Image
15.3.2013 0 Comments

Čína: Cenzúra po troch rokoch odblokovala filmový portál IMDb.com

film.jpg Čínska cenzúra minulý týždeň po troch rokoch odblokovala populárny filmový portál IMDb.com. Používatelia internetu prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrili radosť z toho, že majú konečne neobmedzený prístup k filmovým novinkám, recenziám či trailerom. Šokovalo ich aj to, že sa môžu dostať dokonca k informáciám o snímkach, ktoré v krajine zakázali premietať.

"Odblokovanie IMDb znamená jedinú vec - že už sme nemohli zniesť domáce filmy," vyhlásil jeden z blogerov. Mnohí však očakávajú, že cenzúra čoskoro opäť zaúraduje. "Číňania občas dostanú možnosť úchytkom zazrieť kvapku vody, no skrývajú pred nami šíry oceán," napísal ďalší bloger.

Cenzúra údajne IMDb.com v roku 2010 zablokovala preto, že na portáli sú informácie o americkom dokumente When the Dragon Swallowed the Sun (2010), ktorý sa sústredí na čínsku nadvládu nad Tibetom a snahu Tibeťanov o oslobodenie.

V ňom sa ukázal aj dalajláma a o soundtrack sa postarali také osobnosti ako Philip Glass, Damien Rice či líder Radiohead Thom Yorke. Príslušné úrady však nikdy oficiálne nekomentovali dôvod, prečo webstránku zakázali. Číňania si tiež konečne môžu prečítať napríklad o snímke Yihe yuan (2006) v réžii Ye Loua, ktorá sa nedostala do tamojších kín pre scény zobrazujúce krvavé potlačenie ľudového povstania na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989. Odblokovanie IMDb je práve preto prekvapením.

Čínska cenzúra je však stále veľmi nepredvídateľná. Koncom decembra síce štátna televízia vysielala akčné sci-fi V ako Vendeta (2005), v ktorom sa maskovaný muž menom V snaží zvrhnúť totalitnú vládu, no napríklad z bondovky Skyfall (2012) i filmu Atlas mrakov (2012) nevyhovujúce scény vystrihli. Minulý mesiac tiež vyšlo nové nariadenie, ktoré prikazuje preventívnu cenzúru televíznych dokumentov ešte pred ich nakrútením.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá