Image
27.3.2015 0 Comments

Chystá sa zásadný zlom v oblasti čipov? Vďaka gáliu budú rýchlejšie a lacnejšie

chip.jpg Výskumníci zo Stanfordovej univerzity prišli s novým spôsobom, ako pri použití arzenidu gália (alebo aj arzenid galitý) namiesto kremíka lacnejšie vyrábať kvalitnejšie procesory či solárne panely.

Procesory a ďalší hardvér sa vyrábajú už niekoľko desiatok rokov z kremíka, pretože je odolný a lacný. Nie vždy je však kremík to najvhodnejšie riešenie. Cez arzenid gália sa elektróny pohybujú rýchlejšie, vďaka čomu je táto látka vhodnejšia pre procesory, ktoré musia rýchlo spracúvať dáta.

Solárne panely postavené na arzenide gália sú v premene svetla na elektrinu aj oveľa efektívnejšie ako súčasné kremíkové panely.

Arzenid gália je teda v mnohých oblastiach lepší ako kremík, ale problém spočíval až doteraz predovšetkým v tom, že bol na masovú výrobu príliš drahý. Ako uviedol profesor Aneesh Nainani zo Stanfordu, osempalcový disk (wafer) z arzenidu gália, na ktorom sa procesory a panely vyrábajú, stojí okolo 5000 dolárov, zatiaľ čo obdobná kremíková doska vyjde iba na päť dolárov.

Vďaka novej výrobnej metóde síce nebude disk z arzenidu gália lacnejší, ale bude sa môcť pri výrobe použiť opakovane, podľa Nainaniho 50 - 100×, vďaka čomu sa výrazne znížia náklady na výrobu jedného procesora.

Celý proces funguje takto: Vedci vezmú wafer z arzenidu gália a nanesú naň tenkú vrstvu materiálu na jedno použitie. Naň potom natrú vrstvu materiálu, ktorý pohlcuje infračervené žiarenie, a následne ďalšiu jednorazovú vrstvu.

Na tieto tri vrstvy potom nakoniec nanesú tenkú vrstvu arzenidu gália. Obvody sa vytvoria až na tejto poslednej vrstve, z ktorej sa vytvorí príslušný čip. (Nevyhnutné sú aj ďalšie medziprocesy, ako odstránenie absorpčnej medzivrstvy infračerveným laserom, vyčistenie podkladového wafera a pod. Celý výrobný proces môžete vidieť v tomto videu na YouTube).

Výsledný produkt je teda lacnejší, pretože sa vyrobí len z tenkej vrstvy arzenidu gália a vedľajším efektom potom je to, že je aj ohybnejší.

Stanford si nechal celý proces patentovať a v súčasnosti už rokuje s výrobcami procesorov o jeho možnom licencovaní na testovanie a eventuálne aj komerčnú výrobu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá