Image
14.10.2015 0 Comments

Česi vyvinuli unikátnu 3D lítiovú batériu

Najnovší výskum a vývoj vysokokapacitných akumulátorov je založený predovšetkým na lítiových materiáloch, pretože lítium ponúka najvyššiu kapacitu na akumulovanie elektriny. V rámci súčasného vývoja lítiových akumulátorov sú najvyspelejšie batérie využívajúce nanomateriály.

Na projekte veľkokapacitných Li-Ion batérií na báze priestorových (3D) elektród pracuje aj česká spoločnosť Advanced Materials-JTJ (AMJTJ), ktorá prišla s technologickou platformou na vývoj novej generácie lítiových batérií s kapacitou väčšou ako 300 Wh/l a vysokou bezpečnosťou. Na začiatku boli prototypy s objemom 0,15 - 0,5 cm3. Prvá patentová prihláška bola podaná v roku 2008, neskôr ešte dve ďalšie. Vyvinuté a patentované sú základné konštrukčné princípy nového akumulátora a overila sa funkčnosť laboratórneho prototypu.

laboratory_prototype_he3da.jpg

Batéria je 20× menšia než dnes používané typy, články sú lisované za použitia nanomateriálov v prášku. Elektrolyt v batérii voľne koluje a zároveň ju chladí, možno ho dopĺňať bez odpojenia batérie. Batéria je stopercentne recyklovateľná a neobsahuje organický separátor, takže nehrozí riziko výbuchu či požiaru. Kilowatthodinový modul poskytuje 15× vyšší maximálny výkon než pri iných technológiách používaných v súčasnosti. Účinnosť je viac ako 95 %, životnosť presahuje 5000 cyklov.

V súčasnosti sa pracuje na priemyselnom prototype akumulátorového článku s kapacitou 1 kWh a pripravuje sa výroba tohto článku. Vývoj sa realizuje v rámci spoločného podniku HE3DA, s. r. o, a uskutočňujú sa rokovania s významnými investormi. Uvažuje sa aj o výstavbe továrne v Česku.

Laboratórne merania dokazujú, že High Energy 3D Accumulator (HE3DA) umožňuje dosiahnuť aj podstatne vyššiu kapacitu (viac ako 500 Wh/l).

Vysoká kapacita a bezpečnosť 3D lítiových akumulátorov v spojení s nižšími výrobným nákladmi v porovnaní s tenkovrstvovými (2D) typmi lítiových batérií (pri zavedení do sériovej výroby môžu prelomiť magickú cenovú bariéru 100 dolárov za 1 kWh) umožňujú ich aplikovanie nielen v tradičných oblastiach, ako sú napr. „gombíkové" batérie či batérie pre elektronické zariadenia, ale mohli by nahradiť aj olovené akumulátory v automobiloch vrátane elektromobilov.

Zdroj: advancedmaterials1.com
he3da.cz
amjtj.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá