2.6.2015 0 Comments

Celosvetový predaj smartfónov dosiahol v 1. štvrťroku nový rekord vďaka stabilne rastúcej technológii 4G

V prvom štvrťroku 2015 sa celosvetový dopyt po smartfónoch zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku o 7 percent. Predalo se 310 miliónov kusov, pričom oproti štvrtému štvrťroku 2014 sa rast znížil - teda činil 19 percent. Toto spomalenie bolo spôsobené medziročným poklesom dopytu po smartfónoch v Číne (o 14 percent) a vo vyspelých ázijských krajinách (o 5 percent).

Hodnota predaja smartfónov v západnej Európe sa v 1. štvrťroku 2015 poprvýkrát medziročne znížila v dôsledku situácie v Španielsku a Fracúzsku. Keďže sa blíži moment, keď bude trh smartfónov nasýtený, obe krajiny zrejme tento rok zaznamenajú v porovnaní s rokom 2014 spomalenie rastu ich predaja.

V strednej Európe mala na predaj významný vplyv makroekonomická situácia v Rusku. V dôsledku toho GfK predpovedá, že v roku 2015 narastie dopyt v tomto regióne poprvýkrát od roku 2010 pomalšie než v západnej Európe.

Kevin Walsh, riaditeľ odboru trendov a predpovedí GfK poznamenáva: "Oslabenie v Číne nastalo v dôsledku významného spomalenia dopytu po 3G technológiách, ktoré neboli vykompenzované rastom technológie 4G. Podľa našej predpovede sa Čína vráti k rastu v druhej polovici roku 2015 práve vďaka stabilne sa rozširujúcej technológii 4G. V rozvinutých ázijských krajinách išlo o pokles spôsobený striktným porovnaním s 1. štvrťrokom 2014, keď došlo k významnému zvýšeniu dopytu v Japonsku, ktoré od apríla 2014 zaviedlo vyššiu sazbu DPH. Pre rok 2015 predpovedáme, že vo vyspelých krajinách Ázie vzrastie dopyt v medziročnom porovnaní o 3 percentá hlavne vďaka Japonsku a Južnej Kórei, kde sa v roku 2015 očakáva návrat k rastu".

Stabilný rast technológie 4G

V 1. štvrťroku 2015 počet predaných 4G prístrojov poprvýkrát prekročil 50 percent celosvetového dopytu po smartfónoch. Čína zaznamenala najväčšie zvýšenie podielu 4G technológie za štvrťrok - o 16 percentuálnych bodov na 73 percent z 57 percent v predchádzajúcom štvrťroku. Rast bol podporený cenovou eróziou 4G smartfónov. GfK predpovedá, že celosvetovo sa bude podiel 4G technológie v roku 2015 aj naďalej zvyšovať a vo 4. kvartále 2015 dosiahne 59 percent.

Očakáva sa, že v Indii a Indonézii porastie dopyt po smartfónoch rovnako vďaka rozširujúcej sa sieti 4G. V 1. štvrťroku 2015 bol podiel 4G podstatne nižší ako celosvetový priemer, a to 4 percentá v Indii a 7 percent v Indonézii. Podľa predpovede GfK dosiahne v roku 2015 podiel smartfónov s technológiou 4G v Indii 7 percent a v Indonézii 10 percent.

Smartfóny s veľkým displejom

V 1. štvrťroku 2015 sme boli svedkami pokračujúceho prechodu na telefóny s väčším displejom (5 palcov a viac) - predaj 166 miliónov kusov predstavuje 47 percent celosvetového trhu smartfónov oproti 32 percentám v 1. štvrťroku 2014. Podiel telefónov s veľkým displejom dosiahol v Severnej Amerike v 1. kvartále 70 percent oproti 59 percentám v rovnakom období minulého roka, pričom išlo predovšetkým o dopyt po špičkových modeloch. V Číne, kde je tento trend obzvlášť výrazný, narástol podiel z 32 percent v 1. štvrťroku 2014 na 57 percent v rovnakom období 2015. Dopyt však bol ťahaný lacnejšími modelmi s veľkým displejom, ktoré tento trh doslova zaplavili. GfK predpovedá, že prechod na prístroje s veľkým displejom bude v roku 2015 pokračovať, pričom celosvetový dopyt po telefónoch s veľkým displejom sa medziročne zvýši o 30 percent a dosiahne v tomto roku 69 percent z celkového dopytu po smartfónoch. 

Dynamika cenového pásma v roku 2015

Podiel lacnejších smartfónov, ktorých cena sa pohybuje od 20 do 50 USD sa zvýšil na 56 percent v porovnaní s 52 percentami v 1. štvrťroku 2014 na úkor špičkových modelov (500 USD+), zatiaľ čo podiel stredne drahých prístrojov (250 - 500 USD) zostal prakticky rovnaký. Podľa predpovede GfK podiel lacných smartfónov v roku 2015 naďalej poraste aj vďaka pokračujúcej cenovej erózii na rozvíjajúcich sa trhoch.

Výhľad pre rok 2015

Walsh ďalej hovorí: "Podľa predpovede GfK vzrástol v roku 2015 dopyt po smartfónoch medziročne o 10 percent, čo znamená spomalenie voči minulému roku, keď rast dosiahol 23 percent. Rozvíjajúce sa trhy v Ázii porastú podľa našej predpovede najrýchlejšie predovšetkým zásluhou Indie a Indonézie, kde doterajšie malé rozšírenie smartfónov ponecháva obrovské príležitosti pre rast."

Predpovede GfK sa týkajú konečných spotrebiteľov, ktorí produkty nakupujú, nie produkcie vyexpedovanej výrobcami. Veľkosť trhu je určovaná na základe sledovania predajných miest (POS) vo viac ako 90 krajinách, pričom každý týždeň a každý mesiac sa robí aktualizácia. Pre Spojené štáty GfK využíva pri zostavovaní prognóz vlastné tržné modelovanie a spotrebiteľský prieskum. Hodnoty vychádzajú z nedotovaných maloobchodných cien a dáta sú predkladané každý štvrťrok. Ďalšie údaje budú k dispozícii v auguste 2015.

GfK robí všetko pre to, aby dáta získávané od výskumných panelov čo najpresnejšie odrážali situáciu na spotrebiteľskom trhu. Ak sa zmení počet účastníkov nášho panelu, GfK opraví historické dáta tak, aby čo najlepšie vystihovala situáciu na danom trhu. Napr. ak je do prieskumu zaradený nový maloobchodník, pripočítanie jeho minulých tržieb môže viesť k drobnej zmene aktuálnych dát.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Asseco Central Europe po 10 rokoch sťahuje akcie z poľskej burzy

05.12.2016 10:13

Prvá slovenská firma priamo kótovaná na zahraničnej burze sťahuje svoje akcie z trhu. Po desiatich rokoch na varšavskej burze totiž končí skupina Asseco Central Europe, ktorá síce stále sídli v Bratis ...

Tlačové správy

Huawei spúšťa vianočnú kampaň „#BePresent: odložte smartfóny a venujte sa svojim blízkym“

05.12.2016 09:10

Spoločnosť Huawei, tretí najväčší svetový výrobca smartfónov, spúšťa vianočnú kampaň #BePresent. Tá vyzýva ľudí, aby cez Vianoce odložili mobilné telefóny a trávili čas so svojimi blízkymi. Tým skutoč ...

Tlačové správy 1

WiFi v taxíku? HOPIN s Orangeom ho prinášajú bezplatne

05.12.2016 09:00

HOPIN v spolupráci s Orangeom prinášajú zákazníkom vyšší komfort pri cestovaní a možnosť byť #vsadeonline. Vo vybraných vozidlách bude dostupné bezplatné WiFi pripojenie. Celkovo 15 vozidiel HOPIN ta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá