Image
23.4.2014 0 Comments

Cesium 133 – prvé atómové náramkové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí

ITN_cesium.jpg Hodinky vlastní väčšina ľudí, hoci dnes už mnohí hľadajú informáciu o presnom čase skôr na svojom smartfóne. Možno máte na svojom zápästí drahý a skvelo vyzerajúci model. A možno vás zaujíma, ako vyzerajú hodinky budúcnosti, ktoré na portáli Kickstarter predstavila spoločnosť Bathys Hawai, americký výrobca hodiniek.

Projekt Cesium 133 chce vyzbierať od ľudí dostatok financií, aby sa mohla začať výroba rovnomenných hodiniek. A čím sú hodinky Cesium 133 zvláštne? Ide o atómové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí. Pomenované boli podľa prvku, ktorý poháňa ich oscilátor. A pokiaľ ide o ich presnosť - omeškajú sa o jednu sekundu každých 1000 rokov. To je o tri rády vyššia presnosť, ako dosahujú súčasné technológie používané v náramkových hodinkách.

Hodinky majú dobíjaciu lítiovú batériu, ktorá vydrží približne 36 hodín (v závislosti od prevádzkového režimu). Prototyp je vybavený tradičným analógovým displejom, ktorý zobrazuje, hodiny, minúty, sekundy, dátum a aktuálnu fázu Mesiaca. Rozmery hodiniek sú 60 × 50 × 23 mm, takže sa dajú vcelku pohodlne nosiť na zápästí.

V stopercentnom režime atómových hodín majú hodinky veľmi vysokú spotrebu energie, batéria by vydržala len na 3-4 hodiny. Cez rozhranie však možno nastaviť parametre tak, aby sa atómový režim cyklicky zapínal a vypínal podľa plánu, čo umožňuje 36-hodinovú výdrž. Týmto cyklickým režimom sa však presnosť hodiniek trochu degraduje - zo spomenutej 1 sekundy za 1000 rokov na 1 sekundu za 300 rokov.

Desať investorov, ktorí prispejú sumou 6000 dolárov, dostane v novembri tohto roka prototyp hodiniek Cesium 133. Všetky však už boli vypredané. Ak sa rozbehne sériová výroba, na budúci rok by sa k nim mal dostať každý záujemca, ktorý disponuje potrebnou sumou. Hodinky totiž budú stáť 12 000 dolárov.


Zdroj:
kickstarter.com 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá