Image
30.6.2014 0 Comments

Cestovanie v čase môže fungovať, ale len pre fotóny

closed_timelike_curve.jpg Výskumný tím z austrálskej Queenslandskej univerzity skúmal, či kvantová mechanika umožňuje vykázať správanie podobné „cestovaniu v čase". Preto realizoval simuláciu cestovania jediného fotónu po uzavretej časovej krivke (closed timelike curve - CTC).

Vlastne nejde o cestovanie v čase v pravom zmysle slova. Je to len snaha predpovedať, či v prípade kvantových systémov vôbec môže existovať cestovanie v čase, a to na základe správania veľmi jednoduchého dvojfotónového kvantového počítača.

Cieľom dvojfotónovej simulácie teda nebolo uskutočniť cestu v čase, ale pokúsiť sa predikovať, čo sa udeje v kvantovej mechanike, ak sú kvanty nútené prejsť CTC.

„Otázka cestovania v čase je styčná plocha medzi dvoma používanými, ale vzájomne nekompatibilnými fyzikálnymi teóriami: Einsteinovou všeobecnou relativitou a kvantovou mechanikou," objasňuje Martin Ringbauer, doktorand na Queenslandskej univerzite. „Zatiaľ čo Einsteinova teória výborne funguje v mierke galaxií, kvantová teória dobre opisuje mikrosvet."

Správne podmienky na to, aby kvant prešiel uzavretou časovou krivkou, tak skoro ani nebudú existovať. Podľa Andrewa Whitea, profesora na Queenslandskej univerzite, sú na to potrebné „silne relativistické efekty", ako je blízkosť čiernej diery, a takéto podmienky nemožno vytvoriť na Zemi.

Výskumníci namiesto toho podľa Ringbauerovho vysvetlenia „cestovanie časom simulovali pomocou druhého fotónu, ktorý hral úlohu minulej inkarnácie fotónu cestujúceho v čase".

A ako toto demonštruje cestovanie v čase? Podľa Ringbauera je tu kľúčová matematická rovnica medzi dvoma rozličnými „prípadmi" cesty v čase. V prvom prípade fotón cestuje cez červiu dieru, ale v druhom prípade druhý fotón „putuje cez normálny časopriestor, ale interaguje s iným fotónom, ktorý navždy uviazne v pasci CTC". Druhý prípad je matematickým ekvivalentom prvého v kvantovej mechanike, takže umožňuje štúdium „červích dier". A práve toto sa vedcom podarilo - simulovali interakciu kvantového bitu s jeho skoršou „verziou".

Celá práca bola publikovaná v časopise Nature.

Zdroj: theregister.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá