Image
27.5.2016 1 Comments

Cardboard bol začiatok. Daydream bude pre virtuálnu realitu to, čo je Android pre smartfóny.

Keď Google v roku 2014 predstavil Cardboard, išlo doslova len o kúsok vystrihnutej lepenky, vybavený suchými zipsami, niekoľkými šošovkami a magnetmi. No keď ste doň vložili svoj smartfón, mali ste vlastnú virtuálnu realitu. Odvtedy bolo predaných viac ako 5 miliónov týchto zariadení a nainštalovaných vyše 50 miliónov aplikácií pre Cardboard.

Čas však pokročil a Google nespal na vavrínoch, a tak na konferencii I/O ukázal svoju novú platformu pre VR. No prístup spoločnosti sa nemení – Daydream bude pre VR to, čo je Android pre smartfóny. Google ponúkne základnú súprav špecifikácií, ktoré ostatné spoločnosti môžu používať. Nemusia vyvíjať vlastný softvér ani míňať peniaze na návrh hardvéru, to všetko je už hotové. Google dokonca urobil referenčný dizajn headsetu na Daydream, tak ako urobil zariadenia Nexus. A zatiaľ čo Gear VR funguje len so zariadeniami Samsungu (navyše je dosť nepríjemne objemný), náhlavná súprava Daydream bude kompatibilná s mnohými smartfónmi. A Android N bude softvér optimalizovaný na Daydream.

Kým Cardboard sa môže používať skoro s každým telefónom, na ktorom funguje príslušná aplikácia, Daydream má prísnejšie požiadavky, hoci Google ešte nezverejnil detaily. Aplikácia Daydream sa bude dať spustiť iba na nových telefónoch, ktoré boli certifikované spoločnosťou Google. Pôjde o mobilné telefóny rôznych výrobcov, ktoré budú vybavené „kľúčovými komponentmi“, ako sú „špecifické senzory a displeje“, nevyhnutné na Daydream. Spomínali sa Samsung, Alcatel, Huawei, HTC a LG.

Cardboard nebol určený na obsah high-fidelity či graficky náročné hry. Mal byť cenovo dostupný, aby sprostredkoval zážitky s VR bežným ľuďom. Bolo to akési „predjedlo“, no Daydream je hlavný chod. Umožní seriózne hranie a sledovanie filmov. Poskytovateľmi obsahu majú byť Electronic Arts, Ubisoft a Epic Games, ale aj HBO a Netlix.

Tento rok majú prísť na trh aj ďalšie headsety na VR - Oculus Rift, HTC Vive a Playstation VR. Samsung Gear VR má vraj už viac ako milión mesačne aktívnych používateľov. To dokazuje, že mobilná VR je životaschopný segment. Má totiž jedinečné výhody, ako je napr. skutočnosť, že sa nebudete zamotávať do káblov, navyše oveľa viac ľudí vlastní high-end telefón ako high-end stolový počítač. Ak chce Daydream uspieť, nemusí byť nevyhnutne technicky vyspelejší ako Gear VR, ale oveľa pohodlnejší. A súdiac podľa úspechu Cardboard, Daydream má dobrú šancu šíriť VR medzi masy.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

1 Comments

  1. lalalala reakcia na: Cardboard bol začiatok. Daydream bude pre virtuálnu realitu to, čo je Android pre smartfóny.
    27.5.2016 11:05
    neverim ze ste spristupnili komentare
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá