Image
30.6.2014 0 Comments

Cestovanie v čase môže fungovať, ale len pre fotóny

closed_timelike_curve.jpg Výskumný tím z austrálskej Queenslandskej univerzity skúmal, či kvantová mechanika umožňuje vykázať správanie podobné „cestovaniu v čase". Preto realizoval simuláciu cestovania jediného fotónu po uzavretej časovej krivke (closed timelike curve - CTC).

Vlastne nejde o cestovanie v čase v pravom zmysle slova. Je to len snaha predpovedať, či v prípade kvantových systémov vôbec môže existovať cestovanie v čase, a to na základe správania veľmi jednoduchého dvojfotónového kvantového počítača.

Cieľom dvojfotónovej simulácie teda nebolo uskutočniť cestu v čase, ale pokúsiť sa predikovať, čo sa udeje v kvantovej mechanike, ak sú kvanty nútené prejsť CTC.

„Otázka cestovania v čase je styčná plocha medzi dvoma používanými, ale vzájomne nekompatibilnými fyzikálnymi teóriami: Einsteinovou všeobecnou relativitou a kvantovou mechanikou," objasňuje Martin Ringbauer, doktorand na Queenslandskej univerzite. „Zatiaľ čo Einsteinova teória výborne funguje v mierke galaxií, kvantová teória dobre opisuje mikrosvet."

Správne podmienky na to, aby kvant prešiel uzavretou časovou krivkou, tak skoro ani nebudú existovať. Podľa Andrewa Whitea, profesora na Queenslandskej univerzite, sú na to potrebné „silne relativistické efekty", ako je blízkosť čiernej diery, a takéto podmienky nemožno vytvoriť na Zemi.

Výskumníci namiesto toho podľa Ringbauerovho vysvetlenia „cestovanie časom simulovali pomocou druhého fotónu, ktorý hral úlohu minulej inkarnácie fotónu cestujúceho v čase".

A ako toto demonštruje cestovanie v čase? Podľa Ringbauera je tu kľúčová matematická rovnica medzi dvoma rozličnými „prípadmi" cesty v čase. V prvom prípade fotón cestuje cez červiu dieru, ale v druhom prípade druhý fotón „putuje cez normálny časopriestor, ale interaguje s iným fotónom, ktorý navždy uviazne v pasci CTC". Druhý prípad je matematickým ekvivalentom prvého v kvantovej mechanike, takže umožňuje štúdium „červích dier". A práve toto sa vedcom podarilo - simulovali interakciu kvantového bitu s jeho skoršou „verziou".

Celá práca bola publikovaná v časopise Nature.

Zdroj: theregister.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá