Image
27.3.2015 0 Comments

Chystá sa zásadný zlom v oblasti čipov? Vďaka gáliu budú rýchlejšie a lacnejšie

chip.jpg Výskumníci zo Stanfordovej univerzity prišli s novým spôsobom, ako pri použití arzenidu gália (alebo aj arzenid galitý) namiesto kremíka lacnejšie vyrábať kvalitnejšie procesory či solárne panely.

Procesory a ďalší hardvér sa vyrábajú už niekoľko desiatok rokov z kremíka, pretože je odolný a lacný. Nie vždy je však kremík to najvhodnejšie riešenie. Cez arzenid gália sa elektróny pohybujú rýchlejšie, vďaka čomu je táto látka vhodnejšia pre procesory, ktoré musia rýchlo spracúvať dáta.

Solárne panely postavené na arzenide gália sú v premene svetla na elektrinu aj oveľa efektívnejšie ako súčasné kremíkové panely.

Arzenid gália je teda v mnohých oblastiach lepší ako kremík, ale problém spočíval až doteraz predovšetkým v tom, že bol na masovú výrobu príliš drahý. Ako uviedol profesor Aneesh Nainani zo Stanfordu, osempalcový disk (wafer) z arzenidu gália, na ktorom sa procesory a panely vyrábajú, stojí okolo 5000 dolárov, zatiaľ čo obdobná kremíková doska vyjde iba na päť dolárov.

Vďaka novej výrobnej metóde síce nebude disk z arzenidu gália lacnejší, ale bude sa môcť pri výrobe použiť opakovane, podľa Nainaniho 50 - 100×, vďaka čomu sa výrazne znížia náklady na výrobu jedného procesora.

Celý proces funguje takto: Vedci vezmú wafer z arzenidu gália a nanesú naň tenkú vrstvu materiálu na jedno použitie. Naň potom natrú vrstvu materiálu, ktorý pohlcuje infračervené žiarenie, a následne ďalšiu jednorazovú vrstvu.

Na tieto tri vrstvy potom nakoniec nanesú tenkú vrstvu arzenidu gália. Obvody sa vytvoria až na tejto poslednej vrstve, z ktorej sa vytvorí príslušný čip. (Nevyhnutné sú aj ďalšie medziprocesy, ako odstránenie absorpčnej medzivrstvy infračerveným laserom, vyčistenie podkladového wafera a pod. Celý výrobný proces môžete vidieť v tomto videu na YouTube).

Výsledný produkt je teda lacnejší, pretože sa vyrobí len z tenkej vrstvy arzenidu gália a vedľajším efektom potom je to, že je aj ohybnejší.

Stanford si nechal celý proces patentovať a v súčasnosti už rokuje s výrobcami procesorov o jeho možnom licencovaní na testovanie a eventuálne aj komerčnú výrobu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá