Image
15.8.2014 0 Comments

Červy sa už virtuálnym serverom nevyhýbajú

virus-red-october.jpg Z nového výskumu spoločnosti Symantec vyplýva, že nebezpečné počítačové vírusy a červy sa už nevyhýbajú virtuálnym serverom tak, ako to robili v minulosti.

Postupne, ako spoločnosti čoraz viac využívajú virtuálne prostredie, tvorcovia nebezpečných červov testujú nové metódy, ako svoje škodlivé kódy nepozorovane spúšťať aj tu. To znamená, že samotné využitie virtuálneho stroja (VM) už na obranu pred útočníkmi nestačí.

Symantec študoval 200 000 druhov červov, ktoré zozbieral od roku 2012, a analyzoval, ako sa správajú na virtuálnych serveroch a mimo virtuálneho prostredia. Chcel tak zistiť, aké percento červov prestane fungovať po tom, čo VM detegujú. Z výsledkov štúdie vyplynulo, že pri zistení prítomnosti VM prestalo fungovať iba 18 % červov. Tvorcovia škodlivých kódov chcú napadnúť pokiaľ možno čo najviac systémov, takže ak daný červ nefunguje na VM, obmedzuje sa tým počet prostredí, ktoré môže nakaziť," napísal na oficiálnom blogu Symantecu Candid Wueest. Nemalo by teda byť prekvapením, že väčšina vírusov a červov v dnešnej dobe funguje normálne aj vo virtuálnom prostredí."

Jeden z najbežnejších trikov červov vo virtuálnom prostredí je podľa Symantecu jednoducho počkať. Ak sa nový súbor v prvých piatich alebo desiatich minútach nespráva podozrivo, virtuálne systémy s veľkou pravdepodobnosťou dôjdu k záveru, že je neškodný. Niektoré druhy červov tak napríklad čakajú, kým nie je vykonaný určitý počet ľavých kliknutí myšou pred tým, než sa spustia. Vďaka tomu môže byť pre automatizované systémy ťažké či dokonca nemožné v krátkom časovom období červa odhaliť," stojí v správe.

Medzi bezpečnostnými expertmi panuje okrem iného obava z toho, že sa červy budú distribuovať na iné virtuálne servery hostované na lokálnych serveroch. O to sa pokúšal napríklad červ s názvom Crisis. Tento škodlivý kód nezneužíval žiadne konkrétne bezpečnostné chyby, ale využíval to, že virtuálne servery sú vlastne len dáta uložené na lokálnom serveri. Podobne v roku 2009 útočil červ s názvom Cloudburst. Tým z vás, ktorí máte z virtuálnych serverov obavy, Symantec odporúča inštalovať pravidelne záplaty a zlepšiť zabezpečenie lokálnych serverov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá