Image
23.4.2014 0 Comments

Cesium 133 – prvé atómové náramkové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí

ITN_cesium.jpg Hodinky vlastní väčšina ľudí, hoci dnes už mnohí hľadajú informáciu o presnom čase skôr na svojom smartfóne. Možno máte na svojom zápästí drahý a skvelo vyzerajúci model. A možno vás zaujíma, ako vyzerajú hodinky budúcnosti, ktoré na portáli Kickstarter predstavila spoločnosť Bathys Hawai, americký výrobca hodiniek.

Projekt Cesium 133 chce vyzbierať od ľudí dostatok financií, aby sa mohla začať výroba rovnomenných hodiniek. A čím sú hodinky Cesium 133 zvláštne? Ide o atómové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí. Pomenované boli podľa prvku, ktorý poháňa ich oscilátor. A pokiaľ ide o ich presnosť - omeškajú sa o jednu sekundu každých 1000 rokov. To je o tri rády vyššia presnosť, ako dosahujú súčasné technológie používané v náramkových hodinkách.

Hodinky majú dobíjaciu lítiovú batériu, ktorá vydrží približne 36 hodín (v závislosti od prevádzkového režimu). Prototyp je vybavený tradičným analógovým displejom, ktorý zobrazuje, hodiny, minúty, sekundy, dátum a aktuálnu fázu Mesiaca. Rozmery hodiniek sú 60 × 50 × 23 mm, takže sa dajú vcelku pohodlne nosiť na zápästí.

V stopercentnom režime atómových hodín majú hodinky veľmi vysokú spotrebu energie, batéria by vydržala len na 3-4 hodiny. Cez rozhranie však možno nastaviť parametre tak, aby sa atómový režim cyklicky zapínal a vypínal podľa plánu, čo umožňuje 36-hodinovú výdrž. Týmto cyklickým režimom sa však presnosť hodiniek trochu degraduje - zo spomenutej 1 sekundy za 1000 rokov na 1 sekundu za 300 rokov.

Desať investorov, ktorí prispejú sumou 6000 dolárov, dostane v novembri tohto roka prototyp hodiniek Cesium 133. Všetky však už boli vypredané. Ak sa rozbehne sériová výroba, na budúci rok by sa k nim mal dostať každý záujemca, ktorý disponuje potrebnou sumou. Hodinky totiž budú stáť 12 000 dolárov.


Zdroj:
kickstarter.com 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá