Image
16.4.2015 0 Comments

Česká BSA chce platených informátorov, ponúka im až miliardu korún

hacking.jpeg Až desatinu z celkovej výšky odškodnenia môžu získať takzvaní lovci pirátov. Majú sa zameriavať predovšetkým na menšie firmy.

Organizácia BSA spustila kampaň na nábor platených „lovcov" pirátov: „Odmena za ohlásenie pirátov alebo Nahlásenie pirátstva odmeníme až 300-tisíc korunami." Podľa textu kampane oznamovateľ sumu dostane až v okamihu úspešného vyriešenia prípadu, teda po zaplatení náhrady škody.

Kampaň prebieha na Facebooku v priebehu apríla a mája a zameraná je na vekovú skupinu 25 - 45 rokov, prevažne osoby so záujmom o techniku, pracujúce v stredne veľkých firmách vo väčších mestách.

Kampaň vychádza z konceptu odmien pre oznamovateľa korupcie. Jej cieľom je podľa BSA získať viac informácií o firmách využívajúcich nelicencovaný softvér v rádoch stoviek tisíc až miliónov českých korún.

Odmeny majú motivovať oznamovateľa na spoluprácu pri dokazovaní trestnej činnosti. „Kompenzujú aj čas a úsilie, ktoré venuje oznamovateľ spolupráci na riešení prípadov pirátstva, teda pri odhaľovaní a dokazovaní porušovania autorského práva k softvéru," dodáva Hlaváč.

Podobný protipirátsky program BSA vraj úspešne už prevádzkuje vo Veľkej Británii, Švédsku, v USA, Južnej Afrike a novo aj v Nemecku. Česká BSA odštartovala pilotný program v roku 2013 a získava v priemere niekoľko oznámení týždenne.

Podľa BSA je takmer každý tretí program nelicencovaný. Podľa poslednej analýzy sa v Česku používa pirátsky 34 % softvéru a softvérové ​​firmy tým prichádzajú ročne o tržby v hodnote 3,6 miliardy korún, čo však niektoré štúdie spochybňujú - napríklad preto, že nie každý pirát by si príslušný softvér kúpil.

Poškodení výrobcovia softvéru môžu požadovať odškodnenie až vo výške trojnásobku pôvodnej ceny softvéru. „Môžu žiadať náhradu nelicencovaného softvéru a navyše dvojnásobok tejto hodnoty ako formu odškodnenia. V súhrne tak potenciál odmien presahuje miliardu korún," dodáva Hlaváč.

Firmy používajúce nelegálny softvér väčšinou podnikajú v oblasti služieb, dizajnu, inžinierstva a architektúry. Najčastejšie sa nelegálne používa kancelársky softvér a operačné systémy (výrobca Microsoft), grafické a návrhárske programy (Adobe), aplikácie CAD (Autodesk) či utility, napríklad antivírusové systémy (Symantec). BSA registruje najviac prípadov pirátstva vo firmách, v ktorých pracuje desať až sto zamestnancov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá