Image
12.11.2012 0 Comments

Chystá sa mobilný MS Office – neprichádza však neskoro?

Microsoft-Office-365.jpg Známy kancelársky balík Microsoft Office sa na začiatku budúceho roka prvýkrát objaví mimo desktopov. Využijú ho však ľudia vo veľkých firmách, ktorých hlavným pracovným prostriedkom sú počítače?

Mobilnú verziu budú môcť používatelia začať využívať na mobilných platformách Windows RT, iOS a Android. Nová verzia Office bude pre iOS aj Android dostupná zadarmo. Na ich používanie budú musieť používatelia mať účet v Microsofte, rovnako ako to teraz treba pri aplikáciách Microsoft SkyDrive alebo OneNote, a umožnená bude len „základná úprava dokumentov" prostredníctvom webových Office 365.

Office na počítačoch a notebookoch tvorí už niekoľko rokov veľké percento príjmov Microsoftu. Otázkou však je, či Office na mobilné zariadenia neprichádza prineskoro, pretože zamestnanci vo veľkých firmách využívajú už niekoľko rokov tablety a smartfóny, pre ktoré si našli kancelárske aplikácie od iných spoločností, ako napríklad Google Apps.

„Vcelku z toho (vydania Office pre mobilné zariadenia) nie som veľmi nadšený," hovorí Jeremy Allen z agentúry Intepidus Group. „Myslím si, že používatelia, ktorí kancelárske aplikácie na mobilných zariadeniach chceli, ich už majú." Office toho používateľom ponúkne len o málo viac než aplikácie typu iWork od Applu, ktoré sú už dlho na trhu a podľa Allena sa s nimi pri úprave kancelárskych dokumentov pracuje dobre.

„Podpora iOS a Androidu (zo strany Microsoftu) je príliš slabá a prichádza veľmi neskoro," myslí si James Grodon, viceprezident IT v Needham Bank. „Apple iWork a Google Docs sú dobré alternatívy na úpravu dokumentov na mobilných zariadeniach." Absencia natívnej aplikácie Office pre iOS a Android podľa neho otvorila dvere množstvu vývojárskych spoločností, ktoré sa chopili svojej šance.

V súčasnosti existuje napríklad aplikácia SlideShark, ktorá na iOS vie spracúvať dokumenty v PowerPointe. Používatelia iPadu si obľúbili aj QuickOffice alebo CloudOn, prípadne služby typu Box či Dropbox, ktoré používateľom umožňujú ukladať na cloud dokumenty a pristupovať k nim odkiaľkoľvek. Podľa Jordana Stolpera zo spoločnosti StoryDesk je z rozhodnutia Microsoftu priniesť Office do mobilného prostredia zrejmé, že sa tu cíti ohrozený. „Microsoft jednoducho umožnil tretím spoločnostiam presadiť sa aj na trhu s cloudovým službami," dodáva Stolper.

Môže sa tak jednoducho stať, že používatelia a veľké firmy Office od Microsoftu v mobilnom prostredí neprijmú tak dobre, ako to je na desktope. Na druhej strane má Microsoft veľkú výhodu v tom, že jeho Office bude predinštalovaný v množstve mobilných telefónov a tabletov, ktoré pôjdu čoskoro do predaja. A uspieť by mohol aj v cloudovom segmente. „Podľa môjho názoru Microsoft môže stále uspieť s Office 365 a produktmi SkyDrive, priestor tu rozhodne je," uzatvára Bejamin Levy zo spoločnosti Solutions Consulting. Na to, či bude mobilný Office úspechom alebo prepadákom, si budeme musieť počkať.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá