Image
18.10.2016 1 Comments

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo má prepraviť na okraj vesmíru naraz až 20 pasažierov. Na porovnanie,  SpaceShipTwo od Virgin Galactic ponúkne miesto pre 6 osôb a lietadlo Lynx od XCOR ponesie len jedného cestujúceho sediaceho vedľa pilota. Vedúci akademického tímu Han Pengxin a jeho kolegovia však veria, že spotrebiteľský dopyt bude dostatočne vysoký, aby zaplnil kozmickú loď s oveľa vyššou kapacitou.

Pôjde o okrídlenú raketu, ktorá  bude štartovať vlastnou silou. Tým sa odlišuje od SpaceShipTwo, ktorý musí vyniesť do vysokej nadmorskej výšky lietadlo. Z neho potom raketa odštartuje. Čínsky raketoplán bude štartovať kolmo a na dráhu sa dostane automaticky bez akéhokoľvek zásahu zo Zeme či z paluby. Poháňať ju bude kvapalný metán a kvapalný kyslík.

Hanov tím navrhol dve verzie raketoplánu. Tá menšia bude mať hmotnosť 10 ton a rozpätie krídel 6 metrov. Mala by vyniesť 5 ľudí do výšky 100 kilometrov, kde sa oficiálne začína vesmír. Mala by dosiahnuť Mach 6 a umožniť 2 minúty beztiažového stavu.

Väčšia 100-tonová verzia bude mať rozpätie krídel 12 metrov, letieť v nej bude môcť 20 ľudí do výšky 130 km. Dosiahne Mach 8 a 4 minúty beztiažového stavu. Bude dostatočne rýchla na to, aby mohla dopraviť na obežnú dráhu malé satelity a toto užitočné zaťaženie zníži ceny turistických cestovných lístkov. Raketoplán by mal byť opätovne použiteľný, a to až na 50 letov.

„Skúšobné lety budú uskutočnené v nasledujúcich dvoch rokoch, pretože všetky pozemné testy už boli dokončené a všetky subsystémy testovacieho lietadla fungovali veľmi dobre,“ povedal Han.

Lietadlo bude štartovať z komerčného kozmodrómu, o jeho lokalite ešte nebolo rozhodnuté. Prvý let s cestujúcimi by sa mal uskutočniť v roku 2020. Cestovný lístok by mal stáť 200 000 až 250 000 dolárov.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

1 Comments

  1. cina reakcia na: Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí
    24.10.2016 18:10
    copy copy lacno a rychlo co sa da kopirovat je uz skopirovane..kde su ti davni japonci co kopirovali co sa dalo fotili kde noha dopadla cina pokracuje..japonsko zaspava vela bubakov vela moznosti velky narod vela dobrovolnikov sem tam +- kozmonaut..ale prospech pre narod obrovsky..i pre cely svet ak sa s tym casom podelia s ostatnymi je len skoda ze cina nema svoju viziu co robit len tahaju cudzie IDEI od druhych statov..nenapadne..akoze my sme to vymysleli
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá