Image
9.2.2015 0 Comments

Chystá sa Google prevziať Uber? 40 miliárd dolárov je veľký hlt

Blesk_Uber.jpg Šéf Googlu Larry Page rád hovorí o "veľkých stávkach" na nové oblasti, ako sú napríklad automobily, ktoré na svoju prevádzku nevyžadujú pozornosť vodiča, alebo služby zaoberajúce sa dovážaním tovaru. Analytici tak teraz špekulujú o tom, či Google nekúpi Uber, pretože táto akvizícia by mohla byť veľmi prospešná pre obe dve spoločnosti.

Google a Uber sa uberajú rovnakým smerom - obe firmy pracujú na technológii, ktorá má umožniť automobilom, aby fungovali bez vodiča, a pracujú aj na službách zaoberajúcich sa dovážaním tovar a dopravou.

Uber v pondelok oznámil, že vytvorí spolu s Carnegie Mellon University Uber Advanced Technologies Center, ktoré sa bude zameriavať na vývoj technológií v oblasti mapovania, bezpečnosti vozidiel a umelej inteligencie umožňujúcej samostatné riadenie áut. Keby Google kúpil Uber, mohol by sa tak vyhnúť možnému budúcemu stretu v niektorej zo spomínaných oblastí.

Na tomto mieste treba povedať, že zatiaľ žiadne jednoznačné známky záujmu Googlu o akvizíciu Uberu nie sú. Na druhej strane Google je významný investor Uberu (investoval doň už minimálne 258 miliónov dolárov), a tak by dávalo zmysel, keby americký gigant chcel ovládnuť celú spoločnosť. Napríklad dodávka tovaru je jedna z oblastí, kde by sa obom firmám viac vyplatila spolupráca - Uber má know-how v oblasti dopravy a Google vlastné používateľské dáta.

Google ponúka službu Shopping Express, v rámci ktorej je pomocou špeciálnych automobilov od vybraných predajcov vo vybraných amerických mestách v ten istý deň doručovaný tovar. Google skúma aj drony, ktoré by mohli tovar donášať vzduchom. Uber začal obdobnú službu testovať minulý týždeň v Hongkongu a v Los Angeles testuje dovážanie jedla.

"Kúpa Uberu Googlom dáva jasný zmysel, ak sa Google na Uber nebude pozerať ako na službu na sprostredkovanie cestovania, ale ako na dopravnú platformu," uviedol analytik James McQuivey zo spoločnosti Forrester. "Uber sa nikdy nemôže stať tým Uberom, ktorým by chcel, pokiaľ sa nespojí so spoločnosťou, ktorá má o používateľoch k dispozícii veľké množstvo dát," dodal McQuivey.

Agentúra Bloomberg minulý pondelok prišla so správou, že Google pripravuje svoju vlastnú službu, ktorá má byť priamou konkurenciou Uberu. Podľa denníka Wall Street Journal zamestnanci Googlu už danú službu interne testujú.

Google má totiž na druhej strane aj veľa dôvodov, prečo Uber nekúpiť a skôr sa pokúsiť mu konkurovať. Uber totiž v poslednom čase čelí veľmi negatívnemu prístupu zo strany regulátorov, ochrancov osobných údajov a taxikárov. Je možné, že sa Google týmito "bojom" jednoducho nechce zaoberať.

A nezabúdajme na to, že Uber niečo stojí. Podľa posledných odhadov sa jeho hodnota pohybuje okolo 40 miliárd dolárov, čo je veľa peňazí pre akúkoľvek spoločnosť. Na druhej strane akvizícia WhatsApp Facebookom za takmer 22 miliárd dolárov ukázala, koľko sú veľké technologické spoločnosti schopné zaplatiť za rozvoj svojho biznisu a používateľskej základne.

A aj Google v minulom roku predviedol, že sa nebojí vstupovať do nových odvetví, keď za viac ako tri miliardy dolárov kúpil firmu Nest. To, či Google kúpi Uber, je tak zatiaľ skôr v špekulatívnej rovine.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Biznis

4 mýty o USB - nabíjajú všetky nabíjačky rovnako rýchlo a môžu spôsobiť poškodenie telefónu?

28.11.2016 00:12

Technológie USB zjednotili takmer celý svet nabíjania a prenosu dát. Vďaka nim môžeme pomocou jednej nabíjačky dodávať energiu rôznym druhom telefónov aj tabletov. Stále však o nich panujú mýty – nap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá