Image
26.1.2015 0 Comments

Číňania už dokážu zvládnuť 3D tlač aj päťpodlažného domu

3d_printed_house.jpg Čínska firma vybudovala päťpodlažný obytný dom s rozlohou 1100 m2 zo špeciálneho materiálu zhotoveného 3D tlačou.

V marci minulého roka prišla spoločnosť WinSun s tvrdením, že dokáže postaviť dom s použitím patentovanej 3D tlačiarne, ktorá využíva zmes stavebného materiálu a priemyselného odpadu, ako je sklo a hlušina. Na najviac zaťažovaných miestach sa používa zmes rýchlo schnúceho cementu a špeciálneho tvrdidla.

3D_printed_house2.jpg

Teraz spoločnosť preukázala efektívnosť svojej technológie, keď v priemyselnom parku Suzhou postavila kompletný päťpodlažný bytový dom s ozdobnými prvkami vnútri aj vonku. 

3D_printed_house3.jpg

Použila pri tom obriu 3D tlačiareň (6,6 m vysoká, 10 metrov široká a 40 metrov dlhá), ktorá je schopná vytlačiť veľké stavebné prvky s kompletnými oceľovými výstuhami a izoláciou tak, aby boli v súlade s oficiálnymi stavebnými normami. Dýza tlačiarne vytláča namiesto taveného plastu hmotu pripomínajúcu maltu.

3D_printed_house4.jpg

Hoci spoločnosť neprezradila, aké veľké prvky dokáže vytlačiť, podľa fotografií na jej webovej stránke majú značne veľké rozmery. Ako šablóna sa pri tlači používa návrh CAD, steny sú vytlačené duté, s cikcakovitou výstuhou vnútri, čo necháva priestor aj na izoláciu.

3D_printed_house_walls.jpg

Tento proces zníži množstvo stavebného odpadu o 30 až 60 %, čas výstavby sa skráti o 50 až 70 % a náklady na pracovnú silu sa znížia o 50 až 80 %. Vybudovanie domu stálo približne 161 000 dolárov.

Použitie recyklovaných materiálov zníži spotrebu lomového kameňa a iných materiálov, takýto spôsob výstavby je ekologický a nákladovo efektívny.

Spoločnosť chce svoju technológiu v budúcnosti využiť na oveľa väčšie stavby, ako sú mosty či mrakodrapy.

Zdroj: cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá