Image
26.1.2015 0 Comments

Číňania už dokážu zvládnuť 3D tlač aj päťpodlažného domu

3d_printed_house.jpg Čínska firma vybudovala päťpodlažný obytný dom s rozlohou 1100 m2 zo špeciálneho materiálu zhotoveného 3D tlačou.

V marci minulého roka prišla spoločnosť WinSun s tvrdením, že dokáže postaviť dom s použitím patentovanej 3D tlačiarne, ktorá využíva zmes stavebného materiálu a priemyselného odpadu, ako je sklo a hlušina. Na najviac zaťažovaných miestach sa používa zmes rýchlo schnúceho cementu a špeciálneho tvrdidla.

3D_printed_house2.jpg

Teraz spoločnosť preukázala efektívnosť svojej technológie, keď v priemyselnom parku Suzhou postavila kompletný päťpodlažný bytový dom s ozdobnými prvkami vnútri aj vonku. 

3D_printed_house3.jpg

Použila pri tom obriu 3D tlačiareň (6,6 m vysoká, 10 metrov široká a 40 metrov dlhá), ktorá je schopná vytlačiť veľké stavebné prvky s kompletnými oceľovými výstuhami a izoláciou tak, aby boli v súlade s oficiálnymi stavebnými normami. Dýza tlačiarne vytláča namiesto taveného plastu hmotu pripomínajúcu maltu.

3D_printed_house4.jpg

Hoci spoločnosť neprezradila, aké veľké prvky dokáže vytlačiť, podľa fotografií na jej webovej stránke majú značne veľké rozmery. Ako šablóna sa pri tlači používa návrh CAD, steny sú vytlačené duté, s cikcakovitou výstuhou vnútri, čo necháva priestor aj na izoláciu.

3D_printed_house_walls.jpg

Tento proces zníži množstvo stavebného odpadu o 30 až 60 %, čas výstavby sa skráti o 50 až 70 % a náklady na pracovnú silu sa znížia o 50 až 80 %. Vybudovanie domu stálo približne 161 000 dolárov.

Použitie recyklovaných materiálov zníži spotrebu lomového kameňa a iných materiálov, takýto spôsob výstavby je ekologický a nákladovo efektívny.

Spoločnosť chce svoju technológiu v budúcnosti využiť na oveľa väčšie stavby, ako sú mosty či mrakodrapy.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá