Image
28.5.2014 0 Comments

Chrome OS má istý prísun aktualizácií po dobu 5 rokov

chrome_os.png Google o rok predĺžil garantovanú podporu operačného systému Chrome OS. Ide o obdobu zabehnutého desaťročného životného cyklu, ktorý Microsoft uplatňuje pre Windows, len s tým rozdielom, že Googlom garantovaná doba je o polovicu kratšia. Google v tom čase poskytuje bezpečnostné aktualizácie, opravy na rôzne chyby a úpravu nástrojov a funkcií.

Päťročná lehota pre používateľa Chrome OS začína plynúť vždy vo chvíli uvedenia zariadenia s týmto systémom na trh. Sám Google tento systém podpory nazval End of Life Policy. „Doba podpory uvedená v EOL môže byť nakoniec aj o niečo dlhšia, nikdy sa však podpora neskončí skôr, ako je garantované. V súčasnosti to znamená podporu po dobu minimálne 5 rokov od uvedenia hardvéru," uvádza Google na stránkach EOL.

Napríklad používatelia Chromebooku 11 od Dellu, uvedeného tento rok v januári, tak mali pôvodne zaistenú podporu operačného systému do januára 2018. Novo podpora potrvá minimálne do januára 2019.

Po skončení oficiálnej podpory už Google naďalej negarantuje automatický prísun bezpečnostných ani iných aktualizácií. Tým však úplne nevylučuje, že nejaká aktualizácia môže prísť aj po tomto míľniku. Tým sa Google vo svojom prístupe líši od Microsoftu, ktorý vydávanie ďalších aktualizácií po konci podpory výslovne vylučuje.

Na zmenu pravidiel sa Google rozhodol najmä pre rastúci dopyt po Chromebookoch zo strany firemných zákazníkov a vzdelávacích organizácií. V oboch prípadoch ide o zákazníkov, ktorí si potrebujú byť istí tým, že sa na nich Google v jednej chvíli nevykašlete a ukončí im podporu. Istota podpory sa však vzťahuje na všetky typy zákazníkov, teda aj na bežných spotrebiteľov.

Ako prvý do oficiálneho dôchodku odíde Chromebook Cr-48, ktorý si nechal vyrobiť sám Google ako ukážku pre svojich partnerov OEM. Jeho podpora sa skončí v decembri 2015. Naopak, Chromebook Pixel, ktorý sa predáva aj za 1500 dolárov, dosiahne svoj pomyselný koniec až v apríli 2018.

Zoznam ďalších zariadení je k dispozícii na stránkach Googlu a bude aktualizovaný vždy pri uvedení nového zariadenia alebo v prípade, že sa Google rozhodne konkrétnym modelom predĺžiť podporu o nejaký ďalší rok.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá