Image
23.4.2014 0 Comments

Cesium 133 – prvé atómové náramkové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí

ITN_cesium.jpg Hodinky vlastní väčšina ľudí, hoci dnes už mnohí hľadajú informáciu o presnom čase skôr na svojom smartfóne. Možno máte na svojom zápästí drahý a skvelo vyzerajúci model. A možno vás zaujíma, ako vyzerajú hodinky budúcnosti, ktoré na portáli Kickstarter predstavila spoločnosť Bathys Hawai, americký výrobca hodiniek.

Projekt Cesium 133 chce vyzbierať od ľudí dostatok financií, aby sa mohla začať výroba rovnomenných hodiniek. A čím sú hodinky Cesium 133 zvláštne? Ide o atómové hodinky, ktoré môžete nosiť na zápästí. Pomenované boli podľa prvku, ktorý poháňa ich oscilátor. A pokiaľ ide o ich presnosť - omeškajú sa o jednu sekundu každých 1000 rokov. To je o tri rády vyššia presnosť, ako dosahujú súčasné technológie používané v náramkových hodinkách.

Hodinky majú dobíjaciu lítiovú batériu, ktorá vydrží približne 36 hodín (v závislosti od prevádzkového režimu). Prototyp je vybavený tradičným analógovým displejom, ktorý zobrazuje, hodiny, minúty, sekundy, dátum a aktuálnu fázu Mesiaca. Rozmery hodiniek sú 60 × 50 × 23 mm, takže sa dajú vcelku pohodlne nosiť na zápästí.

V stopercentnom režime atómových hodín majú hodinky veľmi vysokú spotrebu energie, batéria by vydržala len na 3-4 hodiny. Cez rozhranie však možno nastaviť parametre tak, aby sa atómový režim cyklicky zapínal a vypínal podľa plánu, čo umožňuje 36-hodinovú výdrž. Týmto cyklickým režimom sa však presnosť hodiniek trochu degraduje - zo spomenutej 1 sekundy za 1000 rokov na 1 sekundu za 300 rokov.

Desať investorov, ktorí prispejú sumou 6000 dolárov, dostane v novembri tohto roka prototyp hodiniek Cesium 133. Všetky však už boli vypredané. Ak sa rozbehne sériová výroba, na budúci rok by sa k nim mal dostať každý záujemca, ktorý disponuje potrebnou sumou. Hodinky totiž budú stáť 12 000 dolárov.


Zdroj:
kickstarter.com 


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá