Image
18.8.2016 1 Comments

Čína vypustila satelit, ktorý zabezpečí nehackovateľnú kvantovú komunikáciu

Čína ako prvá na svete vypustila experimentálny kvantový satelit, ktorý má zabezpečiť „nehackovateľnú“ komunikáciu medzi vesmírom a Zemou. Ide o najnovší pokrok v jej ambicióznom vesmírnom programe presadzovanom prezidentom Si Ťin-pchingom.

Satelit QUESS (Quantum Experiments at Space Scale) bol vypustený v utorok v skorých ranných hodinách z vesmírneho centra Ťiou-čchüan.

„Počas svojej dvojročnej misie má QUESS zaistiť nenabúrateľnú kvantovú komunikáciu prenosom neprelomiteľných šifrovacích kľúčov z vesmíru na Zem,“ informovala agentúra.

Podľa vesmírneho centra sa kvantová komunikácia môže pochváliť ultravysokou bezpečnosťou, pretože kvantové fotóny, ktoré nesú informáciu, sa nedajú oddeliť ani duplikovať. Nemožno ju preto odpočúvať, zachytiť ani kopírovať.

Družica s hmotnosťou viac ako 600 kg sa má postarať o bezpečnú komunikáciu medzi Pekingom a Urumči, hlavným mestom autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny, kde podľa vlády prebieha islamistická vzbura.

V rámci bezprecedentného experimentu bude družica zasielať entanglované (kvantovo prepojené) fotóny do staníc v Číne a Európe, vzdialených asi 1200 km. Tento priekopnícky test má overiť, či vlastnosť kvantového entanglovania môže fungovať aj na veľké vzdialenosti. QUESS bude takisto testovať možnosti komunikácie cez kvantovú „teleportáciu“ pomocou páru entanglovaných fotónov.

Ak bude satelit schopný bezpečne prenášať  kvantovú informáciu medzi dvoma pozemnými stanicami, bude to mať obrovské dôsledky pre šifrovanie a kryptografiu. Čína si uvedomuje dôležitosť kvantovej technológie a do kvantového výskumu investuje veľa financií. Kým v USA sa na tento výskum venuje asi 200 miliónov dolárov ročne, čínske investície do kvantovej fyziky dosiahli v roku 2015 až 101 miliárd dolárov.

Zdroj: telegraph.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

1 Comments

  1. Kvantove previazanie reakcia na: Čína vypustila satelit, ktorý zabezpečí nehackovateľnú kvantovú komunikáciu
    18.8.2016 10:08
    Quantum entanglement sa preklada ako kvantove previazanie. Experiment ma za ciel prenasat len kluc. Kluc sa da samozrejme prenasat aj fyzicky, toto je ale rychlejsie a z fyzikalnej podstaty (Heisenberg + kolaps kvantoveho paru) aj neodpocuvatelne. Samotna komunikacia bude aj nadalej chranena bezne pouzivanou kryptografiou.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá