Image
11.9.2015 0 Comments

Český bezpečnostný expert preveril Windows 10. Nešpehuje a neodosiela citlivé údaje

Český bezpečnostný analytik Jiří Bartoš sa rozhodol pozrieť na to, do akej miery je opodstatnená hystéria okolo údajného sliedenia operačného systému Windows 10. Pri testovaní použil tablet Surface Pro 2. Na vlastnom proxy serveri s Debianom Jessie zachytával všetku komunikáciu vrátanej tej šifrovanej. Systém používal účet Microsoft spolu s nastavenou službou OneDrive. Analytik oklamal systém podvrhnutým certifikátom, ktorý potom nastavil ako dôveryhodný, takže mohol analyzovať aj šifrované správy.

V nastaveniach súkromia vypol niektoré položky, k údajom o polohe mali povolený prístup len aplikácie na počasie a mapy. No k mikrofónu, kamere, kontaktom a kalendáru mali prístup všetky nainštalované aplikácie.

Počas štvordňového testovania však Bartoš nezistil nijaké nezvyčajné správanie systému. Napísaný text sa posielal na servery Microsoftu len v prípade vyhľadávania, obsah súborov sa neodosielal mimo počítača, polohu systém zisťoval len na spresnenie predpovede počasia.

Je pravda, že odchádzajúcich dát je pomerne veľké množstvo, no ak sa pozrieme na celú situáciu s odstupom, treba spomenúť, že nejde o nič nové - okrem funkcie vyhľadávania, ktorá s nami je už od systému Windows 8 (prehľadávanie webu) a v zásade i na systémoch Windows XP a Windows 7, v prípade, že sme si systém obohatili o aplikácie typu google desktop search/windows live desktop search a pod.," uviedol Bartoš.

Nepreukázalo sa teda, že by systém odosielal bez vedomia používateľa jeho údaje, fotografie, hlasové záznamy, textové vstupy či informácie o súboroch v počítači.

Zdroj:root.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá