Image
3.8.2016 0 Comments

Celkový počet vyrobených objektívov NIKKOR pre fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi dosiahol 100 miliónov

Spoločnosť Nikon Corporation s potešením oznamuje, že celkový počet vyrobených objektívov NIKKOR* pre fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi Nikon dosiahol v júni 2016 hodnotu sto miliónov kusov.

História fotografických objektívov značky NIKKOR siaha do roku 1932, keď si spoločnosť Nikon (vtedy Nippon Kogaku K.K.) zaregistrovala ochrannú známku NIKKOR. Už v roku 1933 spoločnosť uviedla na trh letecké fotografické objektívy Aero-Nikkor. V roku 1959 uviedla spoločnosť Nikon na trh jednookú zrkadlovku Nikon F ako aj prvé objektívy NIKKOR pre jednooké zrkadlovky Nikon, medzi nimi aj Nikkor-S Auto 5cm f/2.

Názov NIKKOR vznikol pridaním písmena „r“ – čo bola bežná prax tvorby názvov fotografických objektívov v tej dobe – k názvu „Nikko“, skratke japonského názvu spoločnosti prevedeného do latinky – Nippon Kogaku K.K., čo bol pôvodný názov používaný pri založení firmy.

Sériu objektívov NIKKOR tvorí v súčasnosti viac než 90 typov objektívov. Patria medzi ne objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou od extrémne širokouhlých objektívov až po teleobjektívy, objektívy typu rybie oko, objektívy s funkciou priblíženia (zoom), mikroobjektívy a objektívy PC-E, ktoré sú vhodné na množstvo rôznych použití. Ponuku uzatvárajú objektívy 1 NIKKOR pre pokročilé fotoaparáty s výmennými objektívmi.

Bajonet Nikon F je používaný jednookými zrkadlovkami a vymeniteľnými objektívmi Nikon od uvedenia fotoaparátu Nikon F v roku 1959. Počas svojej histórie bol bajonet F dopĺňaný o špičkové súdobé technológie, ako je napríklad ovládanie clony a automatické zaostrovanie, pričom táto prax pokračuje dodnes a zaisťuje sa ňou podpora aj najnovších digitálnych fotoaparátov a objektívov.

Spoločnosť Nikon sa tiež opiera o výskum a vývoj hodnotenia optickej výkonnosti. Od roku 2013 spoločnosť Nikon vyvíja a nasadzuje zariadenie OPTIA*2 merajúce všetky formy aberácie*3, ktorá sa vyskytuje vo fotografických objektívoch, a tiež špecializovaný simulátor obrazu, ktorý sa používa so zariadením OPTIA.

Simulátor obrazu (softvér) ponúka vo fáze návrhu simulácie, ktoré sú ekvivalentné skutočným snímkom s prototypom objektívu. Objektívy tak môžeme vyvíjať s väčšou kontrolou nielen nad rozlíšením, ale aj mnohými charakteristikami objektívu, ako je napríklad rozmazanie mimo ohnisko (efekt bokeh), reprodukcia textúry a efekt priestorovej hĺbky.

Jedným z objektívov navrhnutých pomocou zariadenia OPTIA je nový objektív AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED. Tento objektív je stelesnením koncepcie návrhu „trojrozmernej vernosti (špičkovej reprodukčnej charakteristiky)“, ktorá ponúka prirodzenejšiu reprodukciu trojrozmerných objektov na dvojrozmerných fotografiách. Poskytuje fotografiám prirodzený dojem priestorovej hĺbky – hlavný predmet je dokonale vykreslený a súčasne má scéna nádhernú charakteristiku bokeh, ktorá sa postupne mení so zvyšujúcou sa vzdialenosťou od polohy ohniska.

Spoločnosť Nikon predstavila globálnu webovú lokalitu www.nikkor.com, ktorá poskytuje širokú ponuku atraktívneho obsahu vrátane fotografických a filmových galérií vytvorených objektívmi NIKKOR, rozhovorov s konštruktérmi objektívov a ďalších informácií.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá