Image
11.9.2015 0 Comments

Český bezpečnostný expert preveril Windows 10. Nešpehuje a neodosiela citlivé údaje

Český bezpečnostný analytik Jiří Bartoš sa rozhodol pozrieť na to, do akej miery je opodstatnená hystéria okolo údajného sliedenia operačného systému Windows 10. Pri testovaní použil tablet Surface Pro 2. Na vlastnom proxy serveri s Debianom Jessie zachytával všetku komunikáciu vrátanej tej šifrovanej. Systém používal účet Microsoft spolu s nastavenou službou OneDrive. Analytik oklamal systém podvrhnutým certifikátom, ktorý potom nastavil ako dôveryhodný, takže mohol analyzovať aj šifrované správy.

V nastaveniach súkromia vypol niektoré položky, k údajom o polohe mali povolený prístup len aplikácie na počasie a mapy. No k mikrofónu, kamere, kontaktom a kalendáru mali prístup všetky nainštalované aplikácie.

Počas štvordňového testovania však Bartoš nezistil nijaké nezvyčajné správanie systému. Napísaný text sa posielal na servery Microsoftu len v prípade vyhľadávania, obsah súborov sa neodosielal mimo počítača, polohu systém zisťoval len na spresnenie predpovede počasia.

Je pravda, že odchádzajúcich dát je pomerne veľké množstvo, no ak sa pozrieme na celú situáciu s odstupom, treba spomenúť, že nejde o nič nové - okrem funkcie vyhľadávania, ktorá s nami je už od systému Windows 8 (prehľadávanie webu) a v zásade i na systémoch Windows XP a Windows 7, v prípade, že sme si systém obohatili o aplikácie typu google desktop search/windows live desktop search a pod.," uviedol Bartoš.

Nepreukázalo sa teda, že by systém odosielal bez vedomia používateľa jeho údaje, fotografie, hlasové záznamy, textové vstupy či informácie o súboroch v počítači.

Zdroj:root.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá