Image
7.12.2015 0 Comments

Cena SSD sa už približuje cenám klasických pevných diskov

Ceny SSD dramaticky klesajú. Podľa odhadov odborníkov sa v roku 2017 cena za jeden gigabyte na SSD dostane na 17 centov, čo bude suma len o 11 centov vyššia ako bude cena za gigabyte na klasickom hard disku (HDD) (v súčasnosti tento rozdiel predstavuje 33 centov).

Pád cien navyše vedie k tomu, že SSD sú čím ďalej tým obľúbenejšie medzi výrobcami notebookov a odhaduje sa, že v tomto roku už nimi bola vybavená až štvrtina všetkých vyrobených notebookov. Budúci rok by ich malo byť 31%, v roku 2017 dokonca 41%.

Ceny SSD klesajú už tretí rok po sebe, pričom už štvrtý kvartál v rade tento pokles predstavoval viac ako 10 %. Na predajnosti sa to ale zatiaľ masovo neprejavuje.

"Výrobcovia a distribútori sú zatiaľ v nákupoch SDD zdržanliví, pretože predaj notebookov tento rok nie je tak vysoký, ako očakávali," hodnotí situáciu Alan Chen z marketingovej spoločnosti DRAMeXchange zamerané práve na pamäťové médiá.

Ceny 265GB SSD sa podľa neho však budúci rok výrazne priblížia bežným HDD, takže podiel SSD v notebookoch porastie.

Postupné porovnávanie cien SSD a HDD je logicky dané aj tým, že ceny HDD už klesajú len zanedbateľne - v uplynulých troch rokoch cena za jeden gigabajt pri HDD klesla z 9 centov na 6 a očakáva sa, že na tejto úrovni zostane aj počas ďalších dvoch rokov .

Kým 1TB HDD tak dnes vyjde v priemere na 60 dolárov a 1TB SSD na 390 dolárov, u HDD zostane v roku 2017 cena približne rovnaká, kdežto 1TB SDD klesne až na 170 dolárov.

Spomínaná doterajšia zdržanlivosť v hromadných nákupoch SDD je podľa Chena daná aj očakávaným poklesom pamäťových čipov NAND flash a v najbližších mesiacoch sa tak výrobcovia pustia do ťažkej cenovej vojny. Ťažiť z nej budú hlavne zákazníci.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá