Image
11.9.2015 0 Comments

Český bezpečnostný expert preveril Windows 10. Nešpehuje a neodosiela citlivé údaje

Český bezpečnostný analytik Jiří Bartoš sa rozhodol pozrieť na to, do akej miery je opodstatnená hystéria okolo údajného sliedenia operačného systému Windows 10. Pri testovaní použil tablet Surface Pro 2. Na vlastnom proxy serveri s Debianom Jessie zachytával všetku komunikáciu vrátanej tej šifrovanej. Systém používal účet Microsoft spolu s nastavenou službou OneDrive. Analytik oklamal systém podvrhnutým certifikátom, ktorý potom nastavil ako dôveryhodný, takže mohol analyzovať aj šifrované správy.

V nastaveniach súkromia vypol niektoré položky, k údajom o polohe mali povolený prístup len aplikácie na počasie a mapy. No k mikrofónu, kamere, kontaktom a kalendáru mali prístup všetky nainštalované aplikácie.

Počas štvordňového testovania však Bartoš nezistil nijaké nezvyčajné správanie systému. Napísaný text sa posielal na servery Microsoftu len v prípade vyhľadávania, obsah súborov sa neodosielal mimo počítača, polohu systém zisťoval len na spresnenie predpovede počasia.

Je pravda, že odchádzajúcich dát je pomerne veľké množstvo, no ak sa pozrieme na celú situáciu s odstupom, treba spomenúť, že nejde o nič nové - okrem funkcie vyhľadávania, ktorá s nami je už od systému Windows 8 (prehľadávanie webu) a v zásade i na systémoch Windows XP a Windows 7, v prípade, že sme si systém obohatili o aplikácie typu google desktop search/windows live desktop search a pod.," uviedol Bartoš.

Nepreukázalo sa teda, že by systém odosielal bez vedomia používateľa jeho údaje, fotografie, hlasové záznamy, textové vstupy či informácie o súboroch v počítači.

Zdroj:root.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá