutá.

Minuloročné príjmy Tsinghua Unigroup predstavovali asi 12,3 mld. jüanov. V súčasnosti spoločnosť rokuje aj o výstavbe továrne na výrobu pamäťových čipov NAND v Číne, ktorá by pomohla pokryť rýchlo rastúci dopyt.

Zdroj: reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá