Image
12.8.2015 0 Comments

Chyba v návrhu procesorov x86 od Intelu otvára cestu pre neodstrániteľné rootkity

Procesory Intelu z konca 90. rokov údajne obsahujú skrytú chybu, ktorá umožní záškodníkom inštalovanie rootkitov.

Bezpečnostný výskumník Christopher Domas z Battelle Memorial Institute na konferencii Black Hat tvrdil, že konštrukčná chyba v procesoroch radu x86 bola nepovšimnutá od roku 1997 a umožňuje manipuláciu s kritickým bezpečnostným prvkom SMM (System Management Mode). Ako uvádza PC World, zraniteľnosť je na úrovni firmvéru procesora, a tak možno vytvoriť rootkit, ktorý je prakticky nezistiteľný bežným antivírusovým produktom.

Ak útočník implementuje rootkit, chyba sa môže použiť na odstránenie UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), systému BIOS, navyše môže opätovne nakaziť operačný systém po čistej inštalácii. Domas podotkol, že spustenie v režime Secure Boot nepomôže, pretože ten sa na správne spustenie spolieha práve na SMM.

Pýtate sa, ako je na tom AMD? Podľa Domasa aj procesory x86 vyrobené spoločnosťou AMD môžu trpieť rovnakou zraniteľnosťou, ale zatiaľ sa nevykonalo nijaké overovanie, ktoré by to potvrdilo.

No prv než podľahnete panike, treba dodať, že na to, aby útočník mohol zmienenú chybu zneužiť, potrebuje mať systémové oprávnenia k danému počítaču.

Intel už vydal aktualizáciu firmvéru na zabránenie zneužívania tejto diery v zabezpečení. Keďže však ide o veľký počet starších produktov, možno predpokladať, že množstvo starších zariadení zostane bez opravy.

Zdroj: techradar.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá