Image
15.3.2013 0 Comments

Čína: Cenzúra po troch rokoch odblokovala filmový portál IMDb.com

film.jpg Čínska cenzúra minulý týždeň po troch rokoch odblokovala populárny filmový portál IMDb.com. Používatelia internetu prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrili radosť z toho, že majú konečne neobmedzený prístup k filmovým novinkám, recenziám či trailerom. Šokovalo ich aj to, že sa môžu dostať dokonca k informáciám o snímkach, ktoré v krajine zakázali premietať.

"Odblokovanie IMDb znamená jedinú vec - že už sme nemohli zniesť domáce filmy," vyhlásil jeden z blogerov. Mnohí však očakávajú, že cenzúra čoskoro opäť zaúraduje. "Číňania občas dostanú možnosť úchytkom zazrieť kvapku vody, no skrývajú pred nami šíry oceán," napísal ďalší bloger.

Cenzúra údajne IMDb.com v roku 2010 zablokovala preto, že na portáli sú informácie o americkom dokumente When the Dragon Swallowed the Sun (2010), ktorý sa sústredí na čínsku nadvládu nad Tibetom a snahu Tibeťanov o oslobodenie.

V ňom sa ukázal aj dalajláma a o soundtrack sa postarali také osobnosti ako Philip Glass, Damien Rice či líder Radiohead Thom Yorke. Príslušné úrady však nikdy oficiálne nekomentovali dôvod, prečo webstránku zakázali. Číňania si tiež konečne môžu prečítať napríklad o snímke Yihe yuan (2006) v réžii Ye Loua, ktorá sa nedostala do tamojších kín pre scény zobrazujúce krvavé potlačenie ľudového povstania na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989. Odblokovanie IMDb je práve preto prekvapením.

Čínska cenzúra je však stále veľmi nepredvídateľná. Koncom decembra síce štátna televízia vysielala akčné sci-fi V ako Vendeta (2005), v ktorom sa maskovaný muž menom V snaží zvrhnúť totalitnú vládu, no napríklad z bondovky Skyfall (2012) i filmu Atlas mrakov (2012) nevyhovujúce scény vystrihli. Minulý mesiac tiež vyšlo nové nariadenie, ktoré prikazuje preventívnu cenzúru televíznych dokumentov ešte pred ich nakrútením.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá