Image
15.10.2015 0 Comments

Černobyľ po odchode ľudí prekypuje životom

Oblasť Černobyľa, miesto najhoršej jadrovej katastrofy na svete, sa stalo útočiskom voľne žijúcich zvierat. Množstvo jeleňov, losov a diviakov je na úrovni prírodných rezervácií v regióne a počet vlkov je dokonca sedemkrát vyšší ako bežne.

Po havárii jadrového reaktora v roku 1986 z oblasti utieklo 116 000 ľudí pred rádioaktívnym spadom a ďalších 220 000 bolo presídlených neskôr pri vyprataní zóny s rozlohou asi 4200 štvorcových kilometrov, rozdelenej rovným dielom medzi Bieloruskom a Ukrajinou.

„Negatívne účinky radiácie teda nie sú také veľké, ako by mala prítomnosť ľudí," hovorí Jim Smith z Portsmouthskej univerzity, ktorý uskutočnil výskum v tejto oblasti. Posolstvo je jasné: Lesné práce, poľovníctvo a poľnohospodárstvo majú na prírodu horší dosah ako výbuch jadrového reaktora. Černobyľ teda ukazuje, že príroda môže prekvitať, ak ju ľudia nechajú na pokoji. Podľa názoru vedcov je Černobyľ živým dôkazom odolnosti prírody.

wild_boar_chernobyl.jpg

Výskumníci vykonali hĺbkové prieskumy zamerané na srnce, jelene, losy, diviaky a vlky ešte v rokoch 2008 a 2010. Skúmali pri nich stopy v snehu na 35 cestách s úhrnnou dĺžkou 315 km. Potom sa výskumy opakovali počas dvoch po sebe idúcich rokov, niekedy aj troch. Získané údaje sa následne porovnali s dátami zhromaždenými za použitia rovnakých postupov v štyroch nekontaminovaných prírodných rezerváciách v Bielorusku. Ukázalo sa, že v okolí Černobyľa žije približne rovnaký počet zvierat na plochu, v niektorých prípadoch dokonca výrazne vyšší.


Smith hovorí, že najhoršie dôsledky pre zvieratá malo žiarenie počas prvého roka, spôsobili to najmä izotopy s krátkym polčasom rozpadu, ale vysokou toxicitou, ako napr. jód-131 a technécium-99. Napríklad dobytok hynul po tom, čo jedol trávu kontaminovanú jódom.

Podľa odhadov boli dávky žiarenia, ktoré zvieratá dostávali v najviac zasiahnutých oblastiach, na úrovni 1 miligray za deň, čo je asi desatina toho, čo dostáva pacient pri CT brucha. Smith chcel zistiť, či táto denná dávka môže spôsobiť generické mutácie. V súčasnosti preto pracuje na porovnávaní miery mutácií v rybách z Černobyľa s tými z nekontaminovaných oblastí.

Mike Wood zo Salfordskej univerzity sleduje kamerami voľne žijúce živočíchy v černobyľskej zóne a zaznamenal návrat medveďa hnedého a zubra európskeho. Podľa neho si veľké cicavce poradia s rádioaktivitou lepšie ako ľudia. Môže to vraj súvisieť s príliš rýchlou evolúciou nášho imunitného systému, pri ktorej mohlo dôjsť k strate niektorých dôležitých mechanizmov. Vedci teraz skúmajú dosah rádioaktivity na menšie živočíchy, napr. ryby a hmyz.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá