Image
30.6.2014 0 Comments

Cestovanie v čase môže fungovať, ale len pre fotóny

closed_timelike_curve.jpg Výskumný tím z austrálskej Queenslandskej univerzity skúmal, či kvantová mechanika umožňuje vykázať správanie podobné „cestovaniu v čase". Preto realizoval simuláciu cestovania jediného fotónu po uzavretej časovej krivke (closed timelike curve - CTC).

Vlastne nejde o cestovanie v čase v pravom zmysle slova. Je to len snaha predpovedať, či v prípade kvantových systémov vôbec môže existovať cestovanie v čase, a to na základe správania veľmi jednoduchého dvojfotónového kvantového počítača.

Cieľom dvojfotónovej simulácie teda nebolo uskutočniť cestu v čase, ale pokúsiť sa predikovať, čo sa udeje v kvantovej mechanike, ak sú kvanty nútené prejsť CTC.

„Otázka cestovania v čase je styčná plocha medzi dvoma používanými, ale vzájomne nekompatibilnými fyzikálnymi teóriami: Einsteinovou všeobecnou relativitou a kvantovou mechanikou," objasňuje Martin Ringbauer, doktorand na Queenslandskej univerzite. „Zatiaľ čo Einsteinova teória výborne funguje v mierke galaxií, kvantová teória dobre opisuje mikrosvet."

Správne podmienky na to, aby kvant prešiel uzavretou časovou krivkou, tak skoro ani nebudú existovať. Podľa Andrewa Whitea, profesora na Queenslandskej univerzite, sú na to potrebné „silne relativistické efekty", ako je blízkosť čiernej diery, a takéto podmienky nemožno vytvoriť na Zemi.

Výskumníci namiesto toho podľa Ringbauerovho vysvetlenia „cestovanie časom simulovali pomocou druhého fotónu, ktorý hral úlohu minulej inkarnácie fotónu cestujúceho v čase".

A ako toto demonštruje cestovanie v čase? Podľa Ringbauera je tu kľúčová matematická rovnica medzi dvoma rozličnými „prípadmi" cesty v čase. V prvom prípade fotón cestuje cez červiu dieru, ale v druhom prípade druhý fotón „putuje cez normálny časopriestor, ale interaguje s iným fotónom, ktorý navždy uviazne v pasci CTC". Druhý prípad je matematickým ekvivalentom prvého v kvantovej mechanike, takže umožňuje štúdium „červích dier". A práve toto sa vedcom podarilo - simulovali interakciu kvantového bitu s jeho skoršou „verziou".

Celá práca bola publikovaná v časopise Nature.

Zdroj: theregister.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá