Image
16.4.2015 0 Comments

Česká BSA chce platených informátorov, ponúka im až miliardu korún

hacking.jpeg Až desatinu z celkovej výšky odškodnenia môžu získať takzvaní lovci pirátov. Majú sa zameriavať predovšetkým na menšie firmy.

Organizácia BSA spustila kampaň na nábor platených „lovcov" pirátov: „Odmena za ohlásenie pirátov alebo Nahlásenie pirátstva odmeníme až 300-tisíc korunami." Podľa textu kampane oznamovateľ sumu dostane až v okamihu úspešného vyriešenia prípadu, teda po zaplatení náhrady škody.

Kampaň prebieha na Facebooku v priebehu apríla a mája a zameraná je na vekovú skupinu 25 - 45 rokov, prevažne osoby so záujmom o techniku, pracujúce v stredne veľkých firmách vo väčších mestách.

Kampaň vychádza z konceptu odmien pre oznamovateľa korupcie. Jej cieľom je podľa BSA získať viac informácií o firmách využívajúcich nelicencovaný softvér v rádoch stoviek tisíc až miliónov českých korún.

Odmeny majú motivovať oznamovateľa na spoluprácu pri dokazovaní trestnej činnosti. „Kompenzujú aj čas a úsilie, ktoré venuje oznamovateľ spolupráci na riešení prípadov pirátstva, teda pri odhaľovaní a dokazovaní porušovania autorského práva k softvéru," dodáva Hlaváč.

Podobný protipirátsky program BSA vraj úspešne už prevádzkuje vo Veľkej Británii, Švédsku, v USA, Južnej Afrike a novo aj v Nemecku. Česká BSA odštartovala pilotný program v roku 2013 a získava v priemere niekoľko oznámení týždenne.

Podľa BSA je takmer každý tretí program nelicencovaný. Podľa poslednej analýzy sa v Česku používa pirátsky 34 % softvéru a softvérové ​​firmy tým prichádzajú ročne o tržby v hodnote 3,6 miliardy korún, čo však niektoré štúdie spochybňujú - napríklad preto, že nie každý pirát by si príslušný softvér kúpil.

Poškodení výrobcovia softvéru môžu požadovať odškodnenie až vo výške trojnásobku pôvodnej ceny softvéru. „Môžu žiadať náhradu nelicencovaného softvéru a navyše dvojnásobok tejto hodnoty ako formu odškodnenia. V súhrne tak potenciál odmien presahuje miliardu korún," dodáva Hlaváč.

Firmy používajúce nelegálny softvér väčšinou podnikajú v oblasti služieb, dizajnu, inžinierstva a architektúry. Najčastejšie sa nelegálne používa kancelársky softvér a operačné systémy (výrobca Microsoft), grafické a návrhárske programy (Adobe), aplikácie CAD (Autodesk) či utility, napríklad antivírusové systémy (Symantec). BSA registruje najviac prípadov pirátstva vo firmách, v ktorých pracuje desať až sto zamestnancov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá