Image
15.10.2015 0 Comments

Černobyľ po odchode ľudí prekypuje životom

Oblasť Černobyľa, miesto najhoršej jadrovej katastrofy na svete, sa stalo útočiskom voľne žijúcich zvierat. Množstvo jeleňov, losov a diviakov je na úrovni prírodných rezervácií v regióne a počet vlkov je dokonca sedemkrát vyšší ako bežne.

Po havárii jadrového reaktora v roku 1986 z oblasti utieklo 116 000 ľudí pred rádioaktívnym spadom a ďalších 220 000 bolo presídlených neskôr pri vyprataní zóny s rozlohou asi 4200 štvorcových kilometrov, rozdelenej rovným dielom medzi Bieloruskom a Ukrajinou.

„Negatívne účinky radiácie teda nie sú také veľké, ako by mala prítomnosť ľudí," hovorí Jim Smith z Portsmouthskej univerzity, ktorý uskutočnil výskum v tejto oblasti. Posolstvo je jasné: Lesné práce, poľovníctvo a poľnohospodárstvo majú na prírodu horší dosah ako výbuch jadrového reaktora. Černobyľ teda ukazuje, že príroda môže prekvitať, ak ju ľudia nechajú na pokoji. Podľa názoru vedcov je Černobyľ živým dôkazom odolnosti prírody.

wild_boar_chernobyl.jpg

Výskumníci vykonali hĺbkové prieskumy zamerané na srnce, jelene, losy, diviaky a vlky ešte v rokoch 2008 a 2010. Skúmali pri nich stopy v snehu na 35 cestách s úhrnnou dĺžkou 315 km. Potom sa výskumy opakovali počas dvoch po sebe idúcich rokov, niekedy aj troch. Získané údaje sa následne porovnali s dátami zhromaždenými za použitia rovnakých postupov v štyroch nekontaminovaných prírodných rezerváciách v Bielorusku. Ukázalo sa, že v okolí Černobyľa žije približne rovnaký počet zvierat na plochu, v niektorých prípadoch dokonca výrazne vyšší.


Smith hovorí, že najhoršie dôsledky pre zvieratá malo žiarenie počas prvého roka, spôsobili to najmä izotopy s krátkym polčasom rozpadu, ale vysokou toxicitou, ako napr. jód-131 a technécium-99. Napríklad dobytok hynul po tom, čo jedol trávu kontaminovanú jódom.

Podľa odhadov boli dávky žiarenia, ktoré zvieratá dostávali v najviac zasiahnutých oblastiach, na úrovni 1 miligray za deň, čo je asi desatina toho, čo dostáva pacient pri CT brucha. Smith chcel zistiť, či táto denná dávka môže spôsobiť generické mutácie. V súčasnosti preto pracuje na porovnávaní miery mutácií v rybách z Černobyľa s tými z nekontaminovaných oblastí.

Mike Wood zo Salfordskej univerzity sleduje kamerami voľne žijúce živočíchy v černobyľskej zóne a zaznamenal návrat medveďa hnedého a zubra európskeho. Podľa neho si veľké cicavce poradia s rádioaktivitou lepšie ako ľudia. Môže to vraj súvisieť s príliš rýchlou evolúciou nášho imunitného systému, pri ktorej mohlo dôjsť k strate niektorých dôležitých mechanizmov. Vedci teraz skúmajú dosah rádioaktivity na menšie živočíchy, napr. ryby a hmyz.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá