Image
7.12.2015 0 Comments

Cena SSD sa už približuje cenám klasických pevných diskov

Ceny SSD dramaticky klesajú. Podľa odhadov odborníkov sa v roku 2017 cena za jeden gigabyte na SSD dostane na 17 centov, čo bude suma len o 11 centov vyššia ako bude cena za gigabyte na klasickom hard disku (HDD) (v súčasnosti tento rozdiel predstavuje 33 centov).

Pád cien navyše vedie k tomu, že SSD sú čím ďalej tým obľúbenejšie medzi výrobcami notebookov a odhaduje sa, že v tomto roku už nimi bola vybavená až štvrtina všetkých vyrobených notebookov. Budúci rok by ich malo byť 31%, v roku 2017 dokonca 41%.

Ceny SSD klesajú už tretí rok po sebe, pričom už štvrtý kvartál v rade tento pokles predstavoval viac ako 10 %. Na predajnosti sa to ale zatiaľ masovo neprejavuje.

"Výrobcovia a distribútori sú zatiaľ v nákupoch SDD zdržanliví, pretože predaj notebookov tento rok nie je tak vysoký, ako očakávali," hodnotí situáciu Alan Chen z marketingovej spoločnosti DRAMeXchange zamerané práve na pamäťové médiá.

Ceny 265GB SSD sa podľa neho však budúci rok výrazne priblížia bežným HDD, takže podiel SSD v notebookoch porastie.

Postupné porovnávanie cien SSD a HDD je logicky dané aj tým, že ceny HDD už klesajú len zanedbateľne - v uplynulých troch rokoch cena za jeden gigabajt pri HDD klesla z 9 centov na 6 a očakáva sa, že na tejto úrovni zostane aj počas ďalších dvoch rokov .

Kým 1TB HDD tak dnes vyjde v priemere na 60 dolárov a 1TB SSD na 390 dolárov, u HDD zostane v roku 2017 cena približne rovnaká, kdežto 1TB SDD klesne až na 170 dolárov.

Spomínaná doterajšia zdržanlivosť v hromadných nákupoch SDD je podľa Chena daná aj očakávaným poklesom pamäťových čipov NAND flash a v najbližších mesiacoch sa tak výrobcovia pustia do ťažkej cenovej vojny. Ťažiť z nej budú hlavne zákazníci.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá