Image
26.1.2015 0 Comments

Číňania už dokážu zvládnuť 3D tlač aj päťpodlažného domu

3d_printed_house.jpg Čínska firma vybudovala päťpodlažný obytný dom s rozlohou 1100 m2 zo špeciálneho materiálu zhotoveného 3D tlačou.

V marci minulého roka prišla spoločnosť WinSun s tvrdením, že dokáže postaviť dom s použitím patentovanej 3D tlačiarne, ktorá využíva zmes stavebného materiálu a priemyselného odpadu, ako je sklo a hlušina. Na najviac zaťažovaných miestach sa používa zmes rýchlo schnúceho cementu a špeciálneho tvrdidla.

3D_printed_house2.jpg

Teraz spoločnosť preukázala efektívnosť svojej technológie, keď v priemyselnom parku Suzhou postavila kompletný päťpodlažný bytový dom s ozdobnými prvkami vnútri aj vonku. 

3D_printed_house3.jpg

Použila pri tom obriu 3D tlačiareň (6,6 m vysoká, 10 metrov široká a 40 metrov dlhá), ktorá je schopná vytlačiť veľké stavebné prvky s kompletnými oceľovými výstuhami a izoláciou tak, aby boli v súlade s oficiálnymi stavebnými normami. Dýza tlačiarne vytláča namiesto taveného plastu hmotu pripomínajúcu maltu.

3D_printed_house4.jpg

Hoci spoločnosť neprezradila, aké veľké prvky dokáže vytlačiť, podľa fotografií na jej webovej stránke majú značne veľké rozmery. Ako šablóna sa pri tlači používa návrh CAD, steny sú vytlačené duté, s cikcakovitou výstuhou vnútri, čo necháva priestor aj na izoláciu.

3D_printed_house_walls.jpg

Tento proces zníži množstvo stavebného odpadu o 30 až 60 %, čas výstavby sa skráti o 50 až 70 % a náklady na pracovnú silu sa znížia o 50 až 80 %. Vybudovanie domu stálo približne 161 000 dolárov.

Použitie recyklovaných materiálov zníži spotrebu lomového kameňa a iných materiálov, takýto spôsob výstavby je ekologický a nákladovo efektívny.

Spoločnosť chce svoju technológiu v budúcnosti využiť na oveľa väčšie stavby, ako sú mosty či mrakodrapy.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá