Image
12.11.2012 0 Comments

Chystá sa mobilný MS Office – neprichádza však neskoro?

Microsoft-Office-365.jpg Známy kancelársky balík Microsoft Office sa na začiatku budúceho roka prvýkrát objaví mimo desktopov. Využijú ho však ľudia vo veľkých firmách, ktorých hlavným pracovným prostriedkom sú počítače?

Mobilnú verziu budú môcť používatelia začať využívať na mobilných platformách Windows RT, iOS a Android. Nová verzia Office bude pre iOS aj Android dostupná zadarmo. Na ich používanie budú musieť používatelia mať účet v Microsofte, rovnako ako to teraz treba pri aplikáciách Microsoft SkyDrive alebo OneNote, a umožnená bude len „základná úprava dokumentov" prostredníctvom webových Office 365.

Office na počítačoch a notebookoch tvorí už niekoľko rokov veľké percento príjmov Microsoftu. Otázkou však je, či Office na mobilné zariadenia neprichádza prineskoro, pretože zamestnanci vo veľkých firmách využívajú už niekoľko rokov tablety a smartfóny, pre ktoré si našli kancelárske aplikácie od iných spoločností, ako napríklad Google Apps.

„Vcelku z toho (vydania Office pre mobilné zariadenia) nie som veľmi nadšený," hovorí Jeremy Allen z agentúry Intepidus Group. „Myslím si, že používatelia, ktorí kancelárske aplikácie na mobilných zariadeniach chceli, ich už majú." Office toho používateľom ponúkne len o málo viac než aplikácie typu iWork od Applu, ktoré sú už dlho na trhu a podľa Allena sa s nimi pri úprave kancelárskych dokumentov pracuje dobre.

„Podpora iOS a Androidu (zo strany Microsoftu) je príliš slabá a prichádza veľmi neskoro," myslí si James Grodon, viceprezident IT v Needham Bank. „Apple iWork a Google Docs sú dobré alternatívy na úpravu dokumentov na mobilných zariadeniach." Absencia natívnej aplikácie Office pre iOS a Android podľa neho otvorila dvere množstvu vývojárskych spoločností, ktoré sa chopili svojej šance.

V súčasnosti existuje napríklad aplikácia SlideShark, ktorá na iOS vie spracúvať dokumenty v PowerPointe. Používatelia iPadu si obľúbili aj QuickOffice alebo CloudOn, prípadne služby typu Box či Dropbox, ktoré používateľom umožňujú ukladať na cloud dokumenty a pristupovať k nim odkiaľkoľvek. Podľa Jordana Stolpera zo spoločnosti StoryDesk je z rozhodnutia Microsoftu priniesť Office do mobilného prostredia zrejmé, že sa tu cíti ohrozený. „Microsoft jednoducho umožnil tretím spoločnostiam presadiť sa aj na trhu s cloudovým službami," dodáva Stolper.

Môže sa tak jednoducho stať, že používatelia a veľké firmy Office od Microsoftu v mobilnom prostredí neprijmú tak dobre, ako to je na desktope. Na druhej strane má Microsoft veľkú výhodu v tom, že jeho Office bude predinštalovaný v množstve mobilných telefónov a tabletov, ktoré pôjdu čoskoro do predaja. A uspieť by mohol aj v cloudovom segmente. „Podľa môjho názoru Microsoft môže stále uspieť s Office 365 a produktmi SkyDrive, priestor tu rozhodne je," uzatvára Bejamin Levy zo spoločnosti Solutions Consulting. Na to, či bude mobilný Office úspechom alebo prepadákom, si budeme musieť počkať.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá