Image
28.5.2014 0 Comments

Chrome OS má istý prísun aktualizácií po dobu 5 rokov

chrome_os.png Google o rok predĺžil garantovanú podporu operačného systému Chrome OS. Ide o obdobu zabehnutého desaťročného životného cyklu, ktorý Microsoft uplatňuje pre Windows, len s tým rozdielom, že Googlom garantovaná doba je o polovicu kratšia. Google v tom čase poskytuje bezpečnostné aktualizácie, opravy na rôzne chyby a úpravu nástrojov a funkcií.

Päťročná lehota pre používateľa Chrome OS začína plynúť vždy vo chvíli uvedenia zariadenia s týmto systémom na trh. Sám Google tento systém podpory nazval End of Life Policy. „Doba podpory uvedená v EOL môže byť nakoniec aj o niečo dlhšia, nikdy sa však podpora neskončí skôr, ako je garantované. V súčasnosti to znamená podporu po dobu minimálne 5 rokov od uvedenia hardvéru," uvádza Google na stránkach EOL.

Napríklad používatelia Chromebooku 11 od Dellu, uvedeného tento rok v januári, tak mali pôvodne zaistenú podporu operačného systému do januára 2018. Novo podpora potrvá minimálne do januára 2019.

Po skončení oficiálnej podpory už Google naďalej negarantuje automatický prísun bezpečnostných ani iných aktualizácií. Tým však úplne nevylučuje, že nejaká aktualizácia môže prísť aj po tomto míľniku. Tým sa Google vo svojom prístupe líši od Microsoftu, ktorý vydávanie ďalších aktualizácií po konci podpory výslovne vylučuje.

Na zmenu pravidiel sa Google rozhodol najmä pre rastúci dopyt po Chromebookoch zo strany firemných zákazníkov a vzdelávacích organizácií. V oboch prípadoch ide o zákazníkov, ktorí si potrebujú byť istí tým, že sa na nich Google v jednej chvíli nevykašlete a ukončí im podporu. Istota podpory sa však vzťahuje na všetky typy zákazníkov, teda aj na bežných spotrebiteľov.

Ako prvý do oficiálneho dôchodku odíde Chromebook Cr-48, ktorý si nechal vyrobiť sám Google ako ukážku pre svojich partnerov OEM. Jeho podpora sa skončí v decembri 2015. Naopak, Chromebook Pixel, ktorý sa predáva aj za 1500 dolárov, dosiahne svoj pomyselný koniec až v apríli 2018.

Zoznam ďalších zariadení je k dispozícii na stránkach Googlu a bude aktualizovaný vždy pri uvedení nového zariadenia alebo v prípade, že sa Google rozhodne konkrétnym modelom predĺžiť podporu o nejaký ďalší rok.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá