Image
14.10.2015 0 Comments

Česi vyvinuli unikátnu 3D lítiovú batériu

Najnovší výskum a vývoj vysokokapacitných akumulátorov je založený predovšetkým na lítiových materiáloch, pretože lítium ponúka najvyššiu kapacitu na akumulovanie elektriny. V rámci súčasného vývoja lítiových akumulátorov sú najvyspelejšie batérie využívajúce nanomateriály.

Na projekte veľkokapacitných Li-Ion batérií na báze priestorových (3D) elektród pracuje aj česká spoločnosť Advanced Materials-JTJ (AMJTJ), ktorá prišla s technologickou platformou na vývoj novej generácie lítiových batérií s kapacitou väčšou ako 300 Wh/l a vysokou bezpečnosťou. Na začiatku boli prototypy s objemom 0,15 - 0,5 cm3. Prvá patentová prihláška bola podaná v roku 2008, neskôr ešte dve ďalšie. Vyvinuté a patentované sú základné konštrukčné princípy nového akumulátora a overila sa funkčnosť laboratórneho prototypu.

laboratory_prototype_he3da.jpg

Batéria je 20× menšia než dnes používané typy, články sú lisované za použitia nanomateriálov v prášku. Elektrolyt v batérii voľne koluje a zároveň ju chladí, možno ho dopĺňať bez odpojenia batérie. Batéria je stopercentne recyklovateľná a neobsahuje organický separátor, takže nehrozí riziko výbuchu či požiaru. Kilowatthodinový modul poskytuje 15× vyšší maximálny výkon než pri iných technológiách používaných v súčasnosti. Účinnosť je viac ako 95 %, životnosť presahuje 5000 cyklov.

V súčasnosti sa pracuje na priemyselnom prototype akumulátorového článku s kapacitou 1 kWh a pripravuje sa výroba tohto článku. Vývoj sa realizuje v rámci spoločného podniku HE3DA, s. r. o, a uskutočňujú sa rokovania s významnými investormi. Uvažuje sa aj o výstavbe továrne v Česku.

Laboratórne merania dokazujú, že High Energy 3D Accumulator (HE3DA) umožňuje dosiahnuť aj podstatne vyššiu kapacitu (viac ako 500 Wh/l).

Vysoká kapacita a bezpečnosť 3D lítiových akumulátorov v spojení s nižšími výrobným nákladmi v porovnaní s tenkovrstvovými (2D) typmi lítiových batérií (pri zavedení do sériovej výroby môžu prelomiť magickú cenovú bariéru 100 dolárov za 1 kWh) umožňujú ich aplikovanie nielen v tradičných oblastiach, ako sú napr. „gombíkové" batérie či batérie pre elektronické zariadenia, ale mohli by nahradiť aj olovené akumulátory v automobiloch vrátane elektromobilov.

Zdroj: advancedmaterials1.com
he3da.cz
amjtj.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá