Image
27.3.2015 0 Comments

Chystá sa zásadný zlom v oblasti čipov? Vďaka gáliu budú rýchlejšie a lacnejšie

chip.jpg Výskumníci zo Stanfordovej univerzity prišli s novým spôsobom, ako pri použití arzenidu gália (alebo aj arzenid galitý) namiesto kremíka lacnejšie vyrábať kvalitnejšie procesory či solárne panely.

Procesory a ďalší hardvér sa vyrábajú už niekoľko desiatok rokov z kremíka, pretože je odolný a lacný. Nie vždy je však kremík to najvhodnejšie riešenie. Cez arzenid gália sa elektróny pohybujú rýchlejšie, vďaka čomu je táto látka vhodnejšia pre procesory, ktoré musia rýchlo spracúvať dáta.

Solárne panely postavené na arzenide gália sú v premene svetla na elektrinu aj oveľa efektívnejšie ako súčasné kremíkové panely.

Arzenid gália je teda v mnohých oblastiach lepší ako kremík, ale problém spočíval až doteraz predovšetkým v tom, že bol na masovú výrobu príliš drahý. Ako uviedol profesor Aneesh Nainani zo Stanfordu, osempalcový disk (wafer) z arzenidu gália, na ktorom sa procesory a panely vyrábajú, stojí okolo 5000 dolárov, zatiaľ čo obdobná kremíková doska vyjde iba na päť dolárov.

Vďaka novej výrobnej metóde síce nebude disk z arzenidu gália lacnejší, ale bude sa môcť pri výrobe použiť opakovane, podľa Nainaniho 50 - 100×, vďaka čomu sa výrazne znížia náklady na výrobu jedného procesora.

Celý proces funguje takto: Vedci vezmú wafer z arzenidu gália a nanesú naň tenkú vrstvu materiálu na jedno použitie. Naň potom natrú vrstvu materiálu, ktorý pohlcuje infračervené žiarenie, a následne ďalšiu jednorazovú vrstvu.

Na tieto tri vrstvy potom nakoniec nanesú tenkú vrstvu arzenidu gália. Obvody sa vytvoria až na tejto poslednej vrstve, z ktorej sa vytvorí príslušný čip. (Nevyhnutné sú aj ďalšie medziprocesy, ako odstránenie absorpčnej medzivrstvy infračerveným laserom, vyčistenie podkladového wafera a pod. Celý výrobný proces môžete vidieť v tomto videu na YouTube).

Výsledný produkt je teda lacnejší, pretože sa vyrobí len z tenkej vrstvy arzenidu gália a vedľajším efektom potom je to, že je aj ohybnejší.

Stanford si nechal celý proces patentovať a v súčasnosti už rokuje s výrobcami procesorov o jeho možnom licencovaní na testovanie a eventuálne aj komerčnú výrobu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá