Image
23.11.2015 0 Comments

Čínska spoločnosť investuje do výroby čipov 47 mld. USD. Chce sa stať svetovou trojkou

Čínska spoločnosť Tsinghua Unigroup plánuje v nasledujúcich piatich rokoch investovať 300 miliárd čínskych jüanov (asi 47 miliárd USD) do výroby čipov. Chce sa stať tretím najväčším výrobcom procesorov na svete. Pre agentúru Reuters to uviedol šéf technologického konglomerátu podporovaného štátom Zhao Weiguo. Spoločnosť vedie takisto rokovania s istou americkou firmou vyrábajúcou čipy, ktoré by sa mali ukončiť ešte tento mesiac. Zhao Weiguo odmietol poskytnúť viac informácií, ale povedal, že kúpa väčšinového podielu je nepravdepodobná, pretože by to bolo príliš „citlivé" pre americkú vládu.

V súčasnosti patrí tretia pozícia vo svetovom rebríčku výrobcov čipov Qualcommu, ktorý je za Samsungom. Globálnym lídrom je Intel s trhovou kapitalizáciou 151,5 mld. dolárov. Výška plánovanej investície Tsinghua Unigroup je takmer zhodná s minuloročnými príjmami Intelu (50 mld. USD), takže by zrejme umožnila zasiahnuť do rebríčka výrobcov čipov NAND. Päť najväčších výrobcov týchto čipov kontroluje až 90 % globálneho trhu s čipmi NAND a postupne z neho vytláča menších hráčov.

Rozvoj výroby čipov sa v posledných rokoch stal strategickou prioritou čínskej vlády, ktorá sa snaží skoncovať so závislosťou krajiny od zahraničných polovodičových súčiastok a vybudovať moderné, digitalizované ozbrojené sily. Rozvoj domácej výroby polovodičov, serverov a sieťových zariadení má pre Čínu strategický význam aj pre obavy zo zahraničnej kyberšpionáže.

Tsinghua Unigroup vlani minula 9,4 mld. dolárov na investície a akvizície doma aj v zahraničí vrátane nákupu podielov v spoločnosti Western Digital a taiwanskej firme Powertech Technology. Jej neformálna 23-miliardová ponuka za prevzatie spoločnosti Micron Technology však bola zamietnutá.

Minuloročné príjmy Tsinghua Unigroup predstavovali asi 12,3 mld. jüanov. V súčasnosti spoločnosť rokuje aj o výstavbe továrne na výrobu pamäťových čipov NAND v Číne, ktorá by pomohla pokryť rýchlo rastúci dopyt.

Zdroj: reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá