Image
27.5.2016 1 Comments

Cardboard bol začiatok. Daydream bude pre virtuálnu realitu to, čo je Android pre smartfóny.

Keď Google v roku 2014 predstavil Cardboard, išlo doslova len o kúsok vystrihnutej lepenky, vybavený suchými zipsami, niekoľkými šošovkami a magnetmi. No keď ste doň vložili svoj smartfón, mali ste vlastnú virtuálnu realitu. Odvtedy bolo predaných viac ako 5 miliónov týchto zariadení a nainštalovaných vyše 50 miliónov aplikácií pre Cardboard.

Čas však pokročil a Google nespal na vavrínoch, a tak na konferencii I/O ukázal svoju novú platformu pre VR. No prístup spoločnosti sa nemení – Daydream bude pre VR to, čo je Android pre smartfóny. Google ponúkne základnú súprav špecifikácií, ktoré ostatné spoločnosti môžu používať. Nemusia vyvíjať vlastný softvér ani míňať peniaze na návrh hardvéru, to všetko je už hotové. Google dokonca urobil referenčný dizajn headsetu na Daydream, tak ako urobil zariadenia Nexus. A zatiaľ čo Gear VR funguje len so zariadeniami Samsungu (navyše je dosť nepríjemne objemný), náhlavná súprava Daydream bude kompatibilná s mnohými smartfónmi. A Android N bude softvér optimalizovaný na Daydream.

Kým Cardboard sa môže používať skoro s každým telefónom, na ktorom funguje príslušná aplikácia, Daydream má prísnejšie požiadavky, hoci Google ešte nezverejnil detaily. Aplikácia Daydream sa bude dať spustiť iba na nových telefónoch, ktoré boli certifikované spoločnosťou Google. Pôjde o mobilné telefóny rôznych výrobcov, ktoré budú vybavené „kľúčovými komponentmi“, ako sú „špecifické senzory a displeje“, nevyhnutné na Daydream. Spomínali sa Samsung, Alcatel, Huawei, HTC a LG.

Cardboard nebol určený na obsah high-fidelity či graficky náročné hry. Mal byť cenovo dostupný, aby sprostredkoval zážitky s VR bežným ľuďom. Bolo to akési „predjedlo“, no Daydream je hlavný chod. Umožní seriózne hranie a sledovanie filmov. Poskytovateľmi obsahu majú byť Electronic Arts, Ubisoft a Epic Games, ale aj HBO a Netlix.

Tento rok majú prísť na trh aj ďalšie headsety na VR - Oculus Rift, HTC Vive a Playstation VR. Samsung Gear VR má vraj už viac ako milión mesačne aktívnych používateľov. To dokazuje, že mobilná VR je životaschopný segment. Má totiž jedinečné výhody, ako je napr. skutočnosť, že sa nebudete zamotávať do káblov, navyše oveľa viac ľudí vlastní high-end telefón ako high-end stolový počítač. Ak chce Daydream uspieť, nemusí byť nevyhnutne technicky vyspelejší ako Gear VR, ale oveľa pohodlnejší. A súdiac podľa úspechu Cardboard, Daydream má dobrú šancu šíriť VR medzi masy.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

1 Comments

  1. lalalala reakcia na: Cardboard bol začiatok. Daydream bude pre virtuálnu realitu to, čo je Android pre smartfóny.
    27.5.2016 11:05
    neverim ze ste spristupnili komentare
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá